Калкулатор: Майчинство

11.10.2013, 12:36 1245263 1423
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

#700 | 11.10.2013, 12:36
Публикации: 15 / 0
А каква сума се взима за обезщетението за месеците ,в които не съм била на работа и тези ,в които съм била на борсата?И като ме назначи в неговата фирма дали да изляза в болнични или чак ,когато дойде време за 45 дневния?
#701 | 11.10.2013, 12:51
Публикации: 3353 / 254
За този период се взема МРЗ. Болничен може да си вземате и преди този за 45 дни преди раждането, дори това е честа практика.
#702 | 11.10.2013, 17:20
Публикации: 15 / 0
Благодаря Ви много за бързите отговори :)
#703 | 18.10.2013, 09:59
Публикации: 9 / 2
здр,
имам следният проблем.Работничка до сега се осигурявала по трудов договор до 08.2013.През септември разбира, че е бременна и става съдружник в ООД.Започва да се осигурява на 2200 лв като самоосигуряваща се.От НОИ ни казаха, че ако не подаде декларация по чл.50 от ЗДФЛ, т.е. да ги докаже тези доходи за тези месеци ще вземат за осигурителен доход не 2200, а 420.Някой имал ли е подобен случай?
#704 | 18.10.2013, 10:10
Публикации: 3353 / 254
Правилно са ви казали. За да се осигурява на такъв доход трябва да го докаже. Този номер за вдигането на осигурителния доход като разбереш че си бременна отдавна го "скопиха" заради източването на пари. Променете дохода, за да няма проблеми лицето.
Ако иска да е на такъв доход трябва да остане на ТД за да няма проблеми.
#705 | 18.10.2013, 16:14
Публикации: 5 / 0
Здравейте
моля за бърз съвет,защото до 1-2 дена трябва да подам молбата при работодателя
значи на 28 този месец ми изтича втората година майчинство,искам да ползвам и неплатената третата година,но не знам дали първо да си пусна платения годишен отпуск и след това още една година или как? Някъде ми се мерна,че ако се водиш самотна майка имаш право на трета год. неплатена без да взимаш съгласие от бащата и за нея също имаш 20 дена платен годишен отпуск?Така ли е и какво да напиша в молбата,по кой член е това?
 :smile1:
#706 | 18.10.2013, 16:16
Публикации: 5549 / 371
Неплатен отпуск за отглеждане на дете до 8-годишна възраст

Чл. 167а. (Нов - ДВ, бр. 52 от 2004 г., в сила от 01.08.2004 г.) (1) (Доп. - ДВ, бр. 7 от 2012 г.) След използването на отпуските по чл. 164, ал. 1 и чл. 165, ал. 1 всеки от родителите (осиновителите), ако работят по трудово правоотношение и детето не е настанено в заведение на пълна държавна издръжка, при поискване има право да ползва неплатен отпуск в размер 6 месеца за отглеждане на дете до навършване на 8-годишна възраст. Всеки от родителите (осиновителите) може да ползва до 5 месеца от отпуска на другия родител (осиновител) с негово съгласие.
(2) В случаите по чл. 167, ал. 2 настойникът има право на отпуск по ал. 1 в размер 12 месеца. С негово съгласие отпуск в размер до 12 месеца или остатъкът от неизползвания отпуск до този размер може да се ползва от един от родителите на майката или на бащата на детето.
(3) Когато след навършване на 2-годишна възраст на детето починат и двамата родители и те не са ползвали отпуск по ал. 1, настойникът има право на такъв отпуск в размер 12 месеца, а когато родителите са ползвали част от отпуска - на остатъка от неизползвания отпуск до този размер. Със съгласието на настойника този отпуск може да се ползва от един от родителите на майката или на бащата на детето.
(4) Родител (осиновител), който сам се грижи за отглеждане на детето, има право на отпуск по ал. 1 в размер 12 месеца в случаите, когато:
1. не се намира в брак с другия родител и не живее в едно домакинство с него;
2. другият родител е лишен от родителски права с влязло в сила решение на съда;
3. другият родител е починал.

