ДДС оборот за регистрация-прод/ба на акции

10.07.2013, 09:25 4285 3

10.07.2013, 09:25
Публикации: 18 / 0
Здравейте,
Прочетох чл. 46 и чл.96 от ЗДДС, и се питам следното:
Продаваме акции, които сме закупили наскоро, това не ни е основната дейност и съгласно чл. 96, ал. (3) "В облагаемия оборот не се включват доставките по ал. 2, т. 2 и 3, когато не са свързани с основната дейност на лицето, доставките на дълготрайни материални или нематериални активи, използвани в дейността на лицето, както и доставките за които данъкът е изискуем от получателя по чл. 82, ал. 2 и 3."
Обаче, при положение, че ще се прави още една такава сделка в близко бъдеще за суми по-високи от 50 000лв. данъчните могат ли да се запънат за... Основната ни дейност....? В дружеството има едно заето лице, счетоводител, в годишната декларация и отчета към статистиката се вписва кода за счетоводните услуги, и тези сделки са инцидентни, а не основната ни дейност, поради която е създадено дружеството. Освен това нямаме и лиценз да извършваме такива сделки, т.е. не сме търговци с финансови инструменти :) следователно нямам основание да се притеснявам, че от НАП ще се запънат и ще искат да се регистрираме? Правилно ли разсъждавам? Благодаря предварително!
#1 | 10.07.2013, 11:12
Публикации: 6362 / 1061
Правилно сте подчертали текста за основна дейност.
Остава да видим, какво определение за основна дейност е дадено за целите на закона. И какво виждаме? Виждаме ограничено определение за основна дейност само по повод правото на ДК за автомобили:
               
Скрит текст :
Логично е да приемем, че основна дейност е тази, която е по КИД.
Следователно, разсъжденията Ви намират подкрепа в дупките на законовите текстове :smile1:
#2 | 10.07.2013, 13:46
Публикации: 18 / 0
Мерси за отговора, обаче аз продължавам да съм притеснен... Това с 50-то процента е факт, продаваме акции за 90 хилядарки, с което те минават сигурно над 90% от приходите не само за последните 12 ми от създаването на дружеството :)))) и сега какво да си сменям КИД-а ли?!?!? Луда работа, а и даже за физическите лица ако си продадат един апартамент през годината не се регистрират по ДДС, а чак ако са два, три и т.н. Т.е. следва сякаш да гледаме дали е инцидентна сделка, а не практика, а от там и основна дейност..... МОля за мнения...
#3 | 10.07.2013, 13:58
Публикации: 18 / 0
Освен това гледам и чл.3, ал. 2 от ЗДДС: "Независима икономическа дейност е и всяка дейност, осъществявана редовно или по занятие срещу възнаграждение, включително експлоатацията на материално и нематериално имущество с цел получаване на редовен доход от него." цитиран по ей тва дело http://www.admcourt-varna.com/site/files/Postanoveni-zakonni-aktove/2011/06-2011/0061d811/82550211.htm, където НАП се говори за: органът по приходите е приел, че  услугата по договора за поръчка е еднократно извършена доставка  и по смисъла на чл.3, ал.2 от ЗДДС  не може да се квалифицира като независима икономическа дейност, осъществявана редовно и по занятие." Е при мен и на два пъти да продадем акциите,  не "осъществяваме редовно и по занятие тази дейност". Правилно ли разсъждавам?
Пълен достъп в КиК Инфо
за 9.89 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група