Единна сметка на НАП от 01.01.2013

13.12.2012, 15:37 229092 209

#40 | 13.12.2012, 15:37
krisi_kd
Точно така, отметка на данъчна и осигурителна информация, ако сте упълномощено лице - нот. заверено пълномощно, или собственика носи заявлението в НАП
#41 | 17.12.2012, 13:24
Публикации: 12 / 1
Здравейте! На някого ясно ли му е точно как ще става плащането на данъци и осигурителни вноски от 01.01.2013г? Някъде има ли информация коя ще бъде единната сметка на НАП? Към нея ще има ли някакви параграфи? Разбрах, че само ДЗПО ще се плаща по стария начин с параграф.
#42 | 17.12.2012, 17:41
Публикации: 12 / 1
БЛАГОДАРЯ много! Най-после да някой да ми даде конкретен точен отговор.
#43 | 19.12.2012, 12:17
Публикации: 82 / 9
Здравейте и от мен! Незнам дали някой е наясно, предполагам, че е много рано за това, но откъде ще се гледат задълженията - спрямо Д6 или Д1. Въпросът ми е породен от това, че преди една седмица ми издадоха Удостоверение за липса на задължение. При разговор с жената от НАП ми изпрати справки каква е информацията от Д1 и Д6 по отделните фондове в тяхната система. Задълженията спрямо Д6 бяха на нула, но всеки месец имам разлика между Д1 и Д6 с 10 до 30 стотинки, съответно и плащанията се разминават. Освен това онзи "червен надпис" в електронната справка за задължения гласи да се обърнем към служителите на НАП. Към кого по-точно, при условие, че отгоре не ми показва да имам задължения, а надписа си седи? Доста неяснотии има, а пък сме в процес на продажба на фирмата и трябва всичко да е лъснато!
#44 | 19.12.2012, 12:48
Публикации: 82 / 9
 :hmmm: Намерих отговор на въпросите си в анкетата по същата тема. Въпреки това ще има още много въпроси...  :smile1:
#45 | 19.12.2012, 13:42
Публикации: 1959 / 1614
Администратор на сайта
При задължения 0.00 червеният надпис значи, че има например нещо надвнесено или това просто са направените авансови вноски по ЗКПО или вноски за данъците върху разходите, за които нямат информация в НАП какво е начислено.  При нас няма фирма с необвързани плащания, но при някои фирми също се вижда този надпис въпреки, че нямат задължения.

Ако задълженията са 0.00 няма нищо притеснително. Нека видим след 01.01.2013 как ще изглеждат в системата. Възможно е и да трябва малко повече време, за да се настроят нещата, защото например данъците, върху разходите се декларират с годишната декларация и направените вноски преди това няма с какво да се съпоставят (начислено - внесено). 
#46 | 19.12.2012, 16:24
Публикации: 104 / 14
Здравейте,

Някой наясно ли е как ще се процедира при следният случай. Имам извършена услуга от чужд ЮЛ на което съм длъжен съответно да удържа 10 % д-к при източника. Само че, аз не удържам данъка за негова сметка, а го плащам за моя сметка демек за сметка на платеца на дохода. В декларацията отзад изрично пише, че ако не си го удържал данъка за сметка на получателя, не подаваш декларация. Тогава как НАП-джиите ще разбират, че имам задължение за внасяне като не го декларирам с декларация(каквато явно е идеята от 2013 всичко да се декларира) ? т.е. винаги тази моя данъчна сметка ще си стои с напреведени пари....
#47 | 20.12.2012, 10:37
Публикации: 2027 / 254
ВЪВ ВРЪЗКА С ПРИЕТИТЕ ПРОМЕНИ НА ЗДДС И СЪГЛАСНО ДДС 11/29.11.2012Г НА МФ И БНБ, ВИ ИНФОРМИРАМЕ ЗА ПРОМЕНИТЕ, КОИТО ВЛИЗАТ В СИЛА ОТ 01.01.2013 Г. :
 
