Осигуряване на управител в две ЕООД-та

23.06.2013, 13:06 5425 4

23.06.2013, 13:06
Публикации: 12 / 0
Здравейте,
управител съм на две  ЕООД- та
1 . На едното съм собственик без обявен ДУ в ТР  и все още не съм се осигурявала по никакъв начин защото не е стартирало дейност.
2. На второто ЕООД не съм собственик има обявен ДУ в ТР с възнаграждение, но и то още не е стартирало дейност и няма стартирало осигуряване.
И двете ЕООД -та ще стартират дейност почти едновременно.

Моля ви да ми дадете съвет дали мога да се осигурявам само като СОЛ, може ли на това ЕООД на което не съм собственик да  отпиша ДУ от ТР ?


#1 | 23.06.2013, 13:31
Публикации: 11973 / 2190
" 1 . На едното съм собственик без обявен ДУ в ТР  и все още не съм се осигурявала по никакъв начин защото не е стартирало дейност."

При започване на дейност на ЕООД подавате ОКД5 и се осигурявате като СОЛ като в рамките на това самоосигуряване можете да полагате личен труд , свързан с дейността на фирмата, както и да управлявате същата.

" 2. На второто ЕООД не съм собственик има обявен ДУ в ТР с възнаграждение, но и то още не е стартирало дейност и няма стартирало осигуряване."

След като не сте собственик на това ЕООД и имате ДУК, то , за да нямате задължение да се осигурявате като управител следва да Ви бъде прекратен ДУК, като собственикът назначи друг управител или започне сам да упражнява дейност и да се самоосигурява .
#2 | 23.06.2013, 13:34
Публикации: 12 / 0
Тоест за да бъда управител на двете ЕООД- та трябва да се осигурявам  СОЛ + ДУ  така ли да го разбирам ?
#3 | 23.06.2013, 13:38
Публикации: 11973 / 2190
Да, за да сте управител на двете ЕООД-та следва да се осигурявате като СОЛ във Вашето и по ДУК в другото, което има друг собственик.
Ако бяхте собственик и на двете ЕООД-та бихте се самоосигурявали само като СОЛ по ЕГН и това би било достатъчно да управлявате и двете ЕООД-та.
#4 | 23.06.2013, 13:39
Публикации: 12 / 0
Благодаря ви !
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група