Изчисляване на осиг.стаж

07.11.2016, 20:14 5301 8

07.11.2016, 20:14
Публикации: 16 / 0
Здравейте. може ли да ми кажете как се изчислява осиг.стаж. Знам, че при  8 часа трудовият е равен а осигурителния. Пълните месеци лесно се броят.  Нали трудовият стаж се брои в календарни дни. Защото искам да видя, дали това което е написано по книжка е вярно. Примерно за за м. април по ведомост се водят 8 изработени дни, започвам да броя работните дни през дадената година и месец април. Примерно първи април е в понеделник, осмият работен ден  е на сряда 10.04. Това означава, че има 10 дни трудов стаж за този месец, а колко е осигурителния. Че питах различни хора, и всеки различно ми казва. Едни ми викат, че  се гледат календарните дни, други работните дни. а трети че имало някакво правило да се приравняват работните дни към 21, т.е ако има 8 работни дни делим на 21.
#1 | 08.11.2016, 06:40
Публикации: 9299 / 1558
Правилото е, че при пълно работно време осигурителния стаж е равен на трудовия. Ако ТС е 3 месеца и 28 дни, то и ОС е 3 месеца и 28 дни.
Ако лицето работи само на пълно работно време, не се издава УП3. Ако има периоди с пълно и непълно раб.време - пишат се на отделни редове като се записва и работното време. Оси.стаж от отделните редове не се сумира.
Имайте предвид, че преди КСО ОС=ТС и при 4 часов работен ден. И над 4-часов.
#2 | 08.11.2016, 07:13
Публикации: 16 / 0
Понеже ме карат да издавам УП-3 за периоди на работа на служителя, явно има проблем с книжката му. Примерно за първият период, трудовия стаж при непълен месец нали се смята, ако примерно има 8 работни дни за този месец и година, реално започва да се броят 8 работани+събота и неделя, т.е календарни дни. Питам, понеже след като така ги сметнах, аз изкарах с 25 дни повече от трудовият стаж, описан по трудова книжка, понеже лицето има големи периоди на неплатен отпуск. Два пъти си отбелязвах и смятах и пак изкарах с 25 дни повече. Примерно за м.01 1998 г.   няма никакви данни за  работни дни, отпуск или болничен и го приемам за неплатен( в месеца има 21 работни дни и остават още 9 до 30-те). за м.02 пак целият месец е в неплатен отпуск, само че тук само ще призная 9  дни неплатен отпуск и вече си броя 9 работни дни+събота и неделя за да видя колко календарни дни има. И така за всеки месец, който не е пълен и накрая, както казах ми излиза с 25 дни трудов стаж.
#3 | 08.11.2016, 09:41
Публикации: 9299 / 1558
Начина на смятане изглежда верен. Няма гаранция, че посоченият в ТК стаж е верен. Издаваш УП с такива данни, с които разполагаш и не се интересуваш от предходни записи и/или грешки. През 1998 се подаваха данни в персоналния регистър и ако след новото УП отново има несъответствие, ще ти го върнат за корекция. С обяснение, предполагам.
#4 | 08.11.2016, 10:48
Публикации: 52 / 4
Искам да попитам : Имате ли в сайта образец за изготвяне на  УП-3 И УП-2.  Къде мога да го видя? Благодаря Ви
#5 | 08.11.2016, 10:57
Публикации: 9299 / 1558
Искам да попитам : Имате ли в сайта образец за изготвяне на  УП-3 И УП-2.  Къде мога да го видя? Благодаря Ви
https://www.kik-info.com/dokumenti/up2.php
#6 | 08.11.2016, 11:55
Публикации: 16 / 0
Интересно, че като вземам предвид календарните дни, при непълен месец за да изчисля трудовият стаж изкарам 3г. и няколко дни ( съответно пиша толкова за осиг.стаж в УП-3, след като при 8 часа трудовият=осигурителният ), а те са писали 2г. 10м. и 5 дни.
#7 | 08.11.2016, 12:51
Публикации: 52 / 4
#8 | 18.01.2017, 14:46
Публикации: 1 / 0
Имам питане,толкова вече ми е оплетено в главата.Майка съм на дете на почти 2 години,предстой да я пусна на ясла идния месец.Тя и без това до половин месец прави 2те годинки.Наясно съм с Декларацията,която трябва да подам към счетоводителката за спиране на помоща за Майчинство.Но магазина в който аз работех е закрит и няма къде да се върна.Тук е и въпроса,моята щефка трябва да ми изплати неползваната отпоска,а някакво обещетение за това съкращение задължена ли е да ми плати?Много разправий имам за тази отпуска за 2те години от 40дни.Казва на периоди можела да ми ги плати,но аз и нямам доверие,как да се предпазя от измама?
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група