Създадох ЕООД докато съм в отпуск по майчинство. Моля за няколко съвета!

20.05.2013, 18:52 17064 17

20.05.2013, 18:52
Публикации: 7 / 0
Здравейте! Току що се регистрирах във форума. Много съм объркана. Казуса ми е следния:

По съвет на счетоводителката ми /по-скоро бившата/ създадох ЕООД, докато съм в майчинство /а то изтича на 11 Август 2013г/. Имам Детски оказион. Фирмата е регистрирана през м.Март. Закупих касов апарат на 1.04. Нищо не съм подавала като документи след това, просто си работя и очаквам счетоводителката да работи по счетоводните ми въпроси, но уви, това не се е случило. Сега се питам какво да правя. Трябва ли някъде да подавам декларации и документи за това, че съм в майчинство и имам фирма? Имам ли изобщо законово право да получавам пълен размер майчинство в този случай? И ако не, какво мога да направя сега след свършен факт?

Другият ми въпрос е какви плащания трябва да направя сега до 25ти? Как да ги изчисля? Какво да правя с документите за разход? Те само в края на годината за годишната декларация ли ми трябват?

Моля да ми отговорите вие, защото имам само 4 дни, а нямам ориентация към нов счетоводител и очевидно ще трябва да действам сама, а познанията ми в областта са смешни. Благодаря ви предварително за търпението и отзивчивостта!
#1 | 20.05.2013, 19:43
Публикации: 6403 / 1130
Казусът Ви действително е много объркан.
Пишете, че никакви документи никъде не сте подавали.
Нима не сте регистрирали в НАП и касовия апарат?
При започването на дейност е следвало в седемдневен срок да подадете декларация образец ОкД5 и да изберете вид на осигуряването. Може за всички осигурителни рискове, а може и без общо заболяване и майчинство (ОЗМ).
Ако се осигурявате за ОЗМ ще имате право на 50% от майчинството:

Скрит текст :

Като собственик на ЕООД трябва да внасяте авансово осигурителни вноски върху избран осигурителен доход не по-малък от 420 лв от момента, в който фирмата започва дейност. Питате как да изчислите вноски до 25-ти, но дори да внесете осигуровки те няма да са обвързани със задължения и съответно да ги покрият, защото декларирането на тези задължения също трябва да бъде направено.

Документите за разход може да събирате на този етап.

Но по-добрият вариант от предприемането на самостоятелни панически действия, с които само бихте доусложнили ситуацията, е да потърсите услугите на грамотен колега счетоводител.
Няма неразрешими проблеми, има неудачни решения, но и те са поправими. :smile1:
 
#2 | 21.05.2013, 00:46
Публикации: 7 / 0
Благодаря Ви за бързия отговор.
Касовия апарат ми е регистриран в НАП на 1.04.

Относно осигуряването: аз не съм прекратила осигуряването си във фирмата, от която съм излязла в майчинство. В такъв случай какво да правя с осигуряването в моето ЕООД, поне здравните? Няма ли да се дублират?

Утре сутрин отивам в НАП, но нямам идея къде да се наредя с въпросите си. Там е работата, че в избора си на грамотен счетоводител стигнах до тук... ще ви бъда благодарна, ако ми помогнете да оправя батака!!!  :give_rose:

Разпечатах си бланка за декларация ОкД5 и утре ще я подам, пък да видим...


Като собственик на ЕООД трябва да внасяте авансово осигурителни вноски върху избран осигурителен доход не по-малък от 420 лв от момента, в който фирмата започва дейност. Питате как да изчислите вноски до 25-ти, но дори да внесете осигуровки те няма да са обвързани със задължения и съответно да ги покрият, защото декларирането на тези задължения също трябва да бъде направено.

Това с друг документ ли се декларира?
#3 | 21.05.2013, 06:48
Публикации: 6403 / 1130
Това с друг документ ли се декларира?
Да, подават се декларации съгласно НАРЕДБА № Н-8 ОТ 29 ДЕКЕМВРИ 2005 Г. ЗА СЪДЪРЖАНИЕТО, СРОКОВЕТЕ, НАЧИНА И РЕДА ЗА ПОДАВАНЕ И СЪХРАНЕНИЕ НА ДАННИ ОТ РАБОТОДАТЕЛИТЕ, ОСИГУРИТЕЛИТЕ ЗА ОСИГУРЕНИТЕ ПРИ ТЯХ ЛИЦА, КАКТО И ОТ САМООСИГУРЯВАЩИТЕ СЕ ЛИЦА.

