ДДС на консумативи и гориво на лек автомобил

02.06.2013, 13:25 24029 9

02.06.2013, 13:25
Публикации: 3 / 0
Здравейте,

имам следния казус:
собственик съм на фирма, искам да взема на лизинг лек автомобил без N1 сертификат.
Целта на занятието е да мога да използвам ДДС-то на автомобила, на консумативите и на горивото.
С лизингодателя съм говорил да ми пуснат автомобила на оперативен лизинг - по този начин ще мога да използвам ДДС-то на месечните вноски.
Тук обаче стои въпроса, как мога да ползвам ДДС на консумативите,техническите обслужвания, гуми, на горивата и т.н. Автомобила ще се ползва за управлението, тъй като основната дейност на фирмата е IT услуги.

Ще съм благодарен, ако някой ми даде съвет какво мога да направя. Благодаря предварително!

От лизингодателя ми казват, че щом обекта на лизинг ползва данъчен кредит - то същият обект може да ползва и данъчен кредит на горивата и консумативите. От моето счетоводство пък твърдят, че автомобила не притежава ли N1 сертификат или е 7 места - не може да ползва данъчен кредит на горивата.
#1 | 02.06.2013, 17:19
Публикации: 6403 / 1129
Здравейте,

Малко не ми стана ясна следната логическа конструкция от Вашето изложение:
"Автомобила ще се ползва за управлението, тъй като основната дейност на фирмата е IT услуги."

Ако се ползва за управлението, не само, че няма да ползва ДДС (чл. 70, ал. 1, т. 3 от ЗДДС), но и ще платите еднократен данък върху самите разходи (чл. 204, т. 3 от ЗКПО).

Ако го ползвате за основната дейност на фирмата, според мен има място текста на новата т. 5 на чл. 70 (2):
             
Скрит текст :
Какво да разбираме под "основна дейност" точно за целите на прилагане на цитираната точка, е конкретизирано всъщо така новия §18а от ДР на ЗДДС:
             
Скрит текст :

Върху тези нови текстове може да се поразсъждава  :smile1:
#2 | 02.06.2013, 17:38
Публикации: 3 / 0
Привет,
към момента имам автомобил, който е също без N1 сертификат и е под наем от физическо лице. На него му плащам данък за консумативи и гориво по ЗКПО.

При положение, че фирмата не е таксиметрова компания, не извършва някакви превози - как може да се вкара автомобила в дейността на фирмата?
Както съм написал, дейността на фирмата е търговска и в сферата на IT услугите.
Това към момента ми убягва.
Също така, от лизнгодателя твърдят, че при положение, че автомобила може да ползва данъчен кредит по силата на "оперативен лизинг", то и на всичките му консумативи и гориво може да му се ползва данъчен кредит. Това също не мога да разбера дали може да мине пред данъчните...


Благодаря предварително!
#3 | 03.06.2013, 16:32
Публикации: 258 / 8
При предишни обсъждания на тази тема не се ли стигна до извода, че за наети леки автомобили (дори и за управленска дейност) и консумативите за тях може да се ползва ДК ?
#4 | 03.06.2013, 22:46
Публикации: 3 / 0
При предишни обсъждания на тази тема не се ли стигна до извода, че за наети леки автомобили (дори и за управленска дейност) и консумативите за тях може да се ползва ДК ?
Може ли линк?
#5 | 03.06.2013, 23:34
Публикации: 11932 / 2173
#6 | 04.06.2013, 09:18
Публикации: 258 / 8
Да, това беше дискусията.
Правото на данъчен кредит се определя в зависимост от това дали автомобилът се използва за облагаеми доставки или не.
#7 | 11.06.2014, 16:54
Публикации: 4 / 0
Здравейте, за да не отварям нова тема ще попитам тук. За първи път се сблъсквам с такъв казус и бих искала мнение. Имаме проблем с регистрацията на МПС, което трябваше да е 6+1, но го регистрираха, като 4+1. Съответно не използваме ДДС-то по ф-рите за консумативи и гориво, но предстои технотест, за да стане 6+1. Та въпроса ми е...дали ако отложа осчетоводяването на ф-рите за след промяната имаме прово да използваме ДДС-то? Благодаря предварително.
#8 | 11.06.2014, 17:44
Публикации: 6403 / 1129
Според мен, ако към датата на годишния отчет автомобилът е с право на данъчен кредит и сте водили стриктно разходно оправдателната документация при експлоатацията му (пътни листа, разходни норми  и т.н.), то няма пречка тогава да отчетете в дневниците фактурите.
#9 | 12.06.2014, 10:54
Публикации: 4 / 0
Благодаря :)
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група