Майчинство и кандидатстване по проект "Млад фермер"

11.09.2013, 23:18 24828 18

11.09.2013, 23:18
Публикации: 25 / 1
Здравейте!  :wave:
В момента съм в отпуск по майчинство. Бебето ми е на 6м и половина. Смятам да кандидатствам по Мярка 112 "Млад фермер" и да се регистрирам като земеделски производител. Ако успея да взема помощта по проекта, което би трябвало да стане евентуално през декември, ще загубя ли майчинството си? Говоря за "голямото" майчинство, за дете под 1 г. Трябва ли да уведомявам НОИ?
Благодаря!
#1 | 12.09.2013, 14:48
Публикации: 25 / 1
Да си отговоря сама...Днес ходих до НОИ и попитах ревизорите. Техният отговор беше - да, ще загубите майчинството до изтичането на 410 дни, но помощта за отглеждане на дете до 2 г., може да се получава, като бъдат намалени на 50%, поради получаване на доходи (от реализиране на продукцията като фермер)!
Ако някой има подобен казус...това е отговорът!
#2 | 12.09.2013, 22:32
Публикации: 6403 / 1130
И на какво основание ще загубите майчинството до 410 дни?
#3 | 12.09.2013, 23:13
Публикации: 140 / 31
Irenabrili,

ако  dragosakos  започне дейност като ЗП, то ще има осигуряване на две основания: по трудов договор и като самоосигуряващо се лице.
В Д1, подавана от работодателя по ТД има информация за неработспособност поради бременност и раждане.
В Д1, подавана от самоосигуряващото се лице ще бъде попълнени клетките за отработени дни, МОД за СОЛ, съответните проценти за ДОО, ДЗПО и ЗО.

За да получава обезщетението не трябва ли и двете декларации да бъдат с информация за неработоспособност.

Между другото в заявление-декларация по чл.51 от КСО, която се подава за изплащане на обезщетение за остатъка от 135 до 410 дни има изрично деклариране на следния текст:
"10. През периода на бременност и раждане за остатъка от 135 до 410 календарни дни не продължавам да упражнявам трудова дейност като самоосигуряващо се лице."

а в края на заявлението:
"ИЗВЕСТНО МИ Е, ЧЕ:
В срок 3 работни дни от промяна в декларираните обстоятелства се задължавам да подам декларация за промяната. Ако не изпълня това задължение, извършвам административно нарушение, за което нося административнонаказател на отговорност по реда на чл. 349 КСО.
Следва да възстановя неправомерно полученото обезщетение по моя вина заедно с дължимата лихва съгласно чл. 114, ал. 1 КСО.
За деклариране на неверни данни нося наказателна отговорност по чл. 313 от Наказателния кодекс."


Това означава, че няма да има право да получава обезщетение след започване на дейност като СОЛ.


#4 | 12.09.2013, 23:51
Публикации: 140 / 31
Здравейте!  :wave:
В момента съм в отпуск по майчинство. Бебето ми е на 6м и половина. Смятам да кандидатствам по Мярка 112 "Млад фермер" и да се регистрирам като земеделски производител. Ако успея да взема помощта по проекта, което би трябвало да стане евентуално през декември, ще загубя ли майчинството си? Говоря за "голямото" майчинство, за дете под 1 г. Трябва ли да уведомявам НОИ?
Благодаря!

