Отразяване на клас в трудовия договор

15.05.2013, 23:04 40462 32

15.05.2013, 23:04
Публикации: 11 / 0
Колеги, как отразява класа прослужено време в трудовия договор? Изписвате, че за придобит професионален опит начислявате 0,6% (примерно) за всяка прослужена година и спирате до тук. Или изчислявате според трудовия стаж на лицето и вписвате колко процента ще е допълнителното му възнаграждение и на каква сума в лева се равнява. И така, когато лицето навърти една година трудов стаж от сключването на трудовия договор, класа се преизчислява и се попълва допълнително споразумение.
 
#1 | 16.05.2013, 06:45
Публикации: 6403 / 1130
Аз записвам трудовия стаж при назначаването и 0,6% за всяка година.
#2 | 16.05.2013, 07:50
Публикации: 1884 / 384
Правя като irenabrile, пък и не виждам основание за огромната документация по прекласирането, правено едно време от личен състав, криза е, няма пари за раздути щатове, пък и нали ще сме зелени-минимум документация-максимум информация. :smile1:
А иначе КТ казва: 
"Чл.66 КТ
Трудовият договор съдържа данни за страните и определя:

7. основното и допълнителните трудови възнаграждения с постоянен характер, както и периодичността на тяхното изплащане."

"НАРЕДБА ЗА СТРУКТУРАТА И ОРГАНИЗАЦИЯТА НА РАБОТНАТА ЗАПЛАТА

Чл. 12. (1) За придобит трудов стаж и професионален опит на работниците и служителите се заплаща допълнително месечно възнаграждение в процент върху основната работна заплата, определена с индивидуалния трудов договор."

 Имаме си и вътрешни правила за работната заплата с подобни текстове.




#3 | 16.05.2013, 09:38
Публикации: 11 / 0
И аз попълвам трудовия договор както вас. Записвам трудовия стаж към момента на сключване на трудовия договор, упоменавам и че за всяка прослужена година се начислява допълнително трудово възнаграждение в размер на 0.6%. Но вчера ми се обади една приятелка да ме пита, защото имала наложена глоба от Инспекцията по труда. Според тях в трудовия договор трябва да е записан трудовият стаж - примерно 6г.09м, процента клас - 3.6% и стойността в лева (примерно ако е на мин.работна заплата - 310.00 лева това е 11.16 лв.). И ако трудовия договор е сключен днес то следва след 3м. когато трудовия стаж стане 7г. да се напише допълнително споразумение към трудовия договор за това, че класа вече ще е 4.2% - 13.02 лв.
За мен това е много трудоемко особено ако имаш около 1000 служителя както е моята приятелка. На толкова много хора да следиш кой кога навършва пълна година трудов стаж и да издаваш непрекъснато допълнителни споразумения, пък макар и това да става с ТРЗ програма за мен е безумно. На практика в нормативната уредба не намерих нищо което да подкрепи изискването на Инспекцията по труда, но разгледах внимателно бланките на труд.договор и доп.споразумение от кочан, които имам да се търкалят за спешен случай и там срещу доп.трудово възнаграждение има ......... лв ..........% което ме навежда на мисълта, че може да се окаже, че ИТ да имат основание. Затова исках да видя как процедират другите, и дали този глоба от ИТ може да бъде оспорена.
#4 | 16.05.2013, 09:53
Публикации: 1166 / 86
В моята програма, в бланките за трудови договори ми го дава така: За трудов стаж и професионален опит....г. - ....%. За ............. - в размер на..........
Аз си попълвам 0.6 % за всяка придобита год. трудов стаж и после за .......г. /стаж до момента/ съответно ....%.

