Заем

02.12.2013, 09:59 44051 31

#20 | 02.12.2013, 09:59
Публикации: 1884 / 384
Лихвата се начислява на период, описан в договора /обикновено е месечно/ и погасителния план. По заема ще има движения, отпускане на средства, връщане на средства, едва ли ще се спазва някакъв погасителен план, не е възможно преди да изтече периода да се определят лихвите.
Момента на плащането на лихвата не е основанието за отнасянето и на разход, а начисляването и.
#21 | 03.12.2013, 09:41
Публикации: 209 / 1
Но как ще отнесеш лихвата като разход преди да е изплатена!
Начислената лихва не е разход ,защото може и да не се плати!
#22 | 03.12.2013, 10:24
Публикации: 11932 / 2174
" Но как ще отнесеш лихвата като разход преди да е изплатена!
Начислената лихва не е разход ,защото може и да не се плати!"

Това не е вярно . Начислението отнасяме на разход, а с плащането закриваме разчета.
Да направим една аналогия с други разходи - примерно имаме фактура за канцеларски материали, която не е платена. Плащането ли ще чакаме, за да признаем разхода ?  :smile1:
#23 | 03.12.2013, 17:03
Публикации: 209 / 1
 Нали лихвата е за целия период на кредита, тоест разхода за лихивите за следващите години е разход за бъдещи периоди и не се отнасят за текущата година.
Според мен, лихвата се начислява за целия период и след това се признава като разход в годината когато е станал изискуем.
#24 | 03.12.2013, 17:08
Публикации: 11932 / 2174
Публикувана от: create
« -: Вчера в 09:59 »

"Лихвата се начислява на период, описан в договора /обикновено е месечно/ и погасителния план. По заема ще има движения, отпускане на средства, връщане на средства, едва ли ще се спазва някакъв погасителен план, не е възможно преди да изтече периода да се определят лихвите.
Момента на плащането на лихвата не е основанието за отнасянето и на разход, а начисляването и."


"Според мен, лихвата се начислява за целия период и след това се признава като разход в годината когато е станал изискуем.$
Dorii taka da procedirate pak otprawnijat moment e nacisljawaneto.
#25 | 03.12.2013, 18:52
Публикации: 6403 / 1129
Мисля, че delphine е права.
Първо, междуфирмените заеми обикновено са до една година.
Второ, договорите за заем са с определена годишна лихва.
Промените, като удължаване срока на заема и промяна в лихвата, се уговарят с анекси.
Начисляване на цялата лихва от самото начало и отнасянето й като финансов разход за бъдещи периоди е характерно за лизинговите договори.
#26 | 03.12.2013, 18:59
Публикации: 1884 / 384
От стандарта
8.2. Приходите се признават, както следва:
а) лихвите се признават текущо пропорционално на времевата база, която отчита ефективния доход от актива, като е даден и редът за определяне на ефективният доход от актива - "чрез лихвения процент, с който се дисконтира потокът от бъдещите парични постъления, очаквани през срока на ползване на актива, до сумата на началната отчетна стойност на актива".
По смисъла на тези дефиниции приходът от лихви би следвало да се начислява текущо, пропорционално на времето на ползване на заема. За целите на данъчното облагане това означава всеки месец да се отчита приход от лихви, тъй като най-краткият данъчен период е по ЗДДС и той е месечен.
delphine, Иренабрили, тенкс за потвърждението към темата  :give_rose:
dani54, да не би да сте сметнали че статията 621/496 се взема за цялата лихва на периода на ползване на кредита? Тази статия се взема съгласно стандарта, на времева база, в случая месечно. Не пречи да ползвате и сметка 613, ако ви е възможно да определите предварително размера на цялата лихва и в последствие да отнасяте помесчено пропорционалния размер на разход, но както е пояснила по горе Иренабрили, това е подходящо за лизинговите договори.
#27 | 04.12.2013, 09:30
Публикации: 209 / 1
Благодаря на всички! Наистина съм взела 621/496 за цялата сума.
#28 | 05.12.2013, 10:47
Публикации: 232 / 5
Добре де, това не е ли работа допълнителна?
При мен кредита беше като овърдрафт, и кредитополучателя строеше, превеждахме пари, когато има нужда от плащания към строителя. На всичко отгоре кредитополучателя излезна на ДДС за въстановяване, от НАП поискаха произход на парите, показахме договора, подпукаха кредитора от къде има пари, добре че имахме произход.
А на всичко отгоре изчислявай лихви от дата до дата, добре че в кик има и калкулатор.
И накрая да останеш с едната привилегия... :smile1: :wink1:

Бих искала да припомня на питащата Дани54, че кредитора следва да има свободни средства с доказан произход, за да отпуща кредит.

При нас имаше подобен случай и ми искаха освен произход на средствата + договор, още и лихвен лист. Минахме ревизията без проблем, въпреки че сега установявам, че лихва съм начислявала освен на главницата от предната година, а и върху натрупаната лихва. Иначе съм изчислявала лихвата от дата до дата. За сега вече 1 година няма последствия дано и да няма :)
#29 | 05.12.2013, 13:26
Публикации: 1884 / 384
Преди да пуснем фактурата, изготвяме лихвен лист, подписан от ръководителя на фирмата кредитор. Тъй като не поясняват какво плащат в лихвения лист пишем в забележка на коя дата е платена лихвата, така се избягва начисляване на сложна лихва.
#30 | 07.05.2019, 14:55
Публикации: 22 / 0
здравейте
може ли дъщерно дружество да изтегли банков кредит, обезпечен с ипотека на имуществото си/производствена сграда/ и да го преотдаде на фирмата майка срещу пазарна лихва? Ако в договора е записано че лихвата се плаща до 20,12 за годината , за която се отнася,
може ли дъщерното дружество да издава годишна фактура за лихвата през мес декември на годината за която се отнася лихвата/например с дата 30,12/ а не всеки месец да издава фактура за месечната лихва Ще трябва ли дъщерното дружество да сметне коефициент за частичен данъчен кредит в края на годината, а ако трябва всеки месец да издава фактура всеки месец ли се изчислява такъв коефициент?







#31 | 07.05.2019, 14:57
Публикации: 22 / 0
самото плащане на лихвата предполагам няма връзка с издаването на фактурите?
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група