Болнични и майчинство

08.11.2012, 12:12 90278 63

08.11.2012, 12:12
Публикации: 4 / 0
Здравейте, предварително се извинявам, ако темата е вече обсъждана и благодаря за отговорите Ви.
Изчетох много страници из различни специализирани и не форуми за това дали ползването на болнични за временна неработоспособност в месеците, предхождащи 45-дневния отпуск, се отразява негативно на размера на обезщетението за майчинство. Изводът е, че не се.
Но има множество мнения, които твърдят, че това е валидно само при непрекъснат болничен. И че и един ден връщане на работа (преди следващ болничен) би означавал корекция на бъдещото обезщетение надолу, защото тогава за периода на болничен ще се изчислява на база минимален доход.

Тъй като грипният сезон тепърва предстои, много ми е важно да разбера каква е истината.
Още веднъж, благодаря!
#1 | 08.11.2012, 12:39
Laleva65
Здравейте, предварително се извинявам, ако темата е вече обсъждана и благодаря за отговорите Ви.
Изчетох много страници из различни специализирани и не форуми за това дали ползването на болнични за временна неработоспособност в месеците, предхождащи 45-дневния отпуск, се отразява негативно на размера на обезщетението за майчинство. Изводът е, че не се.
Но има множество мнения, които твърдят, че това е валидно само при непрекъснат болничен. И че и един ден връщане на работа (преди следващ болничен) би означавал корекция на бъдещото обезщетение надолу, защото тогава за периода на болничен ще се изчислява на база минимален доход.

Тъй като грипният сезон тепърва предстои, много ми е важно да разбера каква е истината.
Още веднъж, благодаря!
Е то няма как да стане,при всички положения си оказва влияние,ама като се наложи да се излезе в болничен,няма как! Но зависи какво имате в пред вид от много болнични! Предполагам знаете,че първите 3 дни са за сметка на Роботодателя и се плащат 70% от Заплатата. Ако искате кажете колко болнични има лицето
#2 | 08.11.2012, 12:59
Публикации: 4 / 0
Ами колкото и да е странно, според твърденията из форумите - и то мнения на дами, вече позлвали обезщетението за майчинство... Не разбирам, но:)
Моят въпрос е относно прекъснати болнични, а не във вариант на непрекъснати.
#3 | 08.11.2012, 13:01
Публикации: 173 / 13
Няма да се отрази  върху дневното обезщетение, защото при болничен с причина бременност и раждане, обезщетението е 90 % от брутото, а получаваното обезщетение поради общо заболяване е 80 % от брутото, но не повече от нетото.
#4 | 08.11.2012, 13:51
Laleva65
Дневното парично обезщетение при бременност и раждане се определя в размер 90 на сто от среднодневното брутно трудово възнаграждение или среднодневния осигурителен доход, върху който са внесени или дължими осигурителни вноски, а за самоосигуряващите се лица – внесени осигурителни вноски за общо заболяване и майчинство за периода от 24 календарни месеца, предхождащи месеца на началото на отпуска поради бременност и раждане.

Дневното парично обезщетение не може да бъде по-голямо от среднодневното нетно възнаграждение за периода, от който е изчислено обезщетението, и по-малко от минималната дневна работна заплата, установена за страната, и се определя по реда на чл. 41, ал. 2 – 5 от Кодекса за социално осигуряване.
#5 | 10.11.2012, 14:18
Публикации: 2027 / 254
Според мен при временна неработоспособност поради общо заболяване, преди издаване на първия болничен за бременност и раждане обезщетението се изчислява по реда на чл.41 КСО -дневното парично обезщетение за временна неработоспособност поради общо заболяване се изчислява в размер 80 на сто от среднодневното брутно трудово възнаграждение или среднодневния осигурителен доход, върху които са внесени или дължими осигурителни вноски за общо заболяване и майчинство за периода от 18 календарни месеца, предхождащи месеца на настъпване на неработоспособността.
Дневното парично обезщетение за временна неработоспособност поради общо заболяване не може да надвишава среднодневното нетно възнаграждение за периода, от който е изчислено обезщетението.
 (2) За дните, включени в периода почл.41 ал. 1, се взема предвид среднодневната минимална работна заплата за страната за съответния период, ако лицето:
 1. не е било осигурено за общо заболяване и майчинство;
 3. е ползвало неплатен отпуск, който се зачита за трудов или служебен стаж;
 4. е ползвало отпуск за отглеждане на малко дете;
 5. е било осигурено по законодателството на друга държава по условията на международен договор, по който Република България е страна.
 (3).) За дните, включени в периода почл.41 ал. 1, през които лицето е получавало парично обезщетение от общественото осигуряване за временна неработоспособност или за бременност и раждане, се взема предвид доходът, от който е определено паричното обезщетение.
#6 | 12.11.2012, 11:02
Публикации: 4 / 0
Благодаря Ви за отговорите, от тях разбирам, че няма как това промъкващо се мнение за изчисление върху МРЗ (цитираното във въпроса ми) да е вярно.

