Разход дизелово гориво в разстениевъдството

26.01.2013, 13:53 13081 2

26.01.2013, 13:53
Публикации: 47 / 2
Моля някой да ми каже как определя разхода на гориво на трактор и комбайна и какви документи попълва за доказване на този разход. 
#1 | 27.01.2013, 10:27
Публикации: 6403 / 1129
Зависи как осъществявате зареждането на селскостопанските машини.
1. Ако имате собствен резервоар, завеждате горивото по с-ка "Материали" на основание фактурата за доставка. След това го изписвате с лимитна карта, на която се подписват трактористите и тогава го отчитате като разход, срещу кредитиране на с-ка "Материали".
2. Ако директно зареждате от бензиностанция - изписвате разхода директно, без да го минавате през с-ка "Материали", но пак с лимитна карта.

Може да определите вътрешни норми за разход по видове обработки за всяка машина, но това ще Ви доведе до отчитане на икономии и преразход, които няма да отговарят на действителността. Според мен е излишно. Тракторите  икомбайните са, най-често, стари, а и разходът варира в зависимост от метеорологичните условия и вида на почвата...

Самото разпределяне на разхода на гориво за произведената продукция отчитате на основание Акт за механизирана работа, в който отразявате по машини извършените през месеца операции (може и по култури) и на база отчета за зареденото гориво от лимитната карта.
#2 | 30.01.2013, 10:38
Публикации: 22 / 0
За трактор,коомбайн ,боп-кат и др.си пускам вътрешна заповед,като съм направила протокол за засичане на горивото на всяка обработка,и съм описала във вътр.заповед,че определям разходна норма на горивото спрямо засеченият разход и на база тази заповед изписвам разхода.осчетоводявам го дт302/501-при покупка,дт611/302-при изразходване.говорих с лице от нап ,което ми обясни,че селскостоп.машини са стари и не може да се използва някаква обща  норма,така ,че всеки си засича машината.ние сме във забутано село и нямаме много бензиностанции наоколо,затова си зареждам по 100-200 л.дизел във варели и така работим.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група