Деклариран грешен доставчик

09.10.2013, 12:10 9724 5

09.10.2013, 12:10
Публикации: 54 / 0
Здравейте!
Днес отново имам нужда от вашия съвет.

През юли и август сме декларирали фактури за доставки с грешен доставчик - фактурите са издадени от АД-то на доставчика, а ние по невнимание сме ги качили с данните на ООД-то на доставчика.
Сега в септември ще направя корекции с + и - , но да уведомявам ли НАП съгласно чл.126, ал.3,т.2 при положение, че няма промяна в ДДС-то за периода.

Притеснявам се, защото някои от ф-рите са с голяма стойност, а има и едно КИ.
#1 | 09.10.2013, 13:03
Публикации: 11959 / 2182
Тука има доста теми и коментари по въпроса - ясно е какво изисква закъна - да се уведоми НАП. Дали ще го направите или не е изцяло Ваше решение и отговорност. В случая няма да се повлияе резултата по ЗДДС и няма последствия от това деклариране за фиска. В такъв смисъл нищо не " рискувате" и след като Ви притеснява, че и сумите не са малки - чл.126 ЗДДС.
Всъщност при такива технически грешки винаги ме е смущавало обстоятелството, че посочвайки грешен контрагент всъщност нямаме право на ДК по фактурата с неправилно посочен доставчик.
Аз бих уведомила съгласно закона. На практика съм сигурна обаче, че има " шарена " практика . :smile1:
#2 | 09.10.2013, 13:35
Публикации: 6403 / 1130
Не виждам смисъл да се уведомява НАП. Какво ги интересува смяната на доставчика, след като за тях не следва задължение за корекция на задължението за съответния данъчен период.
#3 | 09.10.2013, 14:32
Публикации: 54 / 0
Благодаря ви за включването!
delphine, напълно си права. Тъпото е, че ние си имаме правилни ф-ри, а сме ги декларирали неправилно /минали през няколко ръце, включително и моите/.

И аз съм правила и двата варианта. Но тук става дума за един лизинг с начислени аванси, ДДС , КИ ... Затова ми е едно шугаво...

Ще се почудя още няколко дни и ще видя дали ще информирам НАП или не...

Хубав ден и лека работа на всички!
#4 | 09.10.2013, 14:54
Публикации: 1884 / 384
Не бих се замислила ако ставаше въпрос за дневника на продажбите, ако грешките ми бяха там. Както и при грешно издадени от мен КИ.
Но когато става въпрос за покупки, то и законодателя ми е дал право в 12 месечен срок да го ползвам това ДДС, дори при проверка-засичане на дневниците на продажбите на доставчика с моите на покупките включват 12 месечно търсене и засичане. При вас грешката и изправянето е в този срок.
Друг важен момент е и липсата на промяна на данъчното задължение.
Подхода е различен и за всеки конкретен, в този форум освен законовите постановки , споделяме и какво правим на практика, затова е и толкова полезен.
По горе колегите са ви посочили и закона и практиката- остава вашето решение.. :flowers:.
#5 | 09.10.2013, 16:36
Публикации: 54 / 0
Благодаря, create!

 :flowers:
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група