Осигуряване на съдружници в ООД

22.10.2013, 13:17 6466 4

22.10.2013, 13:17
Публикации: 8 / 0
Здравейте!

Първо искам да поясня, че не съм икономист.

Със съпруга ми искаме за отворим малък магазин в който ще работим само ние двамата. Тъй като не знаем дали търговията ще провърви сме решили само единият да напусне работа (и двамата работим по трудови договори с друг предмет на дейност). Въпросите ми са следните:

1. Кое е по-удачно, да се регистрира ООД или ЕООД от следната гледна точка:
#1 | 22.10.2013, 13:36
Публикации: 8 / 0
Здравейте!

Първо искам да поясня, че не съм икономист.

Със съпруга ми искаме за отворим малък магазин в който ще работим само ние двамата. Тъй като не знаем дали търговията ще провърви сме решили само единият да напусне работа (и двамата работим по трудови договори с друг предмет на дейност). Въпросите ми са следните:

1. Кое е по-удачно, да се регистрира ООД или ЕООД от следната гледна точка:
  а) единият е съдружник без ръководни функции, само фигурира като такъв и на по-късен етап започне работа във фирмата.
  б) единият е собственик, а другият се присъедини по-късно и от ЕООД стане ООД.
 
2. Като собственик полагащ личен труд трябва да се осигурявам на 420лв.  Внася ли осигуровки другият съсобственик, който е без ръководни функции и не полага труд?

3. На края на годината се прави баланс и при необходимост се довнасят осигуровки върху печалбата. В този случай печалбата се дели на две и върху половината сума ли се внасят осигуровки или....  ?

Дано да ме разберете какво искам да питам.
#2 | 22.10.2013, 13:48
Публикации: 6403 / 1130
Здравейте,
Винаги препоръчвам правната форма да следва икономическото съдържание и от тази гледна точка за мен по-добрият вариант е да се регистрира ЕООД, което в последствие може да приеме съдружник и да се трансформира в ООД.
Ако все пак регистрирате ООД и единият съдружник не полага труд в дружеството, включително управленски, той не е длъжен да се осигурява. Все пак осигуряването възниква в резултат на някяъв вид дейност. Но имайте предвид, че по тази тема много се спори и главно от органа по приходите.
При ООД и ЕООД не се довнасят осигуровки върху размера на печалбата. На изравняване подлежи осигурителния доход на онези самоосигуряващи се лица, които получават доходи на различни основания. Печалбата е от значение за минималния праг за осигуряване през следващите години, но не и при новосъздадено дружество.
#3 | 22.10.2013, 13:49
Публикации: 2027 / 254
Здравейте!

Първо искам да поясня, че не съм икономист.

Със съпруга ми искаме за отворим малък магазин в който ще работим само ние двамата. Тъй като не знаем дали търговията ще провърви сме решили само единият да напусне работа (и двамата работим по трудови договори с друг предмет на дейност). Въпросите ми са следните:

1. Кое е по-удачно, да се регистрира ООД или ЕООД от следната гледна точка:
  а) единият е съдружник без ръководни функции, само фигурира като такъв и на по-късен етап започне работа във фирмата.
  б) единият е собственик, а другият се присъедини по-късно и от ЕООД стане ООД.
 
2. Като собственик полагащ личен труд трябва да се осигурявам на 420лв.  Внася ли осигуровки другият съсобственик, който е без ръководни функции и не полага труд?

3. На края на годината се прави баланс и при необходимост се довнасят осигуровки върху печалбата. В този случай печалбата се дели на две и върху половината сума ли се внасят осигуровки или....  ?

Дано да ме разберете какво искам да питам.

1.
а) след като Вие ще въдете вписан като управител на фирмата ,а съпругата Ви ще е просто съдръжник ,който няма да извършва трудова дейност в ООД-то  - то ще се осигурявате само Вие , или като СОЛ на 420 лева или по ДУК / ако Ви бъде определено възнаграждение за това , че ще управлявате фирмата/.

б) ако направите ЕООД , то Вие като собственик и управител ще се осигурявате пак или като СОЛ или по ДУК , а може и на двете основание ако имате възнаграждение като управител по ДУК и същевременни работите и по икономическата дейностт на фирмата.

Ако изберете да се осигурявате като СОЛ , дали ще е ООД или ЕООД няма разлика от гледна точна на осигуряването - минимум на 420лв. Може би ако направите ООД ще се спести таксата за преобразуване впоследствие на ЕООД към ООД.

2. Не след като  другият съдружник няма управленскии функции и не полага труд във фирмата няма и задължение да се осигурява.

3. Осигуровки се довнасят не на база печалбата на фирмата , а на база доходите , който Вие в качестово Ви на физическо лице сте реализирали  - примерно ако полагате личен труд с възнаграждение 600 лева , а се осигурявате на 420 лева , то ще се направи изравняване за разликата между 420 лева и 600 лева . Не се разделя на две , за всяко физическо лице е индивидуално.
#4 | 24.10.2013, 11:22
Публикации: 8 / 0
Благодаря за отговорите!   :give_rose:

Спорен и ползотворен ден!
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група