Складов софтуер - или такъв за управление на продажбите?

27.12.2018, 16:02 6995 15

27.12.2018, 16:02
Публикации: 25 / 0
Здравейте - имам следният въпрос: фирма има склад за строителни материали и използва до момента Микроинвест Склад- как беше, складовата програма, с която също пише фактури за продажби. Има и обаче фактури от кочан... С новите изисквания за Наредба Н-18 за касовите апарати, имаме спор дали този софтуер е задължително да бъде свързан с  (нов) касов апарат - т.е. как се тълкува точно това управление на продажбите?
Щом складовата програма служи за въвеждане на артикули от доставните фактури, и впоследвствие за писане на  продажна фактура (извеждане на тези артикули), значи е софтуер за управление и подлежи на задължителна връзка, така ли?
А има ли значение фактът, че повечето продажби са по банка в нашия случай?
Ще се радвам на размисли и разяснения ;-)
#1 | 28.12.2018, 08:50
Публикации: 208 / 11
И мен ме интересува как се тълкува въпросния софтуер.Но не мисля че е така.По скоро сякаш " специализиран софтуер",който да е свързан с касов апарат е в търговските вериги.А ние просто си имаме складови програми.Не можа да стане ясно и от семинара на НАП как трябва да е.То и на шефовете им не е ясно.Но моля да разсъждаваме.
#2 | 28.12.2018, 16:00
Публикации: 208 / 11
В неведение сме със СУПТО то.В търг.обект се издават фактури от кочан, прикрепен е касов бон,когато  е платено в брой.Фирмата има складова програма ,в която се завеждат и изписват след продажба стоките.Според разните дефиниции след като стоките се завеждат, изписват, имат количества и стойност е СУПТО / така ми казаха и от софт.ни фирма/.Само че как софтуера управлява продажбите ми?Никак.Касовия апарат ще го сменим, но дали ще трябва да сменям и софтуера .Че така сме много много фирми.И няма яснота.
#3 | 28.12.2018, 16:53
Публикации: 11932 / 2174
По скоро сякаш " специализиран софтуер",който да е свързан с касов апарат  в търговските вериги.А ние просто си имаме складови програми .

Смятам, че става дума точно за такъв случай - когато софтуерът е свързан с касовите апарати и респективно с НАП. В противен случай просто си имаме складова програма и не се налага да правим никакви промени с нея.

#4 | 30.12.2018, 08:48
Публикации: 109 / 6
Добро утро и предпразнично да споделя начина на работа в аптеките. Мисля, че доста от Вас работят и с аптеки.  В една аптека, която работи със здравна каса още преди години имаме връзка -софтуер от компютър и касов апарат. При продажба /изпълнение на рецепта, независимо дали е по НЗОК/ въвежда се лекарството и го изписваме. Излиза касов бон за цялата сума. Ако лекарството струва 5.00 лева, 3.50 излиза платено в брой, 1.50 излиза плащане с чек. Така набраните суми за периода от 15 дни се натрупват, прави се отчет за НЗОК и те ни плащат по този отчет. В касовия апарат е цялата сума, независимо, че ние я получаваме след 30 дни по договор с НЗОК. Другите продажби /свободна/ продажба се изписва в момента само в брой. Дали ще е необходим нов "Софтуер за управление на продажбите"? Мисля, че ние си го имаме още от преди години.   Сега само предстои да приведем нещата във връзка с верификацията на лекарствата - " един нов бар код четец" и софтуерната фирма да ни направи връзката. Ще се радвам да споделите опит от вашата практика.
#5 | 01.01.2019, 17:13
Публикации: 62 / 4
Тези промени засягат ли случаите при които счетоводната къща завежда и изписва стоките на свои софтуер, както и издава фактури от името на клиента ? Клиента в случая издава бонове и получава изготвените фактури и справки.
#6 | 02.01.2019, 09:12
Публикации: 927 / 28
Ние също използваме  софтуер за наличности,закупени,продадени стоки но всичко това
става от отделно звено във фирмата.  Продажни фактури се издават от кочан ,които се предават на това звено в последствие за обработка и анализи. Та този софтуер трябва ли да е ....... когато дойдат на проверка и установят,че използваме такъв софтуер но не сме го регистрирали в нарушение ли сме или не ..Дефакто той не отговаря на условието управление на продажбите ...май
#7 | 02.01.2019, 13:28
Публикации: 4365 / 719
А касовите бележки по какъв начин издавате? От този складов софт или просто чукате на КА? Ако е второто - ще се съглася с delphine по-горе.
#8 | 02.01.2019, 14:21
Публикации: 927 / 28
фактурите са от кочан и КБ се издават от КА ,нямащ нищо общо  със софтуера .
И аз смятам,че тук нямаме СУПТО но от пресконференцията на ония хубавци не останах с такова впечатление
#9 | 03.01.2019, 08:37
Публикации: 208 / 11
Добро утро и ЧНГ.Май ще трябва да чакаме указания пак от ония хубавци, защото ако смятат че складова програма е СУПТО грешат,но пък следват и глоби за нас.Така че ще чакаме.
#10 | 03.01.2019, 09:16
Публикации: 11932 / 2174
За много години!
Не мисля, че нещо допълнително ще разясняват. Складовата програма, несвързана с фискално устройство няма как да е предмет на предстоящите промени.
#11 | 03.01.2019, 09:23
Публикации: 25 / 0
Микроинвест са пратили имейл на своите клиенти, че техният продукт подлежи на задължителна актуализация и следователно ще трябва да се свързва с касов апарат, дори и до сега да не е бил... та Клиентът затова се чуди, трябва ли... колко е задължително?
#12 | 03.01.2019, 09:34
Публикации: 11932 / 2174
Микроинвест са пратили имейл на своите клиенти, че техният продукт подлежи на задължителна актуализация и следователно ще трябва да се свързва с касов апарат, дори и до сега да не е бил... та Клиентът затова се чуди, трябва ли... колко е задължително?
Ползвам склад на Микроинвест за всичките си фирми. Ще си лицензират продукта, защото трябва да са готови в случай, че се ползва свързан с фискално устройство.
Ако се ползва за счетоводство да не би да ми поискат аз да си го свържа за всички фирми? Въпросът ми е риторичен.
#13 | 03.01.2019, 10:07
Публикации: 4365 / 719
...техният продукт подлежи на задължителна актуализация и следователно ще трябва да се свързва с касов апарат, дори и до сега да не е бил...

Как пък не :) Даже може въобще да нямам КА, ако работя на едро и ми плащат по банка.
#14 | 03.01.2019, 10:40
Публикации: 927 / 28
микроинвест и дилърите им създават допълнителна бъркотия .... компютърджиите чак на счетоводителите дават акъл и съвети ,смешна работа ама ..
Как ще се процедира с разноса на стоки ,когато разноса не разполага с мобилни КА а носи фактурите на клиента  издадени от склада
#15 | 03.01.2019, 17:22
Публикации: 668 / 83
Чл. 25. (1) (Доп. - ДВ, бр. 40 от 2013 г., в сила от 30.04.2013 г.) Независимо от
документирането с първичен счетоводен документ задължително се издава фискална касова
бележка от ФУ или касова бележка от ИАСУТД за всяка продажба на лицата:
.....
(2) При разносна търговия фискалната касова бележка се издава от лицето по чл. 3 и се
предава на разносвача, който от своя страна я предоставя на купувача при плащането.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група