Корекция на ДДС за 6 минали периода

08.11.2012, 20:27 15448 10

08.11.2012, 20:27
Публикации: 6403 / 1130
Здравейте приятели,
Имам следния проблем - поех фирма отскоро и установих, че от февруари до юли има 6 данъчни фактури за главница по лизинг, които по необясними за мен причини са отчетени като опростени и са вписани в дневниците като ДБДК. Искам да ги отчета по правилния начин и да се ползва ДК, който не е малък. Това може да стане само с писмо до НАП (съгласно чл. 126, ал. 3, т. 2 от ЗДДС). И сега въпросите ми:
1. Имал ли е някой подобен казус и какво изискват данъчните? Предполагам - коригирана декларация (със съответните дневници) за всеки отделен месец и общо писмо за шестте периода?
2. ДК ще се възстанови ли и прави ли се ревизия за всеки отделен месец? В тази връзка трябва ли да се подава и искане по чл. 129 от ДОПК?
Ще съм благодарна за всеки коментар и идея. :give_rose:
#1 | 09.11.2012, 10:41
Публикации: 6403 / 1130
Побутвам темата.
Моля за мнение :flowers:
#2 | 09.11.2012, 10:58
Публикации: 42 / 1
Подобен случай, но не точно...
Мисля отделно писмо за всяка декларация, заедно изпратени
Съответно не само дневника, но и декларацията ще се промени
Даже може да се приложи и копие на фактурата
След като да уведомени, и промените са осчетоводени, ако е за възстановяване ДДС може да се ползва по общия ред
Вече за ревизия - кой може да каже - софтуерът им избира рискови фирми; ако преценят че тази не е такава...
#3 | 09.11.2012, 11:18
Публикации: 6403 / 1130
Много благодаря august! :flowers:
Само още едно уточнение. И шестте фактури са по отделно за 6 периода. Като се променят декларациите по някои ще има надвнесен ДДС, а по други ще има нещо за възстановяване. Не откривам в закона каква ще е процедурата. Има срокове за възстановяване, приспадане, прихващане...
Коригиращите декларации като новоподадени ли ще се считат?... :(
#4 | 09.11.2012, 13:56
Публикации: 42 / 1
мисля, че като новоподадени; при евентуална ревизия там където излиза, че има за плащане ще начислят лихви до датата на плащане, освен ако в предишен месец не излиза надвнесен
#5 | 09.11.2012, 14:38
Публикации: 11967 / 2190
Все пак ДДС-то по тези фактури нямате проблем да го ползвате и сега, въобще в 12 месечния законоустановен срок. не е необходимо да правите всичко това с писмата и корекциите - законът ви позволява да си ползвате ДДС кредита и в бъдещи периоди.
#6 | 09.11.2012, 15:56
Публикации: 6403 / 1130
Все пак ДДС-то по тези фактури нямате проблем да го ползвате и сега, въобще в 12 месечния законоустановен срок. не е необходимо да правите всичко това с писмата и корекциите - законът ви позволява да си ползвате ДДС кредита и в бъдещи периоди.
Честно казано, първото ми желание беше да осчетоводя фактурите в сегашен период и да сторнирам предишното им осчетоводяване. Но те са отразени в дневниците за покупки и в декларациите като ДБДК.
И кво праим сиа? (както казват в една гилдия) :smile1:
#7 | 09.11.2012, 16:02
Публикации: 6403 / 1130
мисля, че като новоподадени; при евентуална ревизия там където излиза, че има за плащане ще начислят лихви до датата на плащане, освен ако в предишен месец не излиза надвнесен
То ще излезе или надвнесен, или за възстановяване... А точно в тези периоди има и приспадане... и е една мътна..
Май ще взема да потревожа покоя на данъчните и да им поставя задачката да решаваме заедно проблема.
Ако изскочи нещо интересно - ще го споделя.
#8 | 10.11.2012, 08:22
Публикации: 11967 / 2190
Честно казано, първото ми желание беше да осчетоводя фактурите в сегашен период и да сторнирам предишното им осчетоводяване.

Точно така бих постъпила .
#9 | 10.11.2012, 10:01
Публикации: 30 / 2
По принцип когато грешката се дължи на неправилно отразяване на документи в отчетните регистри, вие писмено трябва да уведомява компетентния opган по приходите в съответната ТД на НАП. А органът по приходите трябва да предприеме действия за промяна на задължението за съответния данъчен период.

Лично аз обаче ако бях на ваше място щях в настоящия данъчния период да включа неправилно отразените документи със знак “–“ и едновременно с това да отразя документите с коректните данни (с право на данъчен кредит). Не зависимо, че това не е разписания в закона начин.

#10 | 10.11.2012, 17:48
Публикации: 6403 / 1130
Благодаря за подкрепата и мненията на  delphine и scaramouche  :bow:
И въпреки, че това не е разписания в закона начин, той и не противоречи на духа на закона. Имаме право да включваме документи за получени доставки в срок от 12 месеца от датата на издаването им. Така ще се избегне необходимостта от поправка на декларациите за минало време.
Дано нямам проблем с одиторката (фирмата е АД)... :hmmm:
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група