Брак на МПС

12.12.2013, 14:24 12536 8

12.12.2013, 14:24
Публикации: 27 / 0
Колеги, можете ли да ми помогнете, каква е счетоводната процедура при бракуване на МПС. Ноември 2012 закупихме за нуждите на дружеството МПС 6+1 за 2000 лв., следователно, ползвахме данъчния му кредит. Декември, тази година, се случи инцидент ... вместо кола, сдобихме се с протокол за брак. Какви са счетоводните статии, като се има предвид, че бракът е през декември и ДДС трябва да бъде отразено в декември, предполагам?
#1 | 12.12.2013, 15:03
Публикации: 1202 / 120
Напишете в търсачката само думата "автомобил" и ще ви излязат доста теми, които по рано са коментирани тук.
#2 | 12.12.2013, 16:05
Публикации: 11934 / 2174
 :wave:

Дт 609 / Кт 205 - с балансовата стойност на МПС
Дт 241 / Кт 205 - с натрупаната амортизация
Дт 609 / Кт 4532 - с начисленото ДДС

ЗКПО

Чл. 26. Не се признават за данъчни цели следните счетоводни разходи:
...............
3. разход за начислен данък или ползван данъчен кредит по реда на Закона за данък върху добавената стойност, когато разходът от стопанската операция, с която е свързан данъкът върху добавената стойност, не е признат за данъчни цели;




#4 | 12.12.2013, 16:58
Публикации: 2027 / 254
 :wave:

Дт 609 / Кт 205 - с балансовата стойност на МПС
Дт 241 / Кт 205 - с натрупаната амортизация
Дт 609 / Кт 4532 - с начисленото ДДС

ЗКПО

Чл. 26. Не се признават за данъчни цели следните счетоводни разходи:
...............
3. разход за начислен данък или ползван данъчен кредит по реда на Закона за данък върху добавената стойност, когато разходът от стопанската операция, с която е свързан данъкът върху добавената стойност, не е признат за данъчни цели;






Делфи , според мен разхода за начисленото ддс също ще е данъчно признат разход и няма да се налага да преобразува ФР .Основно правило при данъчното третиране на разходи във връзка с начислен ДДС за сметка на данъчнозадълженото лице или непризнат данъчен кредит е "непризнат разход по реда на ЗКПО – непризнат разход за ДДС, свързан с него" и обратно "признат разход по реда на ЗКПО – признат разход за ДДС, свързан с него".
Така, че след като ЗКПО признава за разход брака на ДА, то и разхода за ддс на този брак на ДА ще  е данъчно признат.

Чл. 28. (1) Не се признават за данъчни цели счетоводните разходи от липси на дълготрайни и краткотрайни активи, с изключение на произтичащите от непреодолима сила.
(2) Не се признават за данъчни цели счетоводните разходи от липси и брак на материални запаси.
(3) Алинея 2 не се прилага, когато разходите се дължат на:
1. непреодолима сила;
2. технологичен брак или промяна на физико-химичните свойства, установени с нормативен акт или с фирмени стандарти, когато не е налице нормативен акт, и в обичайните за съответната дейност размери;
3. изтичане срока на годност съгласно нормативен акт или фирмени стандарти, когато не е налице нормативен акт, и в обичайните за съответната дейност размери;
4. (нова - ДВ, бр. 110 от 2007 г., в сила от 01.01.2008 г.) липси на стоки, произтичащи от търговска дейност в обекти, в които клиентите имат пряк физически достъп до предлаганите стоки, в размер до 0,25 на сто от размера на нетните приходи от продажби на съответния търговски обект.
(4) Не се признава за данъчни цели разходът за данък по чл. 79, ал. 3 от Закона за данък върху добавената стойност на активи, непризнати по реда на ал. 1 - 3.(5) Не се признават за данъчни цели последващите счетоводни разходи, отчетени по повод на вземане, възникнало в резултат на липси и брак на активи, непризнати по реда на ал. 1 - 4
#5 | 12.12.2013, 18:24
Публикации: 11934 / 2174
alfa ,

напълно съм съгласна с тебе .  :thumbup: Аз не съм писала за преобразуване, само цитирах кога не се признава разхода за начислен данък . Чл. 28 ал.1 , както си цитирала  определя разхода за брак като данъчно признат.  :give_rose:
#6 | 12.12.2013, 18:53
Публикации: 2027 / 254
alfa ,

напълно съм съгласна с тебе .  :thumbup: Аз не съм писала за преобразуване, само цитирах кога не се признава разхода за начислен данък . Чл. 28 ал.1 , както си цитирала  определя разхода за брак като данъчно признат.  :give_rose:

Делфи  :give_rose: . Хубава дискусия се получи  :thumbup:
#7 | 12.12.2013, 19:03
Публикации: 11934 / 2174
 :ok:

Хубава вечер, Алфичка !  :give_rose:
#8 | 13.12.2013, 10:51
Публикации: 27 / 0
Бяхте ми изключително полезни! Благодаря Ви за проведената дискусия!
Весел и усмихнат Петък 13-ти :smile1:
 
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група