Нормативно признати разходи гражд.договор

28.02.2013, 12:51 6791 8

28.02.2013, 12:51
Публикации: 7 / 0
Здравейте!Досега не съм осчетоводявала Гражд.договор и искам да попитам процента на норм.призн.разходи какав е ?Гражд.договор е за извършена работа. И за гражд.договор подава ли се декл.обр.1 или 6?Благодаря!
#1 | 28.02.2013, 13:41
Публикации: 5497 / 373
25% НПР.
Ако има осигуровки по ГД, подава се Д1 и 6
#2 | Вчера в 11:47
Публикации: 10 / 0
Здравейте,
бих искала да използвам темата, тъй като имам следният казус
Фирма е сключила гражд. договор с физическо лице / което работи и на трудов договор/ за редакция на книга /художествена литература/. Смятам, че нормативно признатите разходи за тази дейност трябва да са 40 %, но имам колебания дали трябва да начислявам и осигуровки или само данък.
Благодаря предварително на отзовалите се!
#3 | Вчера в 13:23
Публикации: 9620 / 1641
Не разбирам от авторски права и от произведения на изкуството, но ми се струва, че "редакцията на книга" не попада в " авторски и лицензионни възнаграждения, включително за доходи от продажба на изобретения, произведения на науката, културата и изкуството от техните автори"
#4 | Вчера в 14:49
Публикации: 10 / 0
Благодаря за мнението!  :smile1:
Аз също съм разколебана до известна степен. Според мен /а и доколкото прехвърлих закона за авторското право/ лицето не трябва да има авторски права . Но го причислявам като дейност по скоро към журналистите, преводачите и от там изхождам, че му се полагат 40 НПР  :hmmm:
#5 | Вчера в 18:33
Публикации: 3097 / 414
За мен редакцията не е авторско право и бих приспаднала 25%.
Данък вече по желание на лицето, осигуровки -според зависи
#6 | Вчера в 19:57
Публикации: 10 / 0
Много благодаря  :good: Аз също стигнах до извода че трябва да му призная 25% и този коментар ме успокоява че съм на прав път  :wink1: но пък предизвика друг размисъл в мен  :hmmm: относно данъка.  Лицето работи и на трудов дог. с осигур.доход 955 лв. на месец. Аз смятам че трябва да му удържа и осигуровките и данъка за срока на граж.договор който е от м.05 до м.09 вкл. Изплащането на хонорара ще бъде в м.10, така че в м.11 си подавам Д1 и Д6 за 5-те месеца + Д55. От много години не съм работила граж.дог. и сега си припомням материята, но си мисля че ттакка трябва да се случи. Моля за коментар правилно ли ги виждам нещата. Упссс май се усетих за данъка  Д55 трябва да я подам в м.01...и затова, ако лицето желае  :smile1: Много благодаря на отзовалите се!!!
#7 | Вчера в 22:12
Публикации: 3097 / 414
Осигуровките са за месеца на полагане на труда, данъкът е спрямо датата на плащането. Третират се по различен начин.
За осигуровките трябва да се поиска декларация за всеки месец поотделно. Ако в някой месец няма основание, няма да се удържа.

Пс оказа се, че системата на НАП засича тези неща и ако за лицето са подадени Д1 и са пратени осигуровки неоснователно, не му признава правата по тях - в конкретния случай здравното, но след десетки години и за пенсията вероятно
#8 | Вчера в 23:10
Публикации: 10 / 0
Интересно! Не знаех за тази засечка в НАП която правят. Лицето по трудов дог. има по 955лв. облагаем на месец. Аз ще му начисля осигуровки върху 474 лв.на месец. за всеки от 5-те месеца, като ще му удържа и данъка, защото са се договорили да му се изплати 2000лв. чисто. Или брутно го сметнах 2370 лв., нетно 2000,60лв. да получи. Лошото е, че лицето каза че е получавало и други хонорари през периода, като не може да даде повече информация.. и ще ми попълни декларации за получен доход само тези, които и излизат от справката в НАП, а те са само от труд.дог. И тук остава риска, ако лицето в някой от месеците мине мах.осиг.доход. да му надвнесем осигуровки и да се получи това което казвате със засечката. Имам още няколко дни до изплащането на хонорара, така че ще се опитам да си набавя инфо. и за доходите от други гражд.дог. на лицето, за да мога правилно да изчисля колко ще дойде точната сумата нетно, която да се преведе на лицето. Малко го правя отзад напред, но си мисля че правилно го мисля как да го направя :hmmm: Моля само, ако бъркам някъде пак да ме сръчкате. Благодаря Ви много за помощта!
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група