Наем

21.10.2013, 09:18 14632 13

21.10.2013, 09:18
Публикации: 76 / 1
Здравейте,
Фирма ЕООД със седалище и адрес на управление адреса на собственика , скл.Договор за наем на апартамента /една стая/. Мисля, че до тук няма проблем , но се замислям , че това момче е женено и може би трябва Договора за наем да е скл. и с двамата и на двамата да се издава СИС.Моля ви мнение.Благодаря
#1 | 21.10.2013, 09:21
Публикации: 11962 / 2184
 :wave:

Да, така е, ако апартаментът е придобит по време на брака и е семейна собственост. В този случай ще трябва да сключите договор и с двамата и да издавате 2 СИС. В случай, че е собственост само на ФЛ , собственик на ЕООД , то сключвате договор само с него.
#2 | 21.10.2013, 09:43
Публикации: 1166 / 86
Точно така, както delphinе Ви обясни. Сключвате един договор с двамата съпрузи /като наемодатели/ и издавате на всеки по отделно СИС.
#3 | 21.10.2013, 11:14
Публикации: 6403 / 1130
Зависи дали апартаментът е придобит по време на брака.
Ако е придобит преди това - собственост е на единия съпруг.
#4 | 21.10.2013, 13:55
Публикации: 47 / 4
Аз съм на по-различно мнение.
Сключвате договор със собственика/собствениците, които са вписани в нотариалния акт (и приравнените документи), без да се вълнувате дали е придобит по време на брака.

Наемателят няма задължение да определя собствеността или да се вълнува дали има пропуск в НА. Има си достатъчно компетентни органи за целта.

Ако съпруга/та имат претенции - търсят си промяна на документа за собственост, представят го на наемателя и той сключва нов договор.

ПП има варианти да е придобит по време на брака и да не е общ - например наследство, безвъзмездно дарение и др.
#5 | 21.10.2013, 14:18
Публикации: 76 / 1
ДА , придобит е по време на брака.Ами ще направим Договора и с двамата.
#6 | 21.10.2013, 18:50
Публикации: 6403 / 1130
Към biborana:
Принципно сте права, но това което казвате касае наследствените имоти.
Имоти, придобити по време на брака чрез закупуване, независимо на кого се водят по НА, се водят в данъчното и на двамата съпрузи. Личен опит. Съпругът ми не е вписан в НА на имот закупен по време на брака, защото е чужд гражданин и се изисква разрешение на МФ за покупката на НИ в Б-я, но данъчната партида е на двамата по равно по причина, че имотът е закупен по време на брака.
#7 | 22.10.2013, 09:40
Публикации: 9339 / 1571
Ирена, и ти си права "принципно" :) Сега семейния кодекс дава възможност И за друго разпределяне на имуществото, придобито през брака, освен познатата семейна имуществена общност /предбрачен договор и т.н. - неща с които не съм наясно/. Скоро продавах имот, придобит по време на брака и искаха декларация относно начина ан разпределяне на семейното имущество.
При сключване на договор за наем на семейно жилище е добре да си направите труда да установите кой точно е собственика и договора да е с ВСИЧКИ собственици. Ако е нужно - поискайте и други документи, освен нотариалния акт.

И още нещо от опит: Преди години правихме ремонт на апартамент като подписахме договор със съпруга. Всичко вървеше добре до последното плащане. Тогава се появи съпругата и каза: "Какво сте направили с апартамента Ми? Аз не исках да се променя еди какво си..." И почнаах едни разправии... бедна ви фантазия...
#8 | 22.10.2013, 20:50
Публикации: 47 / 4
До Иренабрил,
Сложни са тези неща. Майка ми купува малък имот, трябваше да подпише декларация за произхода на средства и тя показа документи, че са от продажба на неин наследствен имот (съсобствен с още 23 човека!). В НА е вписана само тя, нищо, че са женени от 100 години и в общината НЕ са й искали документ, женена ли е и откога. Това беше 2006 г. Явно практиката е различна.

Ако жилището е семейно при продажба (в него живее, има адресна регистрация семейството) по принцип искат декларация и от брачния партньор, дори и да е придобито преди брака. Всъщност може би нотариусите искат винаги декларация за всеки случай.

По принцип договорът се подписва с всички собственици. И документът е Нотариалният акт. Останалите "разследвания" са екстри.  :smile1:
#9 | 23.10.2013, 07:08
Публикации: 6403 / 1130
Въпросът със собствеността не е лъжица за нашата уста :laugh:
Аз единствено исках да обърна внимание, че е важно на кого се води имота по данъчна партида, защото от там може да произтече проблем. За данъчните собственици са тези по партидата и е безмислено с тях да се водят беседи на тема "собственост". Лично мнение - не ангажирам никого с него :smile1:
#10 | 23.10.2013, 15:15
Публикации: 47 / 4
Irenabrill и всички във форума, да сте живи и здрави.  :give_rose:
Хич се съм знаела (и не съм се замисляла), че може да има разлика между нотариален акт и данъчна партида!

Сега ми отваряте работа. Трябва да искам за офиса, който съм взела под наем да видя и данъчната партида. Те собствениците са ясни - майка и 2 деца, но да не се окаже, че дяловете са други (4/6 и 2 по 1/6) - ще създавам ядове на счетоводителката и на себе си. 
#11 | 24.10.2013, 19:12
Публикации: 76 / 1
Това е сделка между свързани лица. Как да определя пазарната стойност за отдаването на наем на част от жилището му - една стая около 20кв
#12 | 25.10.2013, 07:15
Публикации: 6403 / 1130
Това е сделка между свързани лица. Как да определя пазарната стойност за отдаването на наем на част от жилището му - една стая около 20кв
Потърсете обяви за отдаване на стаи под наем в съответния град и вземете цената на квадратен метър за основа.
#13 | 25.10.2013, 10:56
Публикации: 76 / 1
:e,ir  :give_rose: :give_rose:
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група