#5 | 16.05.2013, 11:11
Публикации: 1884 / 384
При мен програмата ТРЗ ми прави автоматично прекласиране и ми променя процентите щом настъпи момента, така че начисленията стават, както е записано в трудовия договор. Във всеки момент мога да разпечатам такова прекласиране, но не го правя. И на други места съм чувала , че ИТ по труда правят забележки, че няма точния процент и сумата в трудовите договори. Добре би било , колежката ви да сподели на какво основание е глобата точно по този случай.
#6 | 16.05.2013, 11:17
Публикации: 5497 / 371
Чл. 66. (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) (1) (Изм. - ДВ, бр. 52 от 2004 г., в сила от 01.08.2004 г.) Трудовият договор съдържа данни за страните и определя:
1. мястото на работа;
2. наименованието на длъжността и характера на работата;
3. датата на сключването му и началото на неговото изпълнение;
4. времетраенето на трудовия договор;
5. размера на основния и удължения платен годишен отпуск и на допълнителните платени годишни отпуски;
6. еднакъв срок на предизвестие и за двете страни при прекратяване на трудовия договор;
7. основното и допълнителните трудови възнаграждения с постоянен характер, както и периодичността на тяхното изплащане;
8. продължителността на работния ден или седмица.
(2) С трудовия договор могат да се уговарят и други условия, свързани с предоставянето на работната сила, които не са уредени с повелителни разпоредби на закона, както и условия, които са по-благоприятни за работника или служителя от установените с колективния трудов договор.
(3) За място на работата се смята седалището на предприятието, с което е сключен трудовият договор, доколкото друго не е уговорено или не следва от характера на работата.
(4) (Нова - ДВ, бр. 58 от 2010 г., в сила от 30.07.2010 г.) Наименованието на длъжността се определя съгласно Национална класификация на професиите и длъжностите, утвърдена от министъра на труда и социалната политика след съгласуване с председателя на Националния статистически институт.
(5) (Нова - ДВ, бр. 48 от 2006 г., в сила от 01.07.2006 г., предишна ал. 4 - ДВ, бр. 58 от 2010 г., в сила от 30.07.2010 г.) При всяко изменение на трудовото правоотношение работодателят е длъжен при първа възможност или най-късно до един месец след влизането в сила на изменението да предостави на работника или служителя необходимата писмена информация, съдържаща данни за извършените промени.


Задължително в ТД се вписва %, който начислявате за придобит стаж и сумата
#7 | 16.05.2013, 11:57
Публикации: 11 / 0
 Добре би било , колежката ви да сподели на какво основание е глобата точно по този случай.
На основание именно на този член и алинея, които dalila е подчертала. И като гледам май ми се очертава писане на доста допълнителни споразумения, за да преведа нещата според това изискване. И обсъждайки тази дейност с колежка до която се допитах, тя ме сюрпризира, че ако имам договор със срок на изпитване и срока тече в момента, и подпиша доп.споразумение с лицето срока на изпитване се прекратява. Това вярно ли е?
#8 | 16.05.2013, 12:02
Публикации: 5497 / 371
На основание именно на този член и алинея, които dalila е подчертала. И като гледам май ми се очертава писане на доста допълнителни споразумения, за да преведа нещата според това изискване. И обсъждайки тази дейност с колежка до която се допитах, тя ме сюрпризира, че ако имам договор със срок на изпитване и срока тече в момента, и подпиша доп.споразумение с лицето срока на изпитване се прекратява. Това вярно ли е?