 
 ЗАКРИВАТ СЕ СМЕТКИТЕ НА  ФОНД ДОО И  НА ФОНД ЗДРАВНО ОСИГУРЯВАНЕ;
КЪМ ВСЕКИ НАП ОСТАВАТ АКТИВНИ ДОСЕГА ДЕЙСТВАЩИТЕ СМЕТКИ ЗА ПРИХОДИ НА ЦЕНТРАЛНИЯ БЮДЖЕТ/ЗА ПЛАЩАНЕ НА ДАНЪЦИ/ И ЗА ФОНД ДЗПО;
ЗАДЪЛЖЕНИТЕ ЛИЦА МОГАТ ДА ВНАСЯТ ПО СМЕТКА ЗА ПРИХОДИ НА ЦЕНТРАЛНИЯ БЮДЖЕТ С ЕДИН ПЛАТЕЖЕН ДОКУМЕНТ ДЪЛЖИМИ СУМИ ЗА ПОВЕЧЕ ОТ ЕДИН ВИД ПУБЛИЧНИ ВЗЕМАНИЯ, ВКЛЮЧИТЕЛНО И ЕДНОВРЕМЕННО ВНАСЯНЕ С ЕДИН ПЛАТЕЖЕН ДОКУМЕНТ НА ДЪЛЖИМИ СУМИ ЗА ЦЕНТРАЛНИЯ БЮДЖЕТ, ДОО и НЗОК (БЕЗ ДЗПО, ЗА КОЕТО ИМА ОТДЕЛНА СМЕТКА КЪМ СЪОТВЕТНАТА ТД НА НАП).
 
НАПРИМЕР, С ЕДНО ПЛАТЕЖНО НАРЕЖДАНЕ ЗАДЪЛЖЕНОТО ЛИЦЕ МОЖЕ ЕДНОВРЕМЕННО ДА ПЛАТИ ПО СЪОТВЕТНАТА СМЕТКА  НА ТД НА НАП ДЪЛЖИМИТЕ, ВНОСКИ ЗА  ДОО, ЗДРАВНИ ВНОСКИ, ВНОСКИ ЗА ДДС, КОРПОРАТИВЕН ДАНЪК, ДАНЪК ПО ЗДДФЛ И ДР.;
 ОТПАДАТ СЪЩЕСТВУВАЩИТЕ КЪМ 2012Г. ВИДОВЕ ПЛАЩАНЕ 11 ХХ ХХ КЪМ СМЕТКИ ЗА ПРИХОДИ НА ЦЕНТРАЛНИЯ БЮДЖЕТ, КАТО ВСИЧКИ ВНОСКИ ПО ТЕЗИ СМЕТКИ ЗА  ДОО, ЗДРАВНИ ВНОСКИ, ВНОСКИ ЗА ДДС, КОРПОРАТИВЕН ДАНЪК, ДАНЪК ПО ЗДДФЛ И ДР. ЩЕ СЕ ВНАСЯТ ПО КОД 11 11 11;
ОТПАДАТ СЪЩЕСТВУВАЩИТЕ КЪМ 2012Г. ВИДОВЕ ПЛАЩАНЕ 58 ХХ ХХ КЪМ СМЕТКИ ЗА ФОНД ДЗПО, КАТО ВСИЧКИ ВНОСКИ ПО ТЕЗИ СМЕТКИ ЩЕ СЕ ВНАСЯТ ПО КОД 58 11 11;
ОТПАДА ЗАДЪЛЖИТЕЛНОТО ИЗИСКВАНЕ ДА СЕ ПОСОЧВА „ВИД ДОКУМЕНТ“ И „НОМЕР И  ДАТА НА ДОКУМЕНТА“;
ОТПАДА ЗАДЪЛЖИТЕЛНОТО ИЗИСКВАНЕ  ДА СЕ ПОСОЧВА ПЕРИОД ЗА ПЛАЩАНЕ;
ОТПАДА ИЗПОЛЗВАНЕТО НА МНОГОРЕДОВО ПЛАТЕЖНО НАРЕЖДАНЕ ЗА ТЕЗИ ДВЕ СМЕТКИ (СМЕТКИ ЗА ПРИХОДИ НА ЦЕНТРАЛНИЯ БЮДЖЕТ-ЗА ПЛАЩАНЕ НА ДАНЪЦИ И  ЗА ФОНД ДЗПО);
ЕДИНСТВЕН ЗАДЪЛЖИТЕЛЕН РЕКВИЗИТ, ОСВЕН СУМА И С-КА НА ПОЛУЧАТЕЛЯ, ОСТАВАТ: ЗАДЪЛЖЕНОТО ЛИЦЕ С НЕГОВИЯ ЕИК/БУЛСТАТ, ЕГН ИЛИ ЛНЧ;
ОТПАДА ЧЛ.7, АЛ.9, ОТ КСО, СЪГЛАСНО КОЙТО ПРЕДИ ИЗПЛАЩАНЕ НА РАБОТНИ ЗАПЛАТИ РАБОТОДАТЕЛЯ БЕШЕ ЗАДЪЛЖЕН ДА ПРЕДСТАВЯ ДЕКЛАРАЦИЯ ЗА ВНЕСЕНИ ОСИГУРОВКИ;
В СЛЕДСТВИЕ НА ВЪВЕДЕНИТЕ ПРОМЕНИ ЗАЯВЕНИТЕ ЧРЕЗ УСЛУГАТА „ПЕРИОДИЧНИ ПРЕВОДИ“ ПЛАЩАНИЯ КЪМ ТД НА НАП, СЧИТАНО ОТ 01.01.2013Г. ЩЕ БЪДАТ ДЕАКТИВИРАНИ. АКО ЖЕЛАЕТЕ ДА ПРОДЪЛЖИТЕ ПОЛЗВАНЕТО НА УСЛУГАТА „ПЕРИОДИЧНИ ПРЕВОДИ“ ЗА ПЛАЩАНИЯ КЪМ ТД НА НАП, ТРЯБВА ОТНОВО ДА ПРЕРЕГИСТРИРАТЕ С  АКТУАЛНИ ДАННИ ВАШАТА ЗАЯВКА В ОБСЛУЖВАЩИЯ ВИ ОФИС НА СИБАНК ЕАД.
 

