Декларация 1 при удържан само авансов данък

08.07.2013, 09:53 19958 22

08.07.2013, 09:53
Публикации: 34 / 1
здравейте,
искам да попитам подава ли се декларация образец 1 за несамоосиг. се лице, което е осигурено на друго основание и което и декларирало, че за месеца, за който е положил труда по извънтрудовото си правоотношение, е осигурен върху максималния осигурителен доход(не дължи осигуровки), а само му е удържан авансов данък?Аз мисля че в този случай не трябва да се подава декларация 1, но се допитах до служител в НАП, който ми каза че трябва, тъй като имало връзка с трудовия стаж!Само че програмния продукт не ми генерира данни за декларация 1, от което си и правя извода, че щом няма осигурителни вноски, а само данък , няма и да се подава образец 1!

благодаря в аванс!
#1 | 08.07.2013, 11:16
Публикации: 379 / 33
Подава се декларация 1, но с код 21.  :smile1:
#2 | 08.07.2013, 11:47
Публикации: 34 / 1
благодаря,
но код 21 не е ли за лица на втори или допълнителен трудов договор?
при моя случай лицето и по извънтрудово правоотношение.
#3 | 08.07.2013, 12:31
Публикации: 129 / 7
След като няма осигуровки по извънтрудовото правоотношение няма какво да се декларира с Д1
#4 | 08.07.2013, 12:38
Публикации: 34 / 1
до кактус:
аз също мисля че няма какво да декларирам, но ми казаха че се подава, тъй като имало връзка с осигурителния стаж на лицето....и се пообърках, макар че след като програмния продукт не формира данни - значи не би трябвало да се подава ...подавам декл. по чл. 55 за удържания данък и това е..
#5 | 08.07.2013, 13:35
Публикации: 129 / 7
И как според НАП трябва да се попълни Д1?
#6 | 08.07.2013, 13:51
Публикации: 34 / 1
тъкмо чета разясненията на НОИ относно декл. 1.те ми дават пример за 3. Данни с декларации-образец № 1, когато осигурените работят на повече от едно място и по първото си правоотношение са осигурени върху максималния осигурителен доход:

Всеки осигурител е длъжен да подава данни за осигурените при него лица дори и в случаите, в които те са осигурени и на друго място и осигурителните им вноски са внесени или дължими върху максималния месечен осигурителен доход, определен в Закона за бюджета на ДОО за съответната година.

За лицата, които по основния трудов договор са осигурени върху максималния месечен осигурителен доход при пълна заетост на работното време, а по втория трудов договор са наети за 3 и повече от 3 часа дневно, данните се подават с попълнен код 21 в т. 12 „Вид осигурен“. Тъй като лицата по основния договор са осигурени върху максималния месечен осигурителен доход, отработените дни през месеца по втория договор се попълват в т. 16.4 „Дни без осигурителни вноски, зачетени за осигурителен стаж“;

Данните за осигуряването по втория /или допълнителния/ трудов договор се подават с попълнен код 04 в т. 12 „Вид осигурен“ и когато лицата по първото правоотношение са осигурени върху максималния месечен осигурителен доход, но при втория работодател работят по-малко от 3 часа дневно. В тези случаи отработените дни през месеца по втория договор също се попълват в т. 16.4 „Дни без осигурителни вноски, зачетени за осигурителен стаж“. В тази точка се попълват и дните изплатени от втория работодател, на основание чл. 40, ал. 5 от КСО......

Само че в моя случай няма втори или допълнителен трудов договор, а извън трудово правоотношение....
#7 | 08.07.2013, 13:53
Публикации: 34 / 1
Беше ми казано, че дори в моя случай трябва да се подаде декл.1, тъй като на нейна база се изчислява осигурителния стаж на лицето....
#8 | 08.07.2013, 14:06
Публикации: 379 / 33
Извинявам се! Мой пропуск - не съм видяла, че не е по трудов договор!  :bow:

благодаря,
но код 21 не е ли за лица на втори или допълнителен трудов договор?
при моя случай лицето и по извънтрудово правоотношение.
#9 | 08.07.2013, 14:16
Публикации: 2 / 0
И мен живо ме интересува темата. Натъкнах се на същия случай - трябва ли да се подаде Д1 на лице, което е само в извънтрудово правоотношение/ГД/ и не дължи осигуровки, а само данък./доходът след приспадане на нормативно признати разходи е под мин./ Програмата ми отхвърля Д1 с грешка неправилен избор в социални осигуровки/.
Много моля някой с повече опит да сподели!
#10 | 08.07.2013, 14:24
Публикации: 129 / 7
Не мога да разбера какво искате да декларирате с Д1 след като няма осигуряване? Добре, че е програмата :)
#11 | 08.07.2013, 14:32
Публикации: 2 / 0
И аз това се чудя :)
#12 | 08.07.2013, 15:22
Публикации: 11956 / 2182
Ако лицето не беше осигурено на максимума на друго основание , както разбирам по ГД при Вас е трябвало да има осигуровки върху сумата, която му плащате. Наличието на осигуровки върху максималния осигурителен доход обаче Ви освобождават от начисляването и удържането на осигуровки по ГД на лицето. Смятам, че трябва да се подаде обр.1 без дни в осигуряване и само с ДДФЛ.
Ако по ГД се изплаща сума под МРЗ след приспадане на НПР то не следва да се подава обр.1, защото нямаме основание за начисляване на осигуровки върху сумата.
Мисля, че разликата в двата варианта е именно в това, че при единия трябва да начисляваме осигуровки, но не го правим, защото имаме осигуряване на максимума на друго основание, а при втория вариант осигуровки въобще не се дължат.




здравейте,
искам да попитам подава ли се декларация образец 1 за несамоосиг. се лице, което е осигурено на друго основание и което и декларирало, че за месеца, за който е положил труда по извънтрудовото си правоотношение, е осигурен върху максималния осигурителен доход(не дължи осигуровки), а само му е удържан авансов данък?Аз мисля че в този случай не трябва да се подава декларация 1, но се допитах до служител в НАП, който ми каза че трябва, тъй като имало връзка с трудовия стаж!Само че програмния продукт не ми генерира данни за декларация 1, от което си и правя извода, че щом няма осигурителни вноски, а само данък , няма и да се подава образец 1!

благодаря в аванс!
#13 | 08.07.2013, 15:46
Публикации: 34 / 1
благодаря за отговора!
точно това е въпроса - трябва или не :)?
като отново правя уточнение, че при работа с програмния счетоводен продукт, не се формират данни за декларация 1!тоест ако трябва да се подава декл.1 би трябвало да се генерират и данни за нея..
#14 | 08.07.2013, 15:50
Публикации: 11956 / 2182
Дали " знае "  програмата Ви , че лицето е осигурено някъде другаде на максимума  ? Има ли в нея въобще някаква опция да задавате това обстоятелство ? И не винаги програмата е " меродавна " - имаме на местно ниво един инспектор, който преди да почне работа " проверява " програмите и тогава започва......... :laugh:

Аз смятам, че при задължение да се начисляват осигурителни вноски, но при наличие на осигуряване на максималния осигурителен доход на лицето на друго основание следва да се подаде обр.1 без дни в осигуряване.
#15 | 08.07.2013, 15:55
Публикации: 34 / 1
не, незнае програмата, :)))
добре тогава - как да се процедира в този случай?
какъв код осигурен се избира(за вещо лице)?
П.С. Програмата дава възможност за ръчно въвеждане на данни за декл. 1...
#16 | 08.07.2013, 15:58
Публикации: 129 / 7
Корегирам се.
 delphine е права Д1 ще подадеш с код 14 и в 16.4 ще подадеш дните на ГД. Поне така излиза в моята програма
#17 | 08.07.2013, 16:00
Публикации: 11956 / 2182
Кодът си е за лице по ГД, както бихте го подали, ако си имаше начислени осигуровки.

А, ето и Кактус15 дава едно рамо. :wave:


не, незнае програмата, :)))
добре тогава - как да се процедира в този случай?
какъв код осигурен се избира(за вещо лице)?
П.С. Програмата дава възможност за ръчно въвеждане на данни за декл. 1...
#18 | 08.07.2013, 16:08
Публикации: 34 / 1
нямам ГД - това е вещо лице което попълва справка-декларация от Наредбата за вписването, квалификацията и възнагражденията на вещите лица(НВКВВЛ), където описват извършената работа.тоест в т.16.4 трябва да впиша дните които е посочено в тази справка, независимо от броя часове ?
#19 | 08.07.2013, 16:39
Публикации: 11956 / 2182
" здравейте,
искам да попитам подава ли се декларация образец 1 за несамоосиг. се лице, което е осигурено на друго основание и което и декларирало, че за месеца, за който е положил труда по извънтрудовото си правоотношение, е осигурен върху максималния осигурителен доход(не дължи осигуровки), а само му е удържан авансов данък? "


Доколкото знам вещите лица са самоосигуряващи и не би трябвало да им се удържат нито осигуровки, нито ДДФЛ, а от там не се подава и обр.1 за тях.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група