Независимо, че сте осигурена по трудов договор, дължите осигуровки и като СОЛ.
За самоосигуряващите се лица, които получават доходи от дейности на различни основания, осигурителните вноски се внасят върху сбора от осигурителните им доходи, върху не повече от максималния месечен размер на осигурителния доход, в следния ред:
- доходи по ТД или ДУ;
- осигурителен доход като еднолични търговци, собственици или съдружници в търговски дружества, свободна професия и/или занаятчийска дейност и земеделски производители;
- доходи по граждански договор.
#4 | 21.05.2013, 09:45
Публикации: 6679 / 661
Много добре проучете въпроса, защото, ако подадете декларация като самоосигуряващо се лице и посочите осигуряване за всички осигурителни случаи може да Ви прекратят плащането на обезщетение за гледане на дете до 2-годишна възраст.
#5 | 21.05.2013, 11:40
Публикации: 379 / 33
Според мен е по-добре да се осигурява за всички осигурителни случаи.

Няма да й спрат майчинството, тъй като не се връща на работата, от която получава обезщетението. А съгласно чл. 46 ал.3 от КСО обезщетение не би се изплатило за "периодите, за които са издадени актове от здравните органи." Ситуацията е аналогична на случая, когато се започва работа на втори договор по време на майчинството - правото на обезщетение се запазва при сключване на нов договор.
#6 | 21.05.2013, 12:26
niniv
Нещо не съм много съгласна тук,но е добре и да кажат други знаещи колеги.Според мен ако лице е в майчинства от една фирма и сключи ТД с друга било то и на 4 часа няма право на целия размер обезщетение за майчинство.
#7 | 21.05.2013, 13:28
Публикации: 5497 / 371
От НОИ се включват със собствено становище по темата с Писмо № 91-01-272 от 23.11.2004 г.
В случаите, когато майката ползва отпуск за отглеждане на малко дете по чл. 164. ал. 1 от КТ и без да прекъсне неговото ползване, започне работа при друг работодател или възложител, обезщетението по чл. 53. ал. 1 от КСО следва да се изплаща в пълен размер до прекратяването или изтичането на отпуска за отглеждане на детето чрез работодателя, който го е разрешил.
При втория работодател на майката не следва да се изплаща обезщетението по чл, 54. ал. 1 от КСО, тъй като отпускът за отглеждане на малко дете в тези случаи не се счита за прекъснат."


"В Кодекса на труда (КТ) няма изрична забрана за работниците и служителите през периода, в който ползват платен годишен отпуск, да работят по трудово правоотношение при друг работодател. Също не е предвидено по време на ползване на отпуск за отглеждане на дете до 2 години (по чл. 164. ал. 1 КТ), майките да не могат да работят при друг работодател. Поради това би могло да се счита, че през време на ползване на този отпуск майките могат да сключват трудови договори с други работодатели, на пълно или непълно работно време. В тези случаи се счита, че това е вид работа по външно съвместителство по чл. 111 КТ. Това се казва в писмо на Министерство на труда и социалната политика (МТСП) № 04-02-715 от 30.09.2004 г.
#8 | 21.05.2013, 13:59
Публикации: 7 / 0
Безкрайно съм ви благодарна за интересната дискусия, която сте създали в моя полза.

От НОИ са категорични, че няма проблеми щом трудовите ми правоотношения с фирмата от която излизам в майчинство не са прекратени или възобновени, да имам действащо ЕООД. Това изказвам, с моя си речник, понеже така си зададох въпросът и те ме разбраха, надявам се се разбираме и с вас  :give_rose:

Пуснах си ОкД5, декларирах че ще плащам пълния размер вноски с днешна дата. Сега ако ме насочите към следващия документ, който трябва да подам, ще ви бъда много благодарна.

Понеже имам пусната касова бележка преди 10 дни - 1 на брой, ме посъветваха да пусна сторно бележка. Какво да опиша в нея на наименование?
#9 | 21.05.2013, 14:06
Публикации: 5497 / 371
Пуснах си ОкД5, декларирах че ще плащам пълния размер вноски с днешна дата. Сега ако ме насочите към следващия документ, който трябва да подам, ще ви бъда много благодарна.

Ежемесечно подаване на Декларация 1 и плащане на осигуровките.