Имам и друго питане, може би към създателите на калкулатора за майчинство. Възможно ли е изчислението да е коректно, при положение, че залагам болнични (2 цели месеца) и сумата на обезщетението не се променя в посока надолу?

Тук е мястото да изкажа огромната си благодарност за това, че сте предоставили за свободно ползване този безкрайно полезен инструмент.

Благодаря предварително за отговора и усмихнат ден!
#7 | 12.11.2012, 13:56
Публикации: 3 / 0
Здравейте
предстои ми раждане април 2013г в Холандия,в момента в България все още се водя на трудов договор от 8г постянен,но от ноември месец ще съм в неплатен отпуск,въпроса ми е ще си получа ли майчинството в България въпреки,че няма да мога да предоставя редовните болнични листове както си му е реда и проблем ли ще е това,че ще съм в неплатен отпуск до раждането,с две думи какво да направя в случая раждане в чужбина/майчинство в България като се вземе впредвид това,че няма да мога да се прибирам в БГ за да си взимам болнични
Благодаря
#8 | 12.11.2012, 14:14
Публикации: 2 / 0
Здравейте според мен след като не предоставите болничните няма как да ви се води майчинство тук и след като няма и да раждате дете тук!
#9 | 12.11.2012, 21:49
Публикации: 3 / 0
Ще очаквам компетентен отговор.Не съм съгласна с вашия.
#10 | 13.11.2012, 08:46
Публикации: 11934 / 2174
За да получавате обезщетение за майчинство трябва в определените от закона срокове да представяте в НОИ чрез фирмата, в която сте осигурена нормативно определените за това документи. Без тази част от Вашите задължения към НОИ няма как да ви се индикира правото на получаване на обезщетение. Това включва и болничния за 45 дни преди термина. За получаването на обезщетение не е необходимо да сте в страната, защото то се превежда по банкова сметка.
#11 | 13.11.2012, 10:32
Публикации: 3326 / 256
Ще очаквам компетентен отговор.Не съм съгласна с вашия.


Дали са Ви много правилен отговор, но на Вас, че не Ви харесва това е отделен въпрос. Без болнични, няма обезщетение, няма майчинство.
#12 | 13.11.2012, 11:08
Публикации: 11 / 0
Здравейте!
За да не отварям нова тема тук бих желала да задам и аз един въпрос.Работодателят ми ме осигурява на МРЗ,6-часов трудов договор,от 8 месеца съм във фирмата,осигуровките обаче плаща той,т.е за негова сметка.В договора ми е посочено че мога да ползвам платен годишен отпуск,но той отказва да ми го даде изтъквайки причината,че осигуровките ми били за негова сметка.Това едно,ами вече съм бременна и отказва и болничен да ми даде пак изтъквайки същият довод!Тук подозирам нещо нередно и много бих искала да науча това истина ли е или не?Няма как да не мога да ползвам болничен по време на бременността ми,само защото осигуровките ми били за негова сметка!
#13 | 13.11.2012, 11:12
Публикации: 4 / 0
Здравейте отново,

Моля за отговор на моя въпрос:

"Имам и друго питане, може би към създателите на калкулатора за майчинство. Възможно ли е изчислението да е коректно, при положение, че залагам болнични (2 цели месеца) и сумата на обезщетението не се променя в посока надолу?"

