ЗП, ЕТ и рег.по ДДС

28.06.2013, 15:21 6329 6

28.06.2013, 15:21
Публикации: 394 / 9
Здравейте, от този месец поемам един ЕТ, който има рег.по ДДС от 20.06.2013 г. До преди това, представляващият ЕТ, е бил регистриран като земеделски производител по ЕГН. За регистрацията по ДДС са представени справки за доходи, имущество и т.н. както на ЗП, така и на ЕТ,тъй като са ги поискали. В акта за рег.по ДДС  е записано, че се регистрира физическото лице по ЕГН, както и в качеството си на ЕТ по булстат . Идент.№ по ДДС е Булстата. Възникват няколко въпроса:
1.Активите и пасивите на ЗП/водено е двустр.счетоводство/, могат ли автоматично да се считат и за такива на ЕТ, или е необходима някаква спец.процедура? ЗП има и незав.пр-во, може ли то да се прехвърли на ЕТ
2.Необходимо е да представим опис на наличните активи към датата на регистрация, където да опишем фактурите и ДДС - правилно ли ще е ако включим и фактури на ЗП?

Мерси предварително!
#1 | 28.06.2013, 20:33
Публикации: 6403 / 1130
По 1-ви въпрос:
В ЗДДФЛ е предвидено как  да бъдат заведени активи, собственост на физическото лице, в предприятието на едноличния търговец:
     
Скрит текст :
Този текст касае активи с веществена форма. Не мисля, че следва останалите активи, извън движимите и недвижими вещи, да се прехвърлят "автоматично" в новосъздаденото предприятие. Още по-малко това изглежда приложимо за пасивите. Лицето е упражнявало дейност като ЗП в качеството си на ФЛ. Струва ми се, че да се прехвърлят пасиви от тази дейност е все едно да прехвърлим на ЕТ и сметката за битови разходи.

По 2-ри въпрос:
В продължение на същото разсъждение не виждам пречка, включените по реда на ЗДДФЛ активи в ЕТ, за които има фактури на името на ФЛ да бъдат отразени в описа на активите при регистрацията по ЗДДС?!... Опитайте и ще видим каква ще е реакцията на данъчните. :smile1:
#2 | 01.07.2013, 10:22
Публикации: 394 / 9
Да, в закона пише, че ЕТ може да включи вещи,но мен повече ме интересува задължително ли е те да се прехвърлят пред нотариус, ако е така, значи, няма как към датата на регистр.по ДДС, те да се включат, тъй като такова прехвърляне не е направено.От закона не става много ясно.
#3 | 01.07.2013, 11:22
Публикации: 6403 / 1130
И какво ще завери нотариусът? Как някой прехвърля собственост от себе си на себе си? :smile1:
#4 | 01.07.2013, 13:16
Публикации: 394 / 9
Така ми отговориха юрисконсултите на НАП, но май изобщо не бяха убедени...
#5 | 02.07.2013, 09:49
Публикации: 5 / 0
Здравейте ,интересува ме дали в Гражданския договор може да се запише: "Възнаграждението по Гр.договор в размер на .....лв.,която  включва и осигуретелните плащания за сметка на възложителя", или е правилно да се запише сумата ,която ще се плати на лицето.
#6 | 02.07.2013, 09:55
Публикации: 6680 / 661
Каква е връзката между възнаграждението по гражданския договор и осигуровките за сметка на възложителя? Защо трябва да се посочват? В сайта в раздел бланки има за граждански договор. Перфектни са. Ползвам ги всеки месец.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група