См.107 или 493

13.11.2012, 16:39 13300 8

13.11.2012, 16:39
Публикации: 583 / 14
Здравейте,
Обръщам се към знаещите колеги....См.107 сметка на собственика или см.493 р-ти със собственика ли да използвам,когато е необходимо.Казаха ми,че см.107 вече не се използвала...
ЕООД сме.
Благодаря предварително
#1 | 13.11.2012, 18:48
Публикации: 11956 / 2182
От мене - 493 . :yes3:
#2 | 13.11.2012, 19:53
Публикации: 2027 / 254
И аз използвам см/ка 493  :)
#3 | 13.11.2012, 20:50
Публикации: 583 / 14
Благодаря,но може ли малко по-подробно  точно какво  отчитате с нея? Не съм работила  с нея досега ине ми е ясно... :'(
#4 | 14.11.2012, 09:42
Публикации: 825 / 178
По тази сметка отчитам разчети за текущи разходи и приходи: примерно, предприятието е изплатило разходи за сметка на собственика, които той трябва да възстанови, или обратното, той е извършил разходи за сметка на предприятието, които трябва да му бъдат възстановени срещу документ на името на предприятието. Освен това, чрез сметката могат да се отчитат разчети по взаимоотношения на предприятието със собственика за капиталови вноски и др. подобни. През нея минавам също и осигурителните вноски на самосигуряващото се лице/а.
Добре е  да се знае, че Сметка   Разчети със собственика е дебиторно-кредиторна, т.е. по нея може да има дебитно или кредитно салдо в зависимост от това дали предприятието дължи суми на собственика или той му дължи.
При мен номера на тази сметка е същият - 493  :wink1:
#5 | 14.11.2012, 12:20
Публикации: 645 / 23
  Прав сте пасат. И аз а ползвам като вас.Не виждам друг начин .
#6 | 14.11.2012, 13:38
Публикации: 583 / 14
Благодаря много за изчерпателното обяснение :bow:
По тази сметка отчитам разчети за текущи разходи и приходи: примерно, предприятието е изплатило разходи за сметка на собственика, които той трябва да възстанови, или обратното, той е извършил разходи за сметка на предприятието, които трябва да му бъдат възстановени срещу документ на името на предприятието. Освен това, чрез сметката могат да се отчитат разчети по взаимоотношения на предприятието със собственика за капиталови вноски и др. подобни. През нея минавам също и осигурителните вноски на самосигуряващото се лице/а.
Добре е  да се знае, че Сметка   Разчети със собственика е дебиторно-кредиторна, т.е. по нея може да има дебитно или кредитно салдо в зависимост от това дали предприятието дължи суми на собственика или той му дължи.
При мен номера на тази сметка е същият - 493  :wink1:
#7 | 14.11.2012, 14:08
Публикации: 2027 / 254
По тази сметка отчитам разчети за текущи разходи и приходи: примерно, предприятието е изплатило разходи за сметка на собственика, които той трябва да възстанови, или обратното, той е извършил разходи за сметка на предприятието, които трябва да му бъдат възстановени срещу документ на името на предприятието. Освен това, чрез сметката могат да се отчитат разчети по взаимоотношения на предприятието със собственика за капиталови вноски и др. подобни. През нея минавам също и осигурителните вноски на самосигуряващото се лице/а.
Добре е  да се знае, че Сметка   Разчети със собственика е дебиторно-кредиторна, т.е. по нея може да има дебитно или кредитно салдо в зависимост от това дали предприятието дължи суми на собственика или той му дължи.
При мен номера на тази сметка е същият - 493  :wink1:

И аз точно като Пасат :)
#8 | 14.11.2012, 14:32
Публикации: 1959 / 1614
Администратор на сайта
От началото на 2002 отпадна Националния сметкоплан, който имаше задължителен характер. Сега всяка фирма има индивидуален сметкоплан.

Закон за Счетоводството: Чл. 5. (1) Текущото счетоводно отчитане се организира по реда, определен в този закон и утвърден от ръководството на предприятието индивидуален сметкоплан.

В този ред на мисли, може да използвате, която сметка си решите като номер, стига след това вярно и честно да отразите операции във финансовия отчет.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група