ЗАБЕЛЕЖКА : ВСИЧКИ ТЕЗИ ПРОМЕНИ НЕ СЕ ОТНАСЯТ ЗА ВНОСКИ ПО СМЕТКИТЕ НА МИТНИЦИ  И ОБЩИНИ (МЕСТЕН  БЮДЖЕТ). 
#48 | 20.12.2012, 13:16
Публикации: 3 / 0
Имам фирма, която има надвнесени авансови вноски корпоративен данък от минали години и сега е на загуба  и не може да си ги изтегли, дублирани осигурителни вноски - висящи и задължения за осигуровки. По новата сметка дали ще се обединят и респективно покрият най - старите задължения или няма такъв шанс? 
#49 | 20.12.2012, 17:15
Публикации: 11932 / 2174
Това няма как да стане автоматично. Трябва да си видите точните задължения, ако имате такива с изтекъл давностен срок да подадете молба за погасяването им по давност и ако имате наистина надвнесени данъци, то можете да ги приспаднете от първото по ред задължение след 01.01.2013 г..
#51 | 21.12.2012, 17:16
Публикации: 11932 / 2174
Благодаря за този линк ! :give_rose:
Само не ми става ясно дали като няма да се ползва вече този формуляр за платежно ще има нов или просто този остава, но при попълване на новите задължителни реквизити - ще го видим от ел.банкирането на Прокредит / а и не само от там  :smile1: /.
Хубави празници ! :wave:
#52 | 28.12.2012, 07:41
Публикации: 6403 / 1129
От няколко дни не ми дава мира една случайна моя хрумка и искам да я споделя с вас. :smile1:
НАП се организираха с единна сметка, но какво правим ние?
Имам предвид следното: не трябва ли да си открием една обща разчетна сметка за всички остатъци по салдата на разчетите за задължения към НАП (данъци и осигуровки) към 31.12.2012 г., в която да отразяваме преводите по старите плащания? Нали няма да знаем кое се погасява първо… Е, може да проверяваме всеки път по електронен път. И, може би, да запазим действащата номенклатура на разчетни сметки....
Доста колеги, гледам, водят изрядни фирми, но при мен има и такива, които са забавили плащания и сега ще е трудно не само да се проследи къде отива дадено плащане, но и да се състави стратегия за превежданите суми.
В този ред на мисли, въпросът ми е ще предприемате ли някакви промени в индивидуалния сметкоплан, които да отразяват новите правила за издължаване към НАП?
#53 | 28.12.2012, 08:48
Публикации: 11932 / 2174
irenabrili , не ми е чужда мисълта за това, което споделяш. Вероятно с времето и точно това ще направим - да оптимизираме индивидуалните си сметкопланове. Всички разчети бихме могли да адресираме по кредита на една разчетна сметка - 459 при мене е разчети с бюджета. признавам обаче, че ми е трудно в момента да се " разделя" с информацията, която ми дава в момента съществуващата аналитичност по сметки 453, 454,455.......Единствено си мисля, че в края на всеки месец бих могла да въведа операцията  Дт 453,454,455.../ Кт 459 - разчети с бюджета и тази сума да ми съответства на платежното или платежните, които ще съм пуснала за месеца . Но, както се казва - " поживем - увидим ".......може други да споделят нещо по-рационално.
#54 | 28.12.2012, 10:03
Публикации: 825 / 178
Хубави мисли ви се въртят в главите :)

