Заем на ЕТ

15.01.2014, 08:36 10452 10

15.01.2014, 08:36
Публикации: 249 / 2
Здравейте,
Имам нужда от отговори на два въпроса:
1. ЕТ има нужда от оборотни средства и бащата на собственика е предоставил заем на сина си за покриване на нуждите. Сега бащата иска да се откаже от връщане на заема - може ли и как законно и документално да се оформи това?
2. Съдружник в ООД е продал част от дяловете си на друг съдружник миналата година и сега трябва да подаде данъчна декларация - какъв документ е нужно да приложи?
Благодаря!
#1 | 15.01.2014, 11:11
Публикации: 6403 / 1130
Здравейте,

1. По първия въпрос, мисля, че може бащата да опрости заема (няма нищо незаконно) и да се приложи чл. 46, ал. 1, т. 4 от ЗКПО:
Скрит текст :

2. По втория въпрос договорът за покупко-продажба на акциите и извлечение за получената сума би следвало да са достатъчни :hmmm:
#2 | 15.01.2014, 11:32
Публикации: 249 / 2
А за това опрощаване да състави ли някакъв протокол или нещо друго за отказ от връщане?
А по втория въпрос - има протокол за прехвърляне /продажба/ на дружествени дялове,това е осчетоводено, но няма всъщност прехвърляне на пари - не знам как са се разплатили...?
#3 | 15.01.2014, 11:34
Публикации: 11974 / 2191
ЗКПО
............
Чл. 16.
(2) За отклонение от данъчно облагане се смята и:
1. значителното превишение на количествата на влаганите материали и суровини за производство и други производствени разходи над обичайните за извършваната от лицето дейност, когато превишението не се дължи на обективни причини;
2. договорите за заем за послужване или друго безвъзмездно предоставяне за ползване на материални или нематериални блага;
#4 | 15.01.2014, 12:00
Публикации: 249 / 2
Тоест препоръчвате да се върне заема...някой ден?
#5 | 15.01.2014, 12:37
Публикации: 6403 / 1130
Аз намирам, че има разлика между "безвъзмездно предоставяне" (без определена цена на заема под формата на лихва) и опрощаване.
#6 | 15.01.2014, 13:00
Публикации: 11974 / 2191
Вероятно е заем с уговорена лихва . Ако бащата ще се откаже от връщане на заема това си е дарение . А отказва ли се от лихвата по заема ? Има доста неща да се обмислят в тази ситуация още повече, че става дума и за свързани лица .Всъщност опрощаването на заем си е дарение и да, има разлика между опрощаване и безвъзмездно предоставяне на заем.Ако опрости заема трябва да се види и какви задължения поражда това по ЗМДТ.
И неслучайно постнах текста за отклонение от данъчното облагане - да не забравяме за принципа на предпазливостта от ЗСч.  :smile1:
#7 | 15.01.2014, 13:59
Публикации: 6403 / 1130
Към Боряна:

По въпроса за доказаване на дохода от продажбата на акции не е необходимо да се търси плащането за да се признае облагаемия доход.

Чл. 33. (3) Облагаемият доход от продажба или замяна на акции, дялове, компенсаторни инструменти, инвестиционни бонове и други финансови активи, както и от търговия с чуждестранна валута е сумата от реализираните през годината печалби, определени за всяка конкретна сделка, намалена със сумата от реализираните през годината загуби, определени за всяка конкретна сделка.

и още:
Придобиване на доходи
     чл. 11. (1) Ако не е предвидено друго в този закон, доходът се смята за придобит на датата на:
               1. плащането - при плащане в брой;
               2. заверяването на сметката на получателя на дохода или получаването на чека - при безналично плащане;
               3. получаването на престацията - за непаричен доход.
          (2) В случаите на продажба, замяна или друго възмездно прехвърляне на права или имущество по чл. 33, ал. 3 доходът се смята за придобит към датата на прехвърлянето.
#8 | 15.01.2014, 14:42
Публикации: 249 / 2
Заемът е с договор за заем без лихва за 10 години. Няма погасителен план или нещо подобно, което да уточни как да се връща. Не знам кое е по-добре - да го оставим засега като заем или да го оформим като дарение със съответните данъци? В момента се строи овцеферма по проект и има големи разходи, така че мисля че може да се оправдаят големите разходи пред НАП, но просто не знам как оформя сделката така, че парите да не се връщат и да е законно  :hmmm:
#9 | 15.01.2014, 16:54
Публикации: 147 / 41
Бащата дарява на сина сумата и той я внася от свое име в ЕТ-то. Ако Ви е много страх - направете го нотариално. При всички случаи може да се наложи бащата да доказва произход на средства - сделки с имоти, заплати и т.н.

Ако отчетете заема в ЕТ-то и след това го опростите - ще се наложи да го признаете за печалба, което би било излишен разход на средства за данъци и не би Ви спестило проверката за произход.
#10 | 16.01.2014, 08:23
Публикации: 249 / 2
Благодаря много на всички!
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група