Заем в капитал

12.02.2015, 12:04 7588 6

12.02.2015, 12:04
Публикации: 927 / 28
Моля за съдействие по този казус
фирмата/ оод с двама собственика/  през 2011 построява производствена сграда за 300 х.лв ,като тези пари са от получени парични заеми от физическо лице гражданин на сащ. сега искат да вдигнат капитала на дружеството с тези 300 хиляди лева  и американеца да стане собственик  по този начин и дълга към него да отпадне . след това преобразуване той ще им дари по 10% от дяловете си  и 80% ще останат за него . адвокат им казал,че това може да стане ,само че трябвало да се плати или ддс или данък при това дарение на акции...
на мен не ми е ясно дали може този заем да се трансформира в капитал а относно данъка не виждам защо трябва да се плаща и ако трябва да се плаща данък той не е ли по закона за МДТ а там според мен при такава сделка не се дължи данък а ддс при финансови операции,ако това изобщо може да се нарече така не се облага с ддс..
моля за разяснение
#1 | 12.02.2015, 14:00
Публикации: 927 / 28
от търсенето и четенето до тук стигам до извода ,че трансформирането на дълга в  капитал не е често срещано но е възможно да се случи но с това дарение на дялове не съм сигурен какво става защото  американският гражданин възнамерявал да дари 80% от дяловете на сина си и по 10% на българските съдружници ,подлежи ли на някакво облагане тези дарения
#2 | 12.02.2015, 14:51
Публикации: 6403 / 1129
Добре, а дарението не е ли негов (на американеца) проблем?

Вие имате задължение по заем, което ще прихванете със вземане по записана дялова вноска.

Апортната вноска под формата на актив е необлагаема с данък добавена стойност:
"Апортът се третира изключително благоприятно от ЗДДС. Съгласно чл. 10, ал. 1, т. 3 от Закона апортирането на активи не се счита за доставка. Това означава, че прехвърлянето на собствеността в резултат на апорта не води до облагане с ДДС, до издаване на фактура и до отразяване в дневника за продажби и справката-декларация за месеца. Същевременно апортът не води до корекция на ползвания данъчен кредит от апортьора поради изричната норма на чл. 80, ал. 1, т. 1 от ЗДДС. Тъй като апортът води до прехвърляне заедно с активите и на всички права и задължения във връзка с тях по ЗДДС, приемащото дружество е задължено за корекция на ползвания от апортьора данъчен кредит за офиса в случай, ако той не се използва за извършване на облагаеми доставки (чл. 10, ал. 2 от ЗДДС)." Бойко Костов - регистриран одитор, Теодоси Георгиев - регистриран одитор

Вижте цялата статия
http://zakonnik.bg/document/view/qanda/127823/188777
#3 | 12.02.2015, 15:02
Публикации: 927 / 28
да но в нашият  случай няма апортна вноска поне според мен просто дълг към него от 300х.л. и със стойността на този дълг капитала от 5000 лв  ще се вдигне на 305000 и така той ще стане с 97% дялове  а досегашните собственици примерно с 3% . така се изчиства дълга и се вдига капитала до тук добре но в последствие той иска да дари тези свои 97% 80 на сина си и 17 на досегашните собственици ей тук не знам какво става  :smile1:
#4 | 12.02.2015, 15:12
Публикации: 27 / 4
да но в нашият  случай няма апортна вноска поне според мен просто дълг към него от 300х.л. и със стойността на този дълг капитала от 5000 лв  ще се вдигне на 305000 и така той ще стане с 97% дялове  а досегашните собственици примерно с 3% . така се изчиства дълга и се вдига капитала до тук добре но в последствие той иска да дари тези свои 97% 80 на сина си и 17 на досегашните собственици ей тук не знам какво става  :smile1:


И това последното как точно касае дружеството?
#5 | 12.02.2015, 15:27
Публикации: 927 / 28
до толкова ,че всички произлизащи задължения при това дарение надялове  ще се поемат от собствениците ,реално американеца им подарява тези дялове
#6 | 12.02.2015, 18:29
Публикации: 6403 / 1129
Първо си изяснете какво представлява операцията по "вдигане" на капитала с 300 хил., ако не  е  апортна вноска, ама същевременно американеца става съдружник с точно толкова. :smile1:

И този щедър американец, даряващ дялове в разрез с американската народопсихология и обичайна бизнес практика, ще "повдигне" яки съмнения, че не е давал никакъв заем, а е подставено лице за легализирането на доходи с недоказан произход на съдружниците.

И не е наша работа да даваме консултации. :wink1:
На Ваше място, ще изчакам отговора от адвоката и тогава ще осчетоводя каквото ми предоставят черно на бяло.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група