Осигуряване

23.01.2014, 16:27 7226 7

23.01.2014, 16:27
Публикации: 3 / 0
      Колеги,имам питане : Чуждестранно лице /от страна членка на ЕС/ открива ЕООД в България има ли възможност собственика на ЕООД да не подлежи на осигуряване в България,за осигуряването е ясно или СОЛ или ДУК.....
      Ако някой знае нека ми отговори МОЛЯ?
#1 | 23.01.2014, 16:53
Публикации: 2027 / 254
      Колеги,имам питане : Чуждестранно лице /от страна членка на ЕС/ открива ЕООД в България има ли възможност собственика на ЕООД да не подлежи на осигуряване в България,за осигуряването е ясно или СОЛ или ДУК.....
      Ако някой знае нека ми отговори МОЛЯ?

 Във връзка с осигуряване на чужди граждани с фирми в страната :


Чуждестранни граждани, които упражняват трудова дейност на територията на РБ, подлежат на задължително обществено осигуряване по бълг. законодателство. Задължителното осигуряване на чужденец - собственик на търговско дружество възниква от деня на започване или възобновяване на дейността до нейното прекъсване/ прекратяване.
Когато собственик на търг. дружество /ЕООД/ получава възнаграждение за управление на дружеството, подлежи на осигуряване за всички осигурит. рискове по договор за управление и контрол / чл. 4, ал.1, т.7 от КСО/.
Ако чуждестранното лице не получава възнаграждение, но упражнява труд. дейност, се осигурява като самоосигуряващо се лице върху избран осигурителен доход между минималния и максималния размер, определен със ЗБДОО.
За да отпадне задълженито за осигуряване на собственика на търг. дружество, при положение че има дейност, е необходимо:
- да има упълномощено друго лице, което от негово име да управлява дружеството / според мен тук се има предвид прокурист, вписан в търговкия регистър/
- да преустанови дейността в дружеството си и да подаде декларация за прекъсване на дейност като самоосигуряващо се лице.
Ако собственикът наеме лице да управлява по трудов договор или по гражд. договор, без да е вписано като прокурист в Търг. регистър, задължението му за осигуряване не отпада.
Прокуристът има право да извършва всички действия и сделки, които са свързани с упражняването на търг. заниятие, както и да представлява търговеца и да упълномощава др. лица/ чл.22 от ТЗ/
Упълномощаването на прокуриста трябва да е с нотариално заверени подписи. Уреждането на отношенията става с договор - трудов или гражданси. Ако е трудов, то осигуряването е за всички осигурит. рискове /чл.4, ал. 1, т.1/ Ако е облигационен - договор за управление и контрол -чл.4, ал.1, т.7 от КСО, но също за всички осигурени соц. рискове.

По отношение на здравно осигуряване: Чуждите граждани, които упражняват дейност на територията на РБ, подлежат на здравно осигуряване само ако имат разрешение за дългосрочно постоянно пребиваване или ако е предвидено друго в международен договор, по който РБ е страна. Задължението за осигуряване на тези лица възниква от датата на получаване на разрешение за постоянно пребиваване. Чуждите граждани, които пребивават краткосрочно в страната, не подлежат на сдравно осигуряване. В случай на необходимост те заплащат оказаната им медицинска помощ.
#2 | 23.01.2014, 17:12
Публикации: 3 / 0
     Благодаря Ви!!!!
#3 | 27.01.2014, 16:02
Публикации: 2 / 0
Здравейте,
#4 | 27.01.2014, 16:06
Публикации: 2 / 0
Здравейте, имам питане-работя на трудов договор върху 250лв., след като ми спрат осигуровките какво ми остава по-малко, но аз искам да знам дали тези осигуровки ми вършат работа при лекар, а и как ще ми се изчисли стажа след това. Иначе пълната заплата за заеманата длъжност е 5500(бруто), но аз съм на половинка става въпрос за учител.
#5 | 27.01.2014, 16:10
Публикации: 5497 / 371
искам да знам дали тези осигуровки ми вършат работа при лекар,
Ако питате дали сте осигурена здравно - да, осигурена сте и и вършат работа при лекар :)

как ще ми се изчисли стажа след това
Най-общо казано осигурителният Ви стаж ще е 1 година работа = 6 месеца осигурителен стаж

р.р. дано не сте учител по български език!
#6 | 27.01.2014, 16:17
Публикации: 6668 / 658
Здравейте, имам питане-работя на трудов договор върху 250лв., след като ми спрат осигуровките какво ми остава по-малко, но аз искам да знам дали тези осигуровки ми вършат работа при лекар, а и как ще ми се изчисли стажа след това. Иначе пълната заплата за заеманата длъжност е 5500(бруто), но аз съм на половинка става въпрос за учител.

Учител с 5500 лева брутна заплата????
#7 | 27.01.2014, 16:18
Публикации: 5497 / 371
550 предполагам :)
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група