Униформено облекло?

16.07.2013, 16:20 5679 5

16.07.2013, 16:20
Публикации: 18 / 0
Здравейте,
Възникна ми следния казус. Прочетох Наредбата за униформеното и работно облекло но не съм сигурен в тълкуванията си...
Работодател иска да предостави пари за закупуването на дрехи за своите служители. Чувам че доста фирми предоставят такава възможност на своите служители, които си купуват представителни дрешки и си взимат фактурка от магазина на името на фирмата. Съответно според наредбата, работодателят издава заповед кои длъжности какви пари за дрехи ще ползват. И моят въпрос, не видях никъде да е упомената сума (таван), което ме навежда на мисълта, че ако той определи със заповед 500-1000лв. няма да е проблем, стига да ги има и дължи 10% Представителни разходи, така ли е? ОСвен това, лицето е СОЛ, адвокат и ако не спазва дрескод, няма да го пуснат в съда на дело, та може ли и той да си купи дрешките дето ги изискват с фактура на фирмата и да си палти 10-те процента данък??? В Наредбата пише че се отчитали като МЗ до момента на предаването им и после извънсчетоводно се отчитат (задбалансово примерно може да си запише човек на кой какво е дал, та даже и инвентарни номера да им дадем на етикетите ще ги напишем :)))
Мерси за отговорите и ако имате опит моля споделете го.
#1 | 16.07.2013, 16:59
Публикации: 4365 / 719
Униформеното и работно облекло не са представителен разход, а "нормален" разход за дейността, стига да са изпълнени условията на наредбата. Дрешките на адвоката няма да минат нито за униформено, нито за работно облекло.
#2 | 17.07.2013, 14:32
Публикации: 18 / 0
е то мн кофти в тоя вариант, защото той неможе да сключи ДУК че да му призная тези разходи... все пак са регистрирани тия дружества по друг закон..... Трудов неможе да си сключи защото ще плаща два пъти осигуровки, а ако му изплащам пари за работа с личен труд няма ли да стане........ все трябва да има начин да минат тия разходи.... дайте идеи моля... хората ламбота минаха като товарни коли 1+1 ние за едни парцалки неможем се разберем.......
#3 | 17.07.2013, 15:10
Публикации: 11932 / 2174
Единствената  дефиниция , ако може така да се каже , за представителен разход съм срещнала в ППЗДДС .

" Чл. 62. (1) Представителни или развлекателни цели по смисъла на чл. 70, ал. 1, т. 3 от закона са: посрещане, престой и изпращане на гости и делегации; нощувки; консумация на храна и напитки; организиране на делови срещи; тържества, развлекателни мероприятия; екскурзии.
(2) Алинея 1 не се прилага по отношение на организиране на симпозиуми, конгреси, конференции и други подобни мероприятия, които са пряко свързани с представяне или тестване на предлаганите от лицето стоки или услуги в рамките на независимата му икономическа дейност."

Не намирам обаче място на облеклото тука, въпреки , че съм се " старлала " да го видя ... :laugh:
#4 | 17.07.2013, 16:59
Публикации: 4365 / 719
Ее, тоя адвокат ако не може да си позволи данъците и осигуровките за едни 500-1000 лв за дрешки... :)
#5 | 17.07.2013, 17:13
Публикации: 11932 / 2174
То по-лесно ще му е да си взема фактури за " консумация на храна и напитки " , че и екскурзии... :smile1:
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група