Получена сума и ДДС

19.10.2012, 08:40 13283 12

19.10.2012, 08:40
Публикации: 136 / 1
Моля да ми помогнете .Случаят е следния - фирма А продава с фактура на фирма Б недвижим имот.Фирма Б очаква кредит от банка за покупката.Едновременно с фактурата имота се прехвърля с нотариален акт на купувача.Следващия месец банката кредитор уведомява продавача - фирма А , че договора за банков кредит на купувача - фирма Б е приключен и кредит няма.Фирма А издава КИ . Междувременно купувача на база на нормативния акт прехвърля неплатения имот на трета фирма.Фирмата продавач завежда съдебен иск за връщане на имота . Следващия / трети вече / месец Фирма Б - купувача превежда по банков път 1/2 от сумата по фактурата за която вече има КИ . Въпросът ми е следния : мога ли на база на заведения съдебен иск получената сума да я оставя в сметката непокътната докато приключи съдебното дело без да се съобразявам с ЗДДС за издаване на фактура в 5 дневен срок или връщане на сумата на изпращача ?
#1 | 19.10.2012, 09:07
Публикации: 825 / 178
Според мен - ЗДДС не се съобразява със съдебни дела и непокътнати суми..
След издаденото КИ, вие получавате аванс по вече сключена сделка и това е отделна доставка по смисъла на ЗДДС, от което следва, че трябва да издадете фактура за стойността на получения аванс.
#2 | 19.10.2012, 14:30
Публикации: 6403 / 1129
Колегата пасат е прав. Единствено виждам възможност, ако върнете превода като погрешно направен, защото явно е пуснат по инициатива на фирма Б без основание във вид на фактура или договор.
Възможно е да са го направили по съвет на адвокат във връзка с водещото се дело.... :(
#3 | 19.10.2012, 14:38
Публикации: 825 / 178
Ами, irenabrili -  сделката не е платена от фирма Б на фирма А, и затова не трябва да се връщат парите. Все пак - нали за това ф.А са завели дело - да си получат парите..
Те, ф. А, наистина могат да откажат парите....но не виждам смисъл..
#4 | 19.10.2012, 14:50
Публикации: 6403 / 1129
Доколкото разбрах, фирма А иска да си получи цялата сума и чака резултата от делото. Не искат да пускат фактура, защото може би целят да развалят сделката?! Знам ли?! Аз така го разбрах....
Като се обърне колата - пътища много....
Но едно е сигурно - както си написал, не може и да държат парите, и да не издадат фактура за сумата. :thumbup:
#5 | 19.10.2012, 20:07
Публикации: 136 / 1
Фирма А не е сигурна че ще може да си получи парите по сделката както са се уговорили.Проблема е в това че фактурата беше пусната на 260 хил.лв , данъчната оценка е била манипулирана до 123 хил. и банкта с отказания кредит в процеса на разговорите е твърдяла че не може да отпусне 260 хил. лв Фирма Б явно се възползва от тази манипулация и за да се избегнат повече недоразумения фирма А иска да изчака решението на съда и тогава да се разпорежда със получената сума.Явно и по нея се очаква становище от съдията.
#6 | 19.10.2012, 20:09
Публикации: 136 / 1
Няма ли някаква възможност тези пари да изчакат в някаква друга сметка а не в аванси от клиенти
#7 | 20.10.2012, 09:05
Публикации: 6403 / 1129
Може да опитате. Имам предвид, че щом и преведената сума е обект на произнасяне от съда, можете да я водите примерно в 435 - "Неизравнени и неуточнени суми по преводи".... Или в друга подобна разчетна сметка.
#8 | 20.10.2012, 17:38
Публикации: 23 / 0
Нямате никакво основание да издавате кредитно известие при така описания случай, както и нямате никакво основание да третирате получената сума като аванси или каквото и да било различно от плащане от клиент. В която и сметка да осчетоводите сумата,  тя си е плащане от клиент по доставка. Докато съдът не се произнесе за развалянето на тази доставка.
#9 | 23.10.2012, 13:03
Публикации: 6 / 0
Колежке, не забравяме ли още едно нещо - този превод е направен от фирма Б към фирма А на някакво основание което вероятно е описано в платежния документ - какво ли пише там?
#10 | 24.10.2012, 07:51
Публикации: 136 / 1
Основанието е нотариален акт за покупко продажба който в момента се оспорва в съда .
#11 | 24.10.2012, 09:43
Публикации: 6 / 0
Не се вързва в случай, че има клауза в нотариалния акт за разсрочено плащане или отложено такова може да се цитира нотариалния акт като основание, НО при условие, че няма вписани такива клаузи какво излиза - плащаме по стоковата разписка, а не по фактурата -  така, че по никакъв начин тези пари не могат да останат във фирма А, това според мен са адвокатски трикове.
И друго след като е имало издадена фактура със съответното задължение на фирма Б от фирма А и двете страни са я подписали за какво се оспорва нотариалния акт?
Фирма А е издала кредитно известие, АМА ЗАЩО, защото е нямало плащане ли? -  И ако отговора е ДА - какво излиза - сторнираме фактурата с която е продаден имота и на база която е изготвен нотариалния акт, НО когато издаваме кредитно известие вече не може да се анулира нотариалния акт поради описани от вас причини - ЕЕЕЕЕ И ЗА КАКВО ГО ИЗДАВАМЕ ТОГАВА ТОВА КРЕДИТНО ИЗВЕСТИЕ СЛЕД КАТО СДЕЛКА ИМА /собствеността на стоката е прехвърлена на фирма Б/
Според мен трябва или да издадете дебитно известие в съответствие и със ЗДДС  за тази сума или да върнете парите с грешно основание, НО вариант просто да си стоят в сметката НЯМА
#12 | 24.10.2012, 11:27
Публикации: 136 / 1
Може би ще се повторя от началото на въпроса си . КИ е издадено на основание на писмо от банката кредитор с която е договаряна сделката защото фирма Б е искала кредит за да плати имота.Банката пише , че кредит няма да отпусне на фирма Б.Писмото е официално до фирма А . Междувременно на база на оспорвания в момента нотариален акт фирма Б прехвърля имота на трета фирма без никаква друга информация и това води и до КИ и до съдебния иск . Сумата е получена 2 седмици след завеждане на съдебния иск за анулиране на сделката и връщане на имота отново на фирма А . Стана много сложно ! Днес ще се опитам да убедя собственика да върне парите обратно и сагата да приключи ! Благодаря на всички които се опитаха да ми помогнат! А ако собственика не поиска - не знам какво да правя !!
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група