Ако земеделските култури, за чието отглеждане кандидатствате са пролетници, бих ви посъветвала следното:

За да кандидатствате по мярка 112 трябва да се регистриран като ЗП.
Но регистрацията като ЗП , както и изплащането на първата вноска по проекта, не означава, че автоматично започвате да извършвате земеделска дейност.
Заплащането на първата вноска е до два месеца, след одобрение на заявлението за подпомагане, в което е включен бизнесплан.В зависимост от вида на заложените за  отглежданите кулутри, може и да не сте започнали изпълнение на този план, съответно все още няма започнала земеделска дейност.
Самата дейност започва, когато направите първите обработки на земята.
Ако кандидатствате с култури, които са пролетници, то първите  обработки започват през м.март-април. Тогава може да пуснете декларация за започване на дейността, така ще си запазите обезщетението още няколко месеца.
#5 | 13.09.2013, 10:28
Публикации: 25 / 1
Ваня Чалъкова, културата е гъба Кладница, която трябва да е заразена още преди подаването на заявлението за помощта, така че, това, което ще ми свърши работа е, че парите биха постъпили по сметката ми едва през декември (ако разбира се, бъда одобрена). Така ще загубя два месеца от майчинството си - януари и февруари. А след това, ще имам възможност да получавам 50% от 310 лв. Това ми отговориха ревизорите в НОИ!
Благодаря ти за съвета! :flowers:
#6 | 13.09.2013, 12:07
Публикации: 379 / 33
Мисля си - ако майката започне осигуряване по трудов договор по време на отпуска за бременност и раждане, не й се спира обезщетението. http://осигуровки2011.com/?p=1042&cpage=2#comment-38262
Защо това да не е в сила и при започването на дейност като земеделски производител?
Според мен няма пречка. Дори може да се осигурява и за ОЗМ, което в случая е излишно.

dragosakos, моят съвет е да подадете писмено запитване по вашия казус до НОИ. Успех!
#7 | 13.09.2013, 14:40
Публикации: 11945 / 2180
Давам линк към дискусия с публикувано в нея писмо на НОИ по повод запитване . Обърнете внимание на това писмо , публикувано от Алфа .
Аз също смятам , че ако лицето се осигурява по ТД и получава обезщетение до 410 ден и е едновременно СОЛ то не следва да загуби това си право на обезщетение , ако извършва дейност като СОЛ . :smile1:
#8 | 13.09.2013, 15:07
Публикации: 140 / 31
Давам линк към дискусия с публикувано в нея писмо на НОИ по повод запитване . Обърнете внимание на това писмо , публикувано от Алфа .
Аз също смятам , че ако лицето се осигурява по ТД и получава обезщетение до 410 ден и е едновременно СОЛ то не следва да загуби това си право на обезщетение , ако извършва дейност като СОЛ . :smile1:

Не виждам линка.
При мен  ли е проблемът?
#9 | 13.09.2013, 15:15
Публикации: 11945 / 2180
Сега пак ще потърся темата - не съм го копнала, сори . :smile1:
#10 | 13.09.2013, 15:24
Публикации: 11945 / 2180
#11 | 15.09.2013, 18:57
Публикации: 25 / 1
Delphine, изключително съм ти благодарна за споделеното писмо!  :bow:
Стигам до извода, че независимо, че някои хора заемат определени длъжности.... просто не са за там! Визирам ревизорите в НОИ. Тяхното мнение е, че ще ми бъде прекратено изплащането на майчинството до 410-тия ден, а когато дойде времето за помощите за отглеждане на дете до 2 г. възраст, ще ми се изплащат на 50%!

Бих искала също да пиша лично до НОИ, за да ми отговорят ЛИЧНО за моя случай! Към кого да адресирам писмото си?

Отново, ОГРОМНИ благодарности!!!! :give_rose:
#12 | 15.09.2013, 21:50
Публикации: 11945 / 2180
Информация за задаване на въпрос по ел. път :
http://www.noi.bg/images/bg/users/infomaterials/izdania/e-uslugi/OSIGURITELI.pdf


А писмено предполагам на адреса на НОИ  гр.София - бул. " Ал.Стамболийски " 62-64   или до съответното РУСО по местоживеене.
#13 | 15.09.2013, 22:25
Публикации: 25 / 1
Отново, благодаря!
 :give_rose:
#14 | 05.11.2013, 11:37
Публикации: 4 / 0
И в крайна сметка какво излиза, че все пак ще ти го прекратят майчинството, ако бъдеш одобрена?????  :blush:
#15 | 05.11.2013, 14:04
Публикации: 47 / 4

Не съм счетоводител, по-скоро разбирам от Мярка 112 "млад фермер.
Не знам колко ще съм полезна, просто ще споделя информация и евентуално какви други въпроси могат да възникнат.

