СОЛ

18.12.2012, 10:25 4444 4

18.12.2012, 10:25
Публикации: 69 / 1
Самоосигуряващо се лице съм в ЕООД.Работя и на трудов договор, през м. декември имам граждански договор. въпроса е как трябва да се оформи този гр. договор- трябва ли да има осигуровки, признават ли се 25 % НПР.В сметка за изплатени суми пише , че тя не се попълва от самоосиг. се лице.
#1 | 18.12.2012, 10:36
Публикации: 2027 / 254
Когато СОЛ получи доход от граждански договор то е длъжно да представи декларация, че е самоосигуряващо се лице пред платеца на дохода и само да си удържи и внесе осигуровки и ДОД върху получената сума. Това удържане не става при получаване  на дохода , а при годишното изравняване при подаване на ГДД по ЗДДФЛ и съответните справки към нея. Така ще се види има ли да довнася осигуровки лицето или не , защото може да се окаже,че лицето се е осигурявало върху доход, който е по-голям от полученото възнаграждение по гражданския доовор. Сега продължава да си подава Декларацип 1 за осигуряването му като СОЛ и да си внася осигуровки като СОЛ /минимум върху 420лв./
#2 | 18.12.2012, 10:41
Публикации: 6 / 1
12. Осигуряване на самоосигуряващите се, които работят без трудово правоотношение, извън дейността, за която са регистринани:

При изплащане на доходи за работа без трудово правоотношение на самоосигуряващите се лица, възложителите не внасят осигурителни вноски и не удържат такива от възнаграджението на самоосигуряващия се. Тези доходи самоосигуряващите се включват при определянето на окончателния размер на осигурителния си доход (чл. 11, ал. 1 и ал. 2 от НООСЛБГРЧМЛ)
#3 | 18.12.2012, 10:51
Публикации: 11956 / 2181
" Самоосигуряващо се лице съм в ЕООД.Работя и на трудов договор, през м. декември имам граждански договор..."

Този граждански договор да не би да е в собственото ЕООД ? Ако да - то вижте  пар.1 отДР на ЗДДФЛ и т.26 и от тях.
#4 | 18.12.2012, 11:12
Публикации: 69 / 1
Гр. договор не е  от ЕООД. Друга фирма е.
Много ви благодаря за изчерпателните  отговори. За първи път съм в този форум и съм възхитена.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група