Преводи по единната сметка

04.04.2013, 09:43 7928 6

04.04.2013, 09:43
Публикации: 187 / 1
Здравейте.
Бихтели коментирали правилно ли осчетоводявам преводи към НАП.Дружество има просрочени задължължения за ДОО, ЗО и ДЗПО. При плащане  задължение по декларация за ДДС  превода се насочва за покриване на лихви за просрочени осигурителни вноски и ако има остатък от сумата  покриване на главница примерно за ДОО или НЗОК.
Правилно ли процедирам: Изваждам справка  от НАП и както е разпределена постъпилата сума така я осечтоводявам.Ако са покрити само лихви 621/503,  ако
има остатък  и превода е насочен за покриване задължение към ДЗПО 461/503.
Нуждая се от компетентното Ви мнение.
Предварително Ви благодаря.


#1 | 06.04.2013, 09:38
Публикации: 6403 / 1130
При плащане на задължение по ДДС не е възможно сумата да се пренасочи за покриване на задължения по ДЗПО, защото кодовете са различни.
А иначе, съвсем стриктно е да осчетоводите разпределението на преведената сума въз основа на справката на НАП. :thumbup:
#2 | 07.04.2013, 07:53
Публикации: 187 / 1
Благодаря Ви. 
Точно така правя. Към платежното нареждане прилагам справката за извършеното плащане и остечоводявам нея.
#3 | 07.04.2013, 08:11
Публикации: 11947 / 2181
При това трябва да сте убедена, че единната  сметка отразява правилно задълженията Ви, защото е възможно и да не е така. И друго - например ДДФЛ за февруари стои в неплатени с падеж 25.04.2013, въпреки че сумата е платена вероятно. И Вие ли ще я оставите неплатена счетоводно ?
#4 | 07.04.2013, 08:26
Публикации: 6403 / 1130
Може да виси само, ако няма други стари задължения. :smile1:
Ако има, веднага ще са разнесени. Ако няма, може да се осчетоводи, но пак няма гаранция, че няма с плащането по ДДФЛ, извършено на 10.04, да се покрие първо възникналото задължение по ДДС с падеж 14.04 и от плащането на това ДДС да се покрие ДДФЛ на 25.04.
Ето защо, още в началото повдигнах въпроса как ще процедираме? Или всички задължения са в една обща сметка и всички плащания се отразяват при извършването им по тази обща сметка (освен ДЗПО, естествено). Или остават задълженията по аналитични сметки, но се закриват само след справката от НАП.
#5 | 07.04.2013, 08:44
Публикации: 11947 / 2181
 :wave: в този дъждовен неделен ден !
Аз смятам, че единната сметка не е " счетоводен документ ", когото трябва да осчетоводявам. Когато правя превод към НАП сумата в платежното отговаря на точно определено задължение от счетоводните ми регистри. Така и смятам да го осчетоводявам. Към момента всеки е наясно дали единната му сметка отразява правилно или не задълженията му. Ако има такива, то те трябва да са като салда по съответната сметка в счетоводството, а ако има такива, които не са реални - то следва да ги оправи в НАП. Единната сметка може само да дава според мене информация дали НАП правилно ми закриват погасените задължения и да има функцията на контрол . Единствено лихвите, ако има такива по закъснели плащания би следвало да се осчетоводят и платят, като инфото се вземе от единната сметка.
 :give_rose:
#6 | 07.04.2013, 09:27
Публикации: 6403 / 1130
 :wave:, delphine
Това казвам и аз. Колкото фирми, толкова различни ситуации. Някои са толкова назад с плащанията, че правят преводи на кръгли суми, надвишаващи едно или друго конкретно задължение. А и съпътствани от различни лихви....
Важното е осчетоводяването да ползва с информацията си фирмата и да отразява "вярно и честно" оставащите за погасяване задължения.
Ето защо, няма възможност за категоричен отговор кое е правилно и кое не.
Хубав мрачен ден от мен! :smile1:
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група