Знам, че има много млади фермерки, които ползват майчинство - по време на кандидатстване и по време на изпълнение на проекта. Не са се оплаквали, че не получават обезщетения, но не знам дали и как решават въпроса.

Драгосакос, можеш да кандидатстваш с намерения за  засаждане в растениевъдство (включително за гъбите). Просто в бизнес плана се записва кога ще започнеш. Така може да избереш удобен период.


На сайта на МЗХ има въпроси и отговори за млад фермер http://prsr.government.bg/index.php/bg/sections/l2/42. Малко са стари, но това е още валидно. ДФЗ не се интересува дали се плащат осигуровки като ЗП (и в наредбата не пише такова изискване). Защото това не е тяхна работа. Това не значи, че не трябва да се плащат осигуровки, когато са дължими.

Цитирам подобен въпрос от стр. 19


Въпрос:
Могат ли да кандидатстват по мярка 112 „Създаване на стопанства на млади фермери” жени, които са в отпуск по майчинство?
Отговор:
Могат да кандидатстват, ако отговарят на всички изисквания. Обърнете внимание на следното условие, което е заложено в наредбата „В случай, че ползвателят на помощта има трудови или служебни правоотношения за повече от 4 часа дневно, той се задължава до три месеца от датата на сключване на договора за отпускане на финансовата помощ да прекрати тези взаимоотношения или да ги ограничи до 4 часа дневно.”
Във конкретния случай този член означава, че ако са имали трудови или служебни правоотношения, преди да излязат в отпуск по майчинство, ще се наложи след евентуално одобрение на проекта да предприемат съответните мерки.

Пожелавам ти да те одобрят. Но няма да е декември. По-скоро след февруари, лично мнение.
#16 | 17.02.2014, 23:02
Публикации: 25 / 1
Съжалявам, че не съм влизала отдавна, но да споделя развитието на нещата:
Писах директно до НОИ и получих техен отговор, в който пише, че няма проблем да кандидатствам и получа субсидията. Не губя нито майчинството до 1 г., нито следващото от 340 лв. Така че, майки и бъдещи такива...ако имате интерес, кандитствайте си спокойно!
Благодаря на всички за отговорите, съветите и насоките, които ми дадохте! :-)
#17 | 17.02.2014, 23:31
Публикации: 47 / 4
. Така че, майки и бъдещи такива...ако имате интерес, кандитствайте си спокойно!

Драгосакос,

благодаря за споделеното.

Зам. Министър Гечев обеща на 10.02, че ще отворят Млад фермер по новата програма през май 2014 г. Това е както се казва добрата новина.
Лошите (според мене) са две:
1. Ще има пари за много малко малко млади хора - около 1600 човека за 7 години (при 5600 за предните 7 години);
2. Ще цитирам Хайтов: "едно е да искаш, друго е да можеш, трето и четвърто да го направиш". Не знам дали ще спазят обещания срок за месец май.

Пожелавам успех на всички майки, които решат да отглеждат 2 в 1 - деца и растения/животни.
#18 | 16.03.2014, 19:08
Публикации: 25 / 1
Ами аз подадох документите си на първата обявена дата от 2013 г. - 18 ноември. До момента - ни вопъл, ни стон! Разни промени в ДФ "Земеделие", разни....не-знам-си-какво-си.... Както и да е..., аз гъбите вече съм ги заразила, мицелът се е развил, така че....едно субсидия само ще ми е добре дошла. Ако не...живи и здрави, аз стопанството съм си го създала! Но, надеждата умира последна, така че... чакаме! :-)
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група