Благодаря предварително!
#14 | 13.11.2012, 11:18
Публикации: 3326 / 256
Здравейте!
За да не отварям нова тема тук бих желала да задам и аз един въпрос.Работодателят ми ме осигурява на МРЗ,6-часов трудов договор,от 8 месеца съм във фирмата,осигуровките обаче плаща той,т.е за негова сметка.В договора ми е посочено че мога да ползвам платен годишен отпуск,но той отказва да ми го даде изтъквайки причината,че осигуровките ми били за негова сметка.Това едно,ами вече съм бременна и отказва и болничен да ми даде пак изтъквайки същият довод!Тук подозирам нещо нередно и много бих искала да науча това истина ли е или не?Няма как да не мога да ползвам болничен по време на бременността ми,само защото осигуровките ми били за негова сметка!

Работодателят не може да ти откаже болничен, не го издава той за да каже дали не може да го ползваш. Колкото до отпуската на Вас ви се полага, но той има право да откаже.
Правилно сте усетили нещо нередно.
#15 | 13.11.2012, 11:26
Публикации: 11 / 0
Знаех си,благодаря за отговора!
И как да си търся правата сега?Принципно има ли проблем,че съм осигурявана на 6 часа,за да използвам болничен?И колко болничен имам право да използвам по време на бременноста ми,освен полагащия ми се 45 дневен преди майчинството?
И друго се чудя,къде да го сезирам това-в НАП,НОИ?
#16 | 13.11.2012, 11:32
Laleva65
Знаех си,благодаря за отговора!
И как да си търся правата сега?Принципно има ли проблем,че съм осигурявана на 6 часа,за да използвам болничен?И колко болничен имам право да използвам по време на бременноста ми,освен полагащия ми се 45 дневен преди майчинството?
И друго се чудя,къде да го сезирам това-в НАП,НОИ?
135 дни болничен от които 45 дни преди термина! След като свършат имате право до 410 дни! Болничния се предава на Работодателя!
#17 | 13.11.2012, 11:45
Laleva65
Първи период - бременност и раждане до 135 дни

Този вид отпуск се ползва на основание болнични листове, издадени от здравните органи. В общия случай болничните листове са три – първият се издава 45 календарни дни преди изчислената дата на раждане (термин). Втория лист се издава от датата на раждането на детето за период от 42 календарни дни. Към болничния за 42 календарни дни осигуреното лице трябва да попълни и да представи при работодателя си и декларация по образец – относно обстоятелствата за изплащане на парично обезщетение от ДОО. Третия болничен има за цел да завърши първия период за бременност и раждане, като компенсира разликата до общо 135 калндарни дни по трите болнични листа. В идеалния случай третия болничен ще бъде за 48 календарни дни. Съгласно Кодекса за социално осигуряване (КСО) осигурените лица за общо заболяване и майчинство имат право на парично обезщетение за бременност и раждане вместо трудово възнаграждение, ако имат не по-малко от 12 месеца осигурителен стаж като осигурени за този риск. За да има право на обезщетение при бременност и раждане, освен 12 месеца, като осигурена за «Общо заболяване и майчинство» (ОЗМ), необходимо е също майката да работи по трудово правоотношение, по което подлежи на задължително осигуряване за ОЗМ, към началото на първия болничен лист за 45 календарни дни преди раждането. По отношение на изискването за стаж в размер на 12 месеца, не е необходимо същия да е положен непосредствено преди началото на болничния за бременност и раждане. Ако майката не отговаря на това условие тя ще има право на обезщетение от Държавното обществено осигуряване (ДОО), от деня в който натрупа необходимия стаж. Що се отнася до второто условие, когато майката не отговаря на него тя няма статут на осигурено лице по смисъла на КСО и съответно няма да има право на обезщетение от ДОО. За да имат право на обезщетение за този период, осигурените лица не трябва да извършват трудова дейност, по едно или повече трудови правоотношения, за които подлежат на осигуряване за ОЗМ, през периода, за който са им издадени болнични листове от здравните органи.

