ЗП и деклараци чл.50

05.11.2013, 11:16 8896 11

05.11.2013, 11:16
Публикации: 16 / 0
Ретистриран ЗП като физ.лице.За 2013 г.получена субсидия за отглеждане на овце .Въпросът ми е
в ГДД по чл.50 и по точно Приложени 3,коя таблица се попълва ,тъй като става въпрос за само за
получена субсидия .   
#1 | 05.11.2013, 19:34
Публикации: 6403 / 1130
Когато субсидията е свързана с производството на непреработени продукти от селско стопанство, облагането се извършва по реда на чл. 29, ал. 1, т. 1 от ЗДДФЛ. На основание на чл. 29, ал. 1, т. 1 от ЗДДФЛ, облагаемият доход на физически лица, регистрирани като ЗП, се определя, като придобитите през годината доходи, в т. ч. и субсидии, свързани с тях, се намали с 60 на сто разходи.

В тези случаи получената субсидия, дори да не са  реализирани доходи от дейността, се декларира в Приложение № 3, таблица 1 от ГДД.

При условие, че ЗП не използва получената субсидия за извършване на стопанска дейност, облагаемият доход ще се определи по реда на раздел VI на ЗДДФЛ “Доходи от други източници”, съгласно чл. 35, т. 6 от ЗДДФЛ, т. е. брутната сума на получената през данъчната година субсидия.

Съгласно чл. 36 от ЗДДФЛ годишната данъчна основа се определя като облагаемият доход по чл. 35, придобит през годината, се намалява с вноските, които лицето е задължено да прави за своя сметка по реда на чл. 40, ал. 5 от Закона за здравното осигуряване.

В тези случаи получената субсидия следва да се декларира в Приложение 6.
#2 | 06.11.2013, 09:37
Публикации: 16 / 0
Здравейте !
Първо много благодаря за изчерпателният отговор !
При мен възниква обаче още един въпрос !
Дали съм на правилното заключение ,че при ЗП -физическо лице е по изгодно да се впише субсидията като доход и да се впише допълнително получен доход, за да може да се декларира в Приложение 3 Таблица 1.
#3 | 06.11.2013, 11:14
Публикации: 6403 / 1130
Здравейте,
Не сте длъжни да декларирате доход, ако нямате такъв, за да впишете субсидията в приложение 3, таблица 1. Достатъчно е да ги има овцете и да имате някакви документи за разходи по отглеждането им. :smile1:
#4 | 06.11.2013, 11:33
Публикации: 16 / 0
Принципно ,тъй като ние си произвеждаме храната за отглеждане на овцете т.е нямаме някакви офицялни документи за извършените разходи ,дали примерно може да се използват покупка на
лекарства , задължителните марки за овцете  ,които се купуват и евентуално фактура към касовта бележка необходимо лие .Просто искам съвет !
#5 | 06.11.2013, 11:41
Публикации: 6403 / 1130
Важното е, че ги има овцете.
Субсидиите се дават не за да имате доход от тази дейност, а за насърчаване на самата дейност. То за това и се признават 60 на сто разходи без доказване с документи. Още повече, че Вие явно имате и документи за нещата, които изброявате. Достатъчно е.
Спокойно можете да отразите субсидията в приложение 3.  :thumbup:
#6 | 06.11.2013, 13:28
Публикации: 16 / 0
Е ТОВА Е ДОСТАТЪЧНО .БЛАГОДАРЯ ВИ ! :give_rose:
#7 | 07.11.2013, 09:02
Публикации: 109 / 6
Добро утро. От практика 3а 2012 година. Регистрирано ЗП  в болнични до 410 кал. дни до 11.09.2012 след това в майчинство, получава на 24 декември 2012 субсидия по мярка 141. Отразихме я в прил. 3 , приспаднахме 60% и обложихме. В срок променихме декларацията в НОИ за промяна на обстоятелствата, и започна да се осигурява и да получава 50% от майчинството.  Сега извикаха лицето за  корекция на декларацията и мотива е, че няма посочен доход. Обясняваме, че е в болнични и майчинство и пак искат да се прехвърли субсидията в прил 6 защото било декларирано, че не извършва дейност. Та по добре си декларирайте и доход, дали от мляко, дали от продадени живи агнета, все едно. Да има доход. Вие все пак не гледате овцете дамо за лични нужди. Просто споделям и пак ще пиша. Но дори и да е регистриран ЗП без доход, само субсидия не признават разходи. Благодаря за вниманието.   
#8 | 07.11.2013, 09:35
Публикации: 6403 / 1130
мима 56,
Вие сте посочили основанието на НАП: защото било декларирано, че не извършва дейност. Мисля, че това е различно от "няма доход".
#9 | 07.11.2013, 10:55
Публикации: 16 / 0
Здравейте !

При първоначалното ми питане аз изходих от следният текст от закона в какви случай се попълва Приложение 3 таблица 1 или Приложение  6:
 "Приложение 3, ако има доход като ЗП или Приложение 6, ако единствен приход му е субсидията и не е извършвал стопанска дейност.
Ако има приходи от селскостопанска дейност и е получил субсидия, която е използвал за производството - Приложение 3.
Ако просто е получил субсидия и не я е използвал по предназначение, а за лични нужди - Приложение 6." :hmmm:
#10 | 07.11.2013, 11:35
Публикации: 6403 / 1130
А ако е получил субсидия, използвал я е по предназначение (за производство на непреработена селскостопанска продукция) и няма доход, какво правим? За какво се дава субсидията? За производство или за доход?
Защо не отправите писмено запитване до методолозите от ОДОП?
#11 | 15.11.2013, 09:22
Публикации: 109 / 6
Добро утро. Благодаря Ви. Може би не съм се изразила правилно . Ще повторя. Лицето било декларирало пред НОИ, че не извършва дейност и това е мотива им. Независимо, че сме подали за промяна на обстоятелствата. Но за да се разправяме с тях ще ни излезе повече разходи, отколкото да корегираме. Така, че на глава не се излиза с тях   -те така са преценили. Получавала съм многократно такъв отговор. Лек и приятен ден.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група