Авансов данък СОЛ- неплатени фактури

09.07.2013, 10:46 5108 4

09.07.2013, 10:46
Публикации: 251 / 8
Здравейте,

при изчисляването на авансовия данък на СОЛ свободна професия за 2-ро тримесечие се сблъсквам със следния практически проблем. Моля ако на някой се е случвало, да помогне.

СОЛ е регистрирано по ЗДДС и издава за услугите си фактури. За тримесечието обаче по фактурите има частични плащания. И тъй като авансовия данък се дължи за придобития доход (т.е. реално платената му сума), как да определя каква част от сумата е данъчна основа и каква част е ДДС, за да му изчисля данъка?

Тъй като общата платена сума е по- малка от сбора на данъчните основи на издадените фактури, си мисля дали да не начисля данък в/у цялата сума? Не знам кое би било правилно за данъчните.

Благодаря предварително на отзовалите се.
#1 | 10.07.2013, 09:32
Публикации: 11934 / 2174
Да побутна темата, че въпросът е интересен.
По принцип определянето на авансовата вноска за свободна професия е на база реално получени доходи.
#2 | 10.07.2013, 10:42
Публикации: 6403 / 1129
Права си delphine - темата е интересна. :smile1:
Аз мисля, че ДДС като косвен данък, който доставчика начислява, внася в бюджета и след това събира от клиента, се покрива от плащанията с предимство преди издължаването на данъчната основа.
Практически това означава, че ако имаме фактура за 120 лв. и платени по нея 40 лв., то 20 лв. от тях са за ДДС, а останалите 20 лв. са дохода на СОЛ. Оставащите 80 лв. също ще са доход на СОЛ, когато се заплатят.
#3 | 10.07.2013, 10:48
Публикации: 11934 / 2174
Интересен момент е, че издадена веднъж фактурата и включена в дневника за продажби предполага плащане на цялото ДДС, независимо от това издължена или не е сумата по фактурата. Иначе на данъчните по би им харесало цялата частично получена сума да бъде обложена с авансов данък доколкото ДДС-то са си го взели платено или не от доставчика на СОЛ-а. :laugh:
#4 | 10.07.2013, 15:41
Публикации: 251 / 8
Именно понеже зависи от гледната точка, и двете разсъждения звучат логично.

В крайна сметка, тъй като СОЛ е внесло ДДС-то и това е доказуемо, преценихме, че от платената сума ще извадим ДДС-то и ще обложим остатъка, както е предложила и irenabrili.
В бъдещ момент, когато се доплати фактурата, цялата получена сума ще бъде обложена.

Но категорична разпоредба в тази насока май няма. Наистина интересен казус.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група