Управител, пенсионер, СОЛ

09.10.2013, 13:52 10633 7

09.10.2013, 13:52
Публикации: 251 / 8
Здравейте,

отново сесблъсквам със СОЛ и личен труд, където имам неясноти. Затова ще съм благодаряна за помощ на по- компетентните от мен!

ЕООД има 2-ма управители. Собственикът, който е и един от управителите, се осигурява понастоящем в чужбина, извън ЕС. Другият управител е пенсионер. В момента фирмата няма дейност, но предстои да започне такава. Мога ли да регистрирам като СОЛ управителя- пенсионер (той не е собственик), при положение, че работата му ще е свързана не само с управленска дейност. Управителя няма ДУК и няма да получава възнаграждение. Какви осигуровки дължа в този случай? Само здравни 8 % върху 420 лева ли?

Благодаря!
#1 | 09.10.2013, 13:56
Публикации: 11932 / 2174
" Мога ли да регистрирам като СОЛ управителя- пенсионер (той не е собственик)."

При положение, че не е собственик, как ще го регистрирате като СОЛ ? Поне не в тази фирма - ако ще бъде управител - ДУК, а ако извършва друга трудова дейност - ТД за съответната длъжност. :smile1:
#2 | 09.10.2013, 14:26
Публикации: 251 / 8
А как стои въпроса с осигуровките и данъка от гледна точка на това, че е пенсионер?
#3 | 09.10.2013, 14:31
Публикации: 11932 / 2174
ДУК е приравнен на трудов договор по отношение на дължимите осигуровки и данъци. И по двата договора лицето ще дължи осигуровки в пълен размер независимо от това, че е пенсионер. :smile1:
#4 | 10.10.2013, 09:35
Публикации: 251 / 8
А ако няма вписано възнаграждение в ДУК? Мога ли само да го осигурявам на МОД?
#5 | 10.10.2013, 09:37
Публикации: 11932 / 2174
Не ми се струва редно и нормално външно лице по ДУК да работи безвъзмездно - това си е отклонение от данъчното облагане според мене. За целите на осигуряването - да, независимо ще има или не възнаграждение сте длъжни да го осигурявате на МОД.  :smile1:
#6 | 10.10.2013, 09:42
Публикации: 251 / 8
Проблема е, че за момента Дружеството няма да регистрира приходи. Ще има някакъв документооборот (ще се обзавежда собствен недвижим имот, който ще се дава под наем) и след няколко месеца предполагам, че собственика ще иска да възстановява ДДС.

Поради тази причина искам да има някой, който е вършил тази работа. Но ми се струва безумно месечен разход да речем от порядъка на 700-800 лв (говоря примерно, не съм проверила колко е МОД) за няколко подписа под фактури и логистична организация по доставката на мебели.

Някой има ли идея какво може да се направи?
#7 | 15.08.2016, 15:54
Публикации: 232 / 5
Здравейте, пенсионер е собственик на ЕООД и се самоосигурява  там върху минимума 420 лв(само здравно). Не полага личен труд.
Като наследник на дружествни дялове му предстои да стане собственик и управител в още 2 дружества.Няма да се осигурява по ДУК и няма да полага личен труд. Въпросът ми е дали трябва да подаде окд 5, в които да се впише че се осигурява само в първото дружество.
Предполагам, че не се подават д1 или д6 в другите дружества? И може да се осигурява единствено  върху 420 лв както до сега?
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група