А, аз СОЛ - как смятате да процедирате с пл.нареждания? Отделно? .. Или в кюпа и тях :)
#55 | 28.12.2012, 10:22
Публикации: 640 / 95
И аз като Пасат се питам ще разделяме ли пак дан. зад.лица(ДЗЛ) на СОЛ с ЕГН и на фирма с ЕИК.
#56 | 28.12.2012, 10:30
Публикации: 825 / 178
Графиньо фон Тити - ти сигурно събираш багажа и след малко си на плажа?!  :wink1:
Ееех, друго си е, да си на морето ..  :smile1:
 
#57 | 28.12.2012, 10:42
Публикации: 11932 / 2174
Този СОЛ, все мъти водата.......Та замислих се за него - до сега е бил 498/455 примерно. Пак така да си остане - не пречи. Все пак от фирмата му превеждаме осигуровките, пък било то и по ЕГН.
Ако отнеса после Дт 455 / Кт 459 - разчети с бюджета там мога да направя една аналитичност 4591 и 4592 за ЕИК и ЕГН - та по-скоро в "кюпа "
това са само плахи размисли по време на празници.......... :laugh:
#58 | 28.12.2012, 10:56
Публикации: 825 / 178
И аз съм за "кюпа".  :thumbup:
Все пак - и за него подаваме Д1 и ...Д6 - годишна.
#59 | 28.12.2012, 12:29
Публикации: 640 / 95
   У В А Ж А Е М И  К Л И Е Н Т И !



Считано от 01.01.2013 г. се извършват промени при отчитане на всички администрирани от НАП приходи, при което:

1.Всички администрирани от НАП приходи (включително ДОО, Учителски пенсионен фонд, ФГВРС и НЗОК, с изключение на вноските за ДЗПО)
  се превеждат по досегашните сметки 81** на съответните ТД на НАП по новооткрит код на вид плащане 11 11 11

  Всички останали кодове на вид плащане 11 ** ** за постъпления се закриват.
  Задължените лица могат да внасят по сметка 81** с един платежен документ дължими суми за повече от един вид публични вземания,
  вкл. и едновременно внасяне на дължими суми за централния бюджет, ДОО и НЗОК ( с изключение на вноските за ДЗПО).

  Закриват се сметките за приходи за ДОО и НЗОК (85** и 86**) на НАП.

2. Администрираните от НАП приходи за ДЗПО продължават да се превеждат по досегашните сметки 88** на съответните ТД на НАП,
  като за всички тези преводи се прилага само код за вид плащане 58 11 11.
  Всички останали кодове на вид плащане 58 ** ** за постъпления се закриват.

3. Администрираните от НАП приходи за централния бюджет от дивидент за държавата и вноските от 50 на сто от наемите съгласно
  § 19 от ЗДБРБ за 2012 г. и подобните разпоредби от законите за държавния бюджет за съответната година и наказателните лихви
  върху тях, се превеждат (независимо в коя ТД на НАП са регистрирани задължените лица) само по новооткрита от 01.01.2013 г.
  сметка 81** на ТД на НАП „Големи данъкоплатци и осигурители”, включително и за дължимите преди 2013 г. суми.


 Уведомяваме Ви, че за посочените плащания:

 Няма да се прилага образецът „Платежно нареждане/ вносна бележка за плащане от/към бюджета /многоредово/”.

Отпада необходимостта от задължително попълване на следните реквизити на платежното нареждане/вносна бележка за плащане от/към бюджета:

• "Номер на документа, по който се плаща";
• "Дата (ддммгггг) на документа";
• "Период, за който се плаща" (във версия на BGD модул 3.20.022 се налага този реквизит да бъде попълнен за сметки 88. С новата версия
   която очакваме този проблем ще бъде поправен).

Вид на документа се попълва задължително 9 – Други

Обръщаме внимание, че след 14:00ч. на 28.12.2012 г. Банка ДСК няма да приема за обработка платежни документи по закритите сметки
и кодове на вид плащане, както и многоредови платежни нареждания/вносни бележки за плащане от/към бюджета за плащания към НАП.



     
За възникнали въпроси се обръщайте
на тел.: 9391-484,9391-869,9391-871
            9391-872,9391-868,9391-870


Банка ДСК
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група