Втори период - отглеждане на детето за периода от 135 до 410 календарни дни

Тук отново е в сила изискването за 12 месеца стаж като осигурен за ОЗМ. За разлика от горния, този отпуск се ползва на основание молба до работодателя за разрешаване на отпуска. Въпреки, че работодателят няма право да откаже ползването на този отпуск е необходимо да се спази реда за поискването и разрешаването му. Необходимо е работодателят да издаде заповед, с която разрешава ползването на отпуска. Обезщетението от ДОО се ползва на основание заявление-декларация попълнена от лицето и предоставена на работодателя, която той е длъжен да представи в НОИ. Това обезщетение ще продължи да се изплаща на лице, което работи по две трудови правоотношения но ползва съответния отпуск само по едното от тях. Разбира се, обезщетението ще се изплаща само за правоотношението по което отпуска реално се ползва.

Трети период - отглеждане на детето в периода от 410-тия ден до навършване на 2-годишна възраст

За ползването на този отпуск отново се иска разрешението на работодателя. Той отново не може да откаже ползването му и е длъжен да издаде заповед, с която да разреши ползването на отпуск за отглеждане на малко дете. Ползването на обезщетение от ДОО става на основание заявление-декларация, попълнена от осигуреното лице и представена на работодателя. За правото на обезщетение за този период отново имаме задължително изискване за 12 месеца, като осигурено лице за ОЗМ. Когато детето е настанено в детско заведение – детска градина или детска ясла, майката няма да има право на отпуск за отглеждане на малко дете до 2 години и на парично обезщетение за отглеждане на малко дете. Ако майката не ползва отпуск за отглеждане на малко дете и не е дала съгласието си отпускът да се ползва от друго лице - баща, баба или дядо на детето, тя има право на парично обезщетение в размер на половината от обезщетението, ако детето не е настанено в детско заведение на пълна държавна издръжка. Майката има право на половината от обезщетението за времето, през което работи, както и за времето на друг отпуск, такъв който не е за отглеждане на дете, включително и за времето на отпуск за временна неработоспособност, за гледане на болен член от семейството, гледане на болно дете както и за бременност и раждане. Както казахме по-горе - обезщетението за отглеждане на малко дете, до навършване на двегодишната му възраст, не се изплаща при настаняване на детето в детско заведение. Тук се включват всички детски заведения – целодневни и седмични детски градини, както и такива, в които има яслени групи, и детските ясли, независимо дали отглеждането на детето в тях е на пълна държавна издръжка или не. Обезщетението в намаления му размер – когато майката не ползва допълнителния отпуск за отглеждане на малко дете и не е дала съгласие отпускът да се ползва от друго лице – не се изплаща при настаняване на детето в детско заведение на пълна държавна издръжка. Според Закона за семейните помощи за деца специализирани институции за отглеждане на деца на пълна държавна издръжка са заведенията, в които на децата се осигуряват жилище, храна и облекло за сметка на държавния и общинските бюджети, без да се заплаща такса.

В заключение ще кажем, че когато осигурено за общо заболяване и майчинство лице, през времето на отпуск за бременност и раждане или за отглеждане на малко дете до 2-годишна възраст получава обезщетение за бременност и раждане или за отглеждане на дете до 2 годишната му възраст, полага труд без трудово правоотношение (граждански договор), това не е пречка за получаване на паричното обезщетение. Това е така, тъй като осигуряването на лицата, които полагат труд без трудово правоотношение (граждански договор), е само за инвалидност поради общо заболяване, за старост и за смърт. Тези лица нямат право да се осигуряват за общо заболяване и майчинство.

