ГДД за 2016 за починало лице

16.02.2017, 09:35 3467 6
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

16.02.2017, 09:35
Публикации: 70 / 19
Здравейте! Не успях да намеря в текса на ЗДДФЛ текст, който ни задължава наследниците да подават ГДД за 2016 за лице, което е починало през 2016.
Доколкото разбрах тази декларация би следвало да се подава от лицата, ако събитието е настъпило през 2017 и нататък, но виждам, че има образец на декларация за 2016?!
Следва ли до 30.04.2017 да се подаде ГДД от наследниците, ако лицето е починало през 2016?
#1 | 16.02.2017, 09:55
Публикации: 1526 / 167
Чл. 50.(9)  ЗДДФЛ (Нова - ДВ, бр. 97 от 2016 г., в сила от 01.01.2017 г.) Годишната данъчна декларация по ал. 1 за доходите на починали лица може да се подава от наследниците по закон или по завещание, както и от заветниците или от техните законни представители. Подадената в срок декларация от един наследник ползва и другите наследници.

От Указанията на Годишна данъчна декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ за 2016 г. (образец 2001в) за данъците върху доходите на физическите лица за доходи на починало лице

Срок за подаване на годишната данъчна декларация
Годишната данъчна декларация се подава в срок до 30 април на годината, следваща годината на придобиването на доходите, като в същия срок се внася и дължимия по декларацията данък. Годишната данъчна декларация на починалото лице може да се подаде и след този срок, но не по-късно от 6 месеца след откриване на наследството.
Подадената в срок декларация от един наследник ползва и другите наследници.
Доходи, за които наследниците или заветниците са узнали след изтичането на установения срок се декларират в едномесечен срок от узнаването. В тези случаи дължимият данък се преизчислява като за целта се подава нова данъчна декларация, в която се съдържат всички данни за периода.

Източник: http://www.nap.bg/page?sId236fsL=30&sId236dsA=2017&id=384&textMode=0
#2 | 16.02.2017, 10:18
Публикации: 70 / 19
Тъкмо факта, че алинеята влиза в сила от 01.01.2017 ме изправи пред въпроса.
Защо да се изисква декларация за починало лице през 2016?
#3 | 16.02.2017, 10:22
Публикации: 1526 / 167
Защото по всяка вероятност е починало преди срока за подаване на ГДД, а държавата си търси данъците за 2016 г.  :wink1:
И все пак да наблегнем на думата "може" от ЗДДФЛ.
Има наследници, които нямат представа за доходите на починалото лице и не знаят какво да декларират.
#4 | 16.02.2017, 10:25
Публикации: 70 / 19
Леко ми се струва незаконно да си търсят данъците за 2016, при положение, че алинеята влиза в сила от 01.01.2017.... Не видях и в ПЗР текст, че специално тази алинея ще се третира със задна дата..., но принципно всичко е възможно при нас. :)
#5 | 16.02.2017, 10:42
Публикации: 6290 / 1013
Цялата тази история е един правен абсурд, който не би следвало да подкрепяме чрез спазване.
За всяка друга декларация от името на упълномощител се изисква нотариално заверено пълномощно на подаващото упълномощено лице.
Законът трябва да се спазва, но само ако не противоречи на Закона.
#6 | 16.02.2017, 11:02
Публикации: 1526 / 167
Те и абсурдите в ЗН не са малко.  :wink1:
Чл. 13. Всяко лице, което е навършило 18 години и което не е поставено под пълно запрещение поради слабоумие и е способно да действува разумно, може да се разпорежда със своето имущество за след смъртта си чрез завещание.

Чл. 58. До приемането на наследството лицето, което има право да наследява, може да управлява наследствените имущества и да упражнява владелчески искове за запазването им.

Само да вметна, че съдът определя вида на запрещението, а не -родителят.
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
За 7,99 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове