Продажба на автомобил

24.09.2013, 10:08 4485 3

24.09.2013, 10:08
Публикации: 17 / 0
Здравейте ,

Имам следното питане. Дружеството сключва предварителен договор за  продажба на МПС (Автомобилът се използва за представителни цели и не ползваме данъчен кредит)  на 26.07.2013 г.  в договора е описано, че владението се прехвърля в деня на подписване на договора , като  купувача превежда част от сумата в деня на подписване , а остатъка се задължава да преведе до два месеца. Договора е нотариално заверен
На 26.08.2013 г. купувача превежда остатъка от сумата и се сключва договор за покупко-продажба на МПС , който пак е нотариално заверен.
Въпросът ми е докога дружеството да начислява амортизации за съответното МПС и кога да го отпише от активите си ?
Трябва ли да бъде консервиран актива за този един месец? 
Благодаря предварително.
#1 | 24.09.2013, 20:35
Публикации: 6403 / 1129
Според мен, трябва да го отпишете от септември. Начисляването на Амортизацията се преустановява от месеца, следващ месеца, в който амортизируемият актив е изведен от употреба, независимо от причините за това.

Основания за консервиране не виждам. Консервирането се прилага, когато един актив, независимо от причините се извади от употреба за повече от 12 месеца, след което се очаква отново да бъде въведен в употреба.
Скрит текст :
#2 | 25.09.2013, 10:05
Публикации: 17 / 0
Да,  но все пак според принципа за предимството на съдържанието пред формата владението на актива се прехвърля още през юли месец .
#3 | 25.09.2013, 10:09
Публикации: 11934 / 2174
СС 4

Начисляване и отчитане на амортизацията

6.2. Начисляването на амортизацията се преустановява от месеца, следващ месеца, в който амортизируемият актив е изведен от употреба, независимо от причините за това.

Ще съобразите това изискване на СС 4 с Вашия случай.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група