Понеже имам пусната касова бележка преди 10 дни - 1 на брой, ме посъветваха да пусна сторно бележка. Какво да опиша в нея на наименование?

Върната стока, може би
#10 | 21.05.2013, 15:19
Публикации: 7 / 0
Понеже имам пусната касова бележка преди 10 дни - 1 на брой, ме посъветваха да пусна сторно бележка. Какво да опиша в нея на наименование?

Върната стока, може би

Не, продадена е стоката, но това е преди 10 дни и понеже не съм си подала тогава навреме декларацията - да я сторнирам. Това е съвет от поредния счетоводител. Вече изгубих търпение и не знам на кой да вярвам, предпочитам сама да си свърша работата, защото ме е страх да се доверя на който и да е. Нека да оправя батака, пък после ще видим дали ще наема някой счетоводител. Засега нямам някакъв особен поток от документи и не ми е толкова необходим. Вярвам, че благодарение на вас и на търпението на служителите в НАП и НОИ /на първите търпението не им е силна черта де  ;D / ще се справя. Благодаря ви, всяко мнение ми е важно и полезно!
#11 | 21.05.2013, 15:43
Публикации: 5497 / 371
Не, продадена е стоката, но това е преди 10 дни и понеже не съм си подала тогава навреме декларацията - да я сторнирам. Това е съвет от поредния счетоводител. Вече изгубих търпение и не знам на кой да вярвам, предпочитам сама да си свърша работата, защото ме е страх да се доверя на който и да е. Нека да оправя батака, пък после ще видим дали ще наема някой счетоводител. Засега нямам някакъв особен поток от документи и не ми е толкова необходим. Вярвам, че благодарение на вас и на търпението на служителите в НАП и НОИ /на първите търпението не им е силна черта де  ;D / ще се справя. Благодаря ви, всяко мнение ми е важно и полезно!

Правилно е казал счетоводителят, защото ако не сторнирате касовата бележка, трябва от същата дата да започнете самоосигуряването, вече сте подала Окд5 и предполагам сте писали следваща дата :)

#12 | 21.05.2013, 16:56
Публикации: 6403 / 1130
Това е съвет от поредния счетоводител. Вече изгубих търпение и не знам на кой да вярвам, предпочитам сама да си свърша работата, защото ме е страх да се доверя на който и да е. ...... Благодаря ви, всяко мнение ми е важно и полезно!
Не си ли противоречите? :smile1:
А и да ви споделя една тайна: съветващите тук сме главно счетоводители :wink1:
#13 | 21.05.2013, 18:01
Публикации: 7 / 0
Не си ли противоречите? :smile1:
А и да ви споделя една тайна: съветващите тук сме главно счетоводители :wink1:

Моля Ви, не ме разбирайте погрешно! Уважавам мнението Ви като специалисти, но повярвайте, има много, които не разбират въпросите ми и въпреки това ми отговарят на посоки, понеже и казусът ми е объркан. Но ето, оказа се, че последния, който нарекох "поредния" ми е бил полезен с част от информацията, но не е тайна, че се опита да ме подтикне да си прекратя майчинството, без да е сигурен, че това е най-рентабилният начин и за мен и за държавата. Както и да е, всеки си има специалност и си обогатява опита и знанията в нея ежедневно! Затова събирам мнения и по форуми и плащам консултации в офиси. Още веднъж ви благодаря и се извинявам, ако някого съм обидила неволно! Тепърва ще имам много опит да трупам тук, сред вас и последното, което искам е да категоризирам и да засягам който и да е.
#14 | 21.05.2013, 18:04
Публикации: 7 / 0
Правилно е казал счетоводителят, защото ако не сторнирате касовата бележка, трябва от същата дата да започнете самоосигуряването, вече сте подала Окд5 и предполагам сте писали следваща дата :)

Сторнирах я. За щастие съм запазила бележката и тя е само една. Да, Окд5 е с доста по-късна дата. Само не ми е ясно къде ад напиша причината за сторниране? Или да не я пиша..
#15 | 21.05.2013, 18:24
Публикации: 11960 / 2182
Напишете причината за сторниране на самата бележка .
#16 | 21.05.2013, 18:35
Публикации: 11960 / 2182
за сторно касовата бележка :

http://qwerty1/290-3-12-storno-kasova-belejka/
#17 | 22.05.2013, 11:48
Публикации: 7 / 0
   delphine, благодаря, много полезна статия!
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група