Относно чл. 327, ал.1, т.7 КТ

12.08.2013, 21:32 15392 9

12.08.2013, 21:32
Публикации: 26 / 1
Здравейте,
Назначен съм на срочен трудово договор по чл. 68, ал. 1, т. 3 /по заместване/. Намерих си нова работа, за което уведомих настоящия ми работодател, но той ми каза, че за да се възползвам от чл. 327, ал.1, т.7 трябва да му представя копие на трудов договор и уведомление до НАП за сключване на новия трдов договор. Също така ми заяви, че в трудовия договор с новия работодател НЕ може и не трябва да има клауза за изпитване, а да е записано само че съм на безсрочен трудов договор. В противен случай няма да ме освободят от настоящата работа.
Според Вас настоящия ми работодател има ли законово право да изисква тези документи /копие на трудов договор и копие на уведомление по чл. 62 от КТ до НАП/ от бъдещия ми работодател при положение, че особено в трудовия договор информацията е конфиденциална и бъдещия ми работодател не желае да я предоставя на друг освен мен.
Очаквам вашите коментари и препоръки.
Хубава вечер!

#1 | 13.08.2013, 07:07
niniv
Според мен има право.Как ще докажете иначе,че сте си намерили постоянна работа?
#2 | 13.08.2013, 07:24
Публикации: 11947 / 2181
Чл. 327. (1) (изм., ДВ, бр. 100 от 1992 г., предишен текст на чл. 327, доп., ДВ, бр. 58 от 2010 г., в сила от 30.07.2010 г.) Работникът или служителят може да прекрати трудовия договор писмено, без предизвестие, когато:
.....................
7. (изм., ДВ, бр. 100 от 1992 г., изм., ДВ, бр. 108 от 2008 г.) работи на срочен трудов договор по чл. 68, ал. 1, т. 1 или т. 3 и премине на друга работа за неопределено време;


Ако за Вас са изпълнени горните условия то новият Ви работодател трябва да има доказателство за наличието на обстоятелствата по т.7 и има право да изисква тези документи.
#3 | 13.08.2013, 08:16
Публикации: 1884 / 384
Всеки работодател е бил длъжен да подаде декларации в комисията за защита на личните данни за работа с "конфиденциални" данни и за това има издадено удостоверение. Но, ако в новият ви трудов договор има информация, която притеснява новия работодател, то не са публичните данни, а вероятно размера на възнагражденията и доплащанията. В случая може да се издаде удостоверение, че сте назначен на трудов договор за неопределено време и да се копира уведомлението по чл.62 от КТ.
#4 | 13.08.2013, 08:29
Публикации: 26 / 1
Ако за Вас са изпълнени горните условия то новият Ви работодател трябва да има доказателство за наличието на обстоятелствата по т.7 и има право да изисква тези документи.

В моя случай става въпрос затова, че настоящия/стария ми работодател иска копие от договор и уведомление по чл. 62 за назначаване, а не че новия иска някакви документи.
Извинявайте ако не съм Ви разбрал какво имате предвид :)

Всеки работодател е бил длъжен да подаде декларации в комисията за защита на личните данни за работа с "конфиденциални" данни и за това има издадено удостоверение. Но, ако в новият ви трудов договор има информация, която притеснява новия работодател, то не са публичните данни, а вероятно размера на възнагражденията и доплащанията. В случая може да се издаде удостоверение, че сте назначен на трудов договор за неопределено време и да се копира уведомлението по чл.62 от КТ.

Благодаря за съвета create :) Според Вас това "удостоверение, че сте назначен на трудов договор за неопределено време " ще издържи ли пред настоящия ми работодател и има ли някакъв образец или може и свободен текст.
#5 | 13.08.2013, 08:31
Публикации: 26 / 1
Колеги, а как ще коментирате изискването на настоящия ми работодател: Също така ми заяви, че в трудовия договор с новия работодател НЕ може и не трябва да има клауза за изпитване, а да е записано само че съм на безсрочен трудов договор. Ако съдържа тази клауза не можело да ме освободят.
Според мен е абсурдно но...
#6 | 13.08.2013, 08:57
Публикации: 11947 / 2181
В моя случай става въпрос затова, че настоящия/стария ми работодател иска копие от договор и уведомление по чл. 62 за назначаване, а не че новия иска някакви документи.
Извинявайте ако не съм Ви разбрал какво имате предвид :)

Да, неволна грешка - имам пред вид работодателят, при когото сте назначен да замествате.
#7 | 13.08.2013, 09:00
Публикации: 11947 / 2181
 :wave:

http://www.mlsp.government.bg/bg/faq/faq.asp?qid=38699

по въпроса за срока на изпитване
#8 | 13.08.2013, 09:01
Публикации: 1884 / 384

Няма образец на удостоверение, предложих ви го като компромисен вариант, за да защитите изискването на новия работодател. Говорете с сегашния това устройва ли го, след като ще му представите и копие от уведомлението по чл.62 от КТ.
#9 | 13.08.2013, 11:32
Публикации: 26 / 1
Благодаря на всички отзовали се  :thumbup:

Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група