доп. споразумение ще е на осн.118 КТ във връзка с чл.70 и упоменавате оставащите месеци изп.срок
#9 | 16.05.2013, 12:39
Публикации: 11 / 0
Dalila много Ви благодаря за бързия отговор. И на мен не ми се стори нормално да сключа ТД със срок на изпитване с някого на 15.12, на 01.01 да вдигнат МОД за длъжност, да подпишем Доп. споразумение и край с изпитателния срок.
#10 | 22.05.2013, 08:13
Публикации: 11956 / 2182
Преди около две години при проверка от ИТ ми искаха да имам вписан в трудовия договор и процента и сумата , както и да имам допълнителни споразумения при промяната на класа . Сега чета темата и ми се иска малко да продължа дискусията. Ясно, че това е доста трудоемка работа и не е от любимите ни . :'( При назначаване на лицето на трудов договор - ОК , ще напишем този процент и сума. Дали обаче при промяна на класа впоследствие не бихме могли вместо допълнително споразумение за промяна на класа да пускаме една заповед от работодателя за това ? Би ли " удовлетворило " това ИТ или да не си  въобразявам, че ще избегна допълнителните споразумения ? :laugh:
#11 | 22.05.2013, 09:03
Публикации: 1166 / 86
#12 | 22.05.2013, 09:09
niniv
Според мен може със заповед по чл.118 тъй като увеличението на добавката за клас не зависи от желанието на работника а от нормативната уредба  :wink1:
#13 | 22.05.2013, 09:12
Публикации: 11956 / 2182
svetlakercheva , благодаря , че си си направила труда да потърсиш и постнеш двата линка.  :give_rose:
Действително увеличаване на процента за клас променя сумата на трудовото възнаграждение в посока нагоре и това ми беше и мисълта, че би могло да бъде узаконено с една заповед от работодателя. В такъв смисъл по-аргументирано ми се струва изразеното мнение в първия линк. От системата въпроси и отговори на МТСГ мисля, че се отговаря много общо и най-вече без да се отчете именно този момент, визиран в чл.118 .

niniv
" Според мен може със заповед по чл.118 тъй като увеличението на добавката за клас не зависи от желанието на работника а от нормативната уредба  "

Точно, аз също смятам така и че би могла една заповед да свърши работа в случая без да е в противоречие с нормативната уредба.
#14 | 22.05.2013, 09:16
Публикации: 1166 / 86
И аз така мисля. А дали не е възможно например, в трудовият договор да се пише нещо от рода на :" За всяка придобита година трудов стаж и професионален опит ще бъде начислявано по 0.6 %? Това дали няма да е достатъчно да се избегнат допълнителните споразумения или заповедта по чл.118?
#15 | 22.05.2013, 09:22
Публикации: 11956 / 2182
Обикновено точно така са трудовите договори - процентът за прослужено време и текста, че този процент се отнася за всяка прослужена година на лицето. В трудовите договори обаче по мое мнение ще трябва да си пишем и процента и сумата - при проверки от ИТ винаги го искат / не коментирам с право или не / . Заповедта обаче няма как да я избегнем при това положение - то пак да сме доволни, че и заповед би вършила работа. Практиката на проверките от ИТ налагат и да съобразим нашата с техните изисквания без да си създаваме и ненужна бумащина.
Иначе според мене си е супер да не ги правим всички тези неща и само да упоменаваме процента и, че се отнася за всяка просл. година , но........
#16 | 22.05.2013, 09:45
Публикации: 1166 / 86
Ние освен този текст си пишем, че към момента за ....г. придобит стаж - ....% клас.
#17 | 22.05.2013, 11:44
Публикации: 85 / 0
Да споделя и аз по темата от личен опит. В трудовите договори записваме трудовия стаж, процента за прослужено време с текст, че се отнася за всяка прослужена година, без да записваме сумата на допълнителното възнагражднение за ТСПО. Имали сме две проверки от ИТ, при различни инспектори и няма никакви забележки относно начина на оформяне на трудовите договори на служителите.  :smile1:
#18 | 31.05.2013, 10:24
Публикации: 29 / 0
Трудовия стаж, който се вписва в ТД общия ли трябва да бъде или този, който работодателя зачита за придобит трудов стаж и професионален опит? И ако е общия как се описва стажа за ПТСПО в договора?
#19 | 31.05.2013, 11:51
Публикации: 4393 / 734
Общият стаж, ако няма да плащаш върху него, за какво ще послужи в ТД? Аз записвам само "стажа", върху който се плаща. Пък ако се налага не виждам пречка да се впишат и двата вида.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група