#18 | 13.11.2012, 12:11
Публикации: 11 / 0
Ех,изпчерпателни и точни както винаги.Благодаря сърдечно за отговора.
Но ви питам и последно нещо,ако взема болничен да речем 15дни,въпреки че работодателят ми отказва този болничен и след което се върна на работа,той има или право да ме уволни,при положение че съм бременна и ползвам болничен за бременност?
Подозирам и това от него,и ако евентуално го направи аз какво бих могла да направя в случая?
Сами разбирате,че като гражданин и данъкоплатец имам права и възнамерявам да си ги търся отговорно!
#19 | 13.11.2012, 12:19
Публикации: 5497 / 371
Принципно може да Ви уволни. Но като бременна сте под защита на чл.333 от Кодекса на труда и работодателят трябва да вземе резрешение от Инспекция по труда. Не спази ли процедурата по уволнението Ви, може да го съдите и ще го осъдите

Чл. 333. (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) (1) (Изм. - ДВ, бр. 110 от 1999 г., изм. - ДВ, бр. 25 от 2001 г., в сила от 31.03.2001 г.) В случаите по чл. 328, ал. 1, точки 2, 3, 5, 11 и чл. 330, ал. 2, т. 6 работодателят може да уволни само с предварително разрешение на инспекцията по труда за всеки отделен случай:
1. (изм. - ДВ, бр. 52 от 2004 г., в сила от 01.08.2004 г., изм. - ДВ, бр. 108 от 2008 г.) работничка или служителка, която е майка на дете до 3-годишна възраст;
2. трудоустроен работник или служител;
3. работник или служител, боледуващ от болест, определена в наредба на министъра на здравеопазването;
4. работник или служител, който е започнал ползуването на разрешения му отпуск;
5. (нова - ДВ, бр. 48 от 2006 г., в сила от 01.07.2006 г.) работник или служител, който е избран за представител на работниците и служителите по реда на чл. 7, ал. 2 и чл. 7а, за времето, докато има такова качество;
6. (нова - ДВ, бр. 57 от 2006 г., в сила от 01.01.2007 г.) работник или служител, който е член на специален орган за преговори, на европейски работнически съвет или на представителен орган в европейско търговско или кооперативно дружество, за времето, докато изпълнява функциите си.
(2) В случаите по т. 2 и 3 на предходната алинея преди уволнението се взема мнението и на трудово-експертната лекарска комисия.
(3) (Изм. - ДВ, бр. 110 от 1999 г., изм. - ДВ, бр. 25 от 2001 г., в сила от 31.03.2001 г.) В случаите по чл. 328, ал. 1, точки 2, 3, 5, 11 и чл. 330, ал. 2, т. 6 работодателят може да уволни работник или служител, който е член на синдикално ръководство в предприятието, на териториален, отраслов или национален ръководен изборен синдикален орган, през времето, докато заема съответната синдикална длъжност и до 6 месеца след освобождаването му, само с предварителното съгласие на синдикален орган, определен с решение на централното ръководство на съответната синдикална организация.
(4) Когато това е предвидено в колективния трудов договор, работодателят може да уволни работник или служител поради съкращаване на щата или при намаляване на обема на работата след предварителното съгласие на съответния синдикален орган в предприятието.
(5) (Нова - ДВ, бр. 52 от 2004 г., в сила от 01.08.2004 г., изм. - ДВ, бр. 46 от 2007 г., в сила от 01.01.2008 г., доп. - ДВ, бр. 103 от 2009 г., в сила от 29.12.2009 г.) Бременна работничка или служителка както и работничка и служителка в напреднал етап на лечение ин-витро може да бъде уволнена с предизвестие само на основание чл. 328, ал. 1, т. 1, 7, 8 и 12, както и без предизвестие на основание чл. 330, ал. 1 и ал. 2, т. 6. В случаите на чл. 330, ал. 2, т. 6 уволнението може да стане само чрез предварително разрешение на инспекцията по труда.
(6) (Нова - ДВ, бр. 25 от 2001 г., в сила от 31.03.2001 г., предишна ал. 5 - ДВ, бр. 52 от 2004 г., в сила от 01.08.2004 г., изм. - ДВ, бр. 108 от 2008 г.) Работник или служител, който ползва отпуск по чл. 163, може да бъде уволнен само на основание чл. 328, ал. 1, т. 1.
(7) (Предишна ал. 5 - ДВ, бр. 25 от 2001 г., в сила от 31.03.2001 г., предишна ал. 6 - ДВ, бр. 52 от 2004 г., в сила от 01.08.2004 г.) Закрилата по този член се отнася към момента на връчването на заповедта за уволнение.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група