(5) В случаите по ал. 4, т. 1 и 2 другият родител няма право на отпуск по ал. 1.
(6) Отпускът по ал. 1 може да се ползва наведнъж или на части. Когато се ползва на части, продължителността му не може да бъде по-малка от 5 работни дни.
(7) Лицето, което иска да ползва отпуск по ал. 1, трябва да уведоми за това работодателя си най-малко 10 работни дни предварително.
(8) Времето, през което се ползва отпускът по ал. 1, се признава за трудов стаж.
(9) Редът и начинът за ползване на отпуска по ал. 1 - 8 се уреждат с наредба на Министерския съвет.
#707 | 18.10.2013, 16:28
Публикации: 5 / 0
Благодаря за бързия отговор,но не разбрах дали имаш право на платен годишен отпуск върху тази една година?Това е важно за да преценя по-добре дали да си пусна първо натрупаната отпуска и след това третата година майчинство.Какво ме съветвате да направя? :flowers:
#708 | 18.10.2013, 16:29
Публикации: 5549 / 371
Благодаря за бързия отговор,но не разбрах дали имаш право на платен годишен отпуск върху тази една година?Това е важно за да преценя по-добре дали да си пусна първо натрупаната отпуска и след това третата година майчинство.Какво ме съветвате да направя? :flowers:

Да, имате право на платен отпуск и за тази една година

Изборът е Ваш, кой отпуск ще ползвате първо. Все пак, за платения отпуск се иска и съгласие от работодателя.
#709 | 18.10.2013, 16:37
Публикации: 25 / 0
http://www.trud.bg/Article.asp?ArticleId=1005856 -платения отпуск има давност 2 години


п.п.статията е от 2011г,но мисля че е все още вярна
#710 | 18.10.2013, 16:39
Публикации: 5 / 0
Сетих се да питам- работодателя има ли право да ти откаже молбата за отпуск по чл.167 ал .4 и дали да искам някакъв документ ,че съм я връчила?
#711 | 18.10.2013, 16:40
Публикации: 5549 / 371
(2) Когато платеният годишен отпуск е отложен при условията и по реда на чл. 176, ал. 4, правото на работника или служителя на ползването му се погасява по давност след изтичане на две години от края на годината, в която е отпаднала причината за неползването му.

т.е. 2 години след като се върне на работа
#712 | 18.10.2013, 16:42
Публикации: 5549 / 371
Сетих се да питам- работодателя има ли право да ти откаже молбата за отпуск по чл.167 ал .4 и дали да искам някакъв документ ,че съм я връчила?

Няма право да откаже отпуск по чл.167А ал.4
#713 | 18.10.2013, 16:58
Публикации: 5 / 0
Молбата свободен стил ли си я пишем или има някаква бланка?Какво се случва със здравните осигуровки?
и повече няма да Ви тормозя :give_rose:
#714 | 18.10.2013, 17:06
Публикации: 10210 / 1765
Молбата - свободен текст, а за времето на неплатения отпуск за гледане на дете работодателят внася за своя сметка здравните осигуровки на работника .
Нека се раждат повече деца, а пък майките да ни тормозят........ :smile1:
#715 | 18.10.2013, 17:26
Публикации: 5 / 0
Благодаря и на двете за отговорите! :wave:
#716 | 21.10.2013, 13:22
Публикации: 1 / 0
Здравейте, имам следният казус: Бременна съм с очакван термин 1 май 2014г. Моля за съвет- имам ли право на парично обезщетение за майчинство при условие, че съм на трудов договор, но от януари 2013 г. съм в неплатена отпуска и ми се плащат само здравни осигуровки- не са прекъсвани. Преди това бях в неплатен отпуск за отглеждане на дете ( 6 месеца) , а преди това 4 месеца на трудовата борса. Интересува ме нужно ли е да имам работни дни или е достатъчно това, че съм на трудов договор с платени здравни осигуровки , въпреки че съм в неплатена отпуска.
Благодаря Ви предварително за отделеното време!
#717 | 28.10.2013, 05:56
Публикации: 57 / 0
Здравейте , тъй като получавам различни отговори , ще се допитам и до вас.
Собственик на ЕООД - осигурява се върху 420.00 лв всеки месец има и трудов договор паралелно , осигуряването на тр.договор е около 1000.00 лв. Планира бременност.
Въпроса е през 410 дена , как ще и бъде изчислено обезщетението , ще се вземат ли и двете суми заедно или ще се избере по-високата ?
По време на майченството през целият период ще бъде назначен прокурист.
Благодаря !
#718 | 28.10.2013, 07:05
Публикации: 10210 / 1765
 :wave:
Ще се вземат двете суми заедно до максималния размер от 2200 лв. на месец.
#719 | 28.10.2013, 09:41
Публикации: 6 / 0
Здравейте, калкулаторът не работи от вчера - каквато и сума да въведа ми излиза в изчислението минималното майчиснтво. Моля, обърнете внимание на проблема! Благодаря!
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
за 9.89 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
<b style=
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група