Доходи личен труд СОЛ

30.01.2014, 15:26 23198 27
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

30.01.2014, 15:26
Публикации: 6 / 0
Здравейте, СОЛ, което е собственик на ЕООД и полага личен труд през 2013 година е внасяло само осигуровки, без авансов данък и му е подавано Декларация 1 за всеки месец.

Какво следва да направя:
1. Да подам Декларация 6 за цялата сума на данъка (но не знам дали трябва помесечно или мога наведнъж да я въведа) и да го внесе фирмата
2. Или ФЛ трябва да си подаде ГДД и на база нея да си внесе данъка?

Много благодаря предварително!
#1 | 30.01.2014, 15:32
Публикации: 2451 / 269
Има ли възнаграждение за този положен личен труд?
#2 | 30.01.2014, 15:43
Публикации: 6 / 0
Досега не е изплащан, но се очаква скоро да постъпят пари във фирмата и ще се плати реално тогава. Но Управителката иска да се води, че е платен, пък да стои на разчет, докато дойдат парите.
#3 | 30.01.2014, 18:28
Публикации: 2451 / 269
Как иска да стои на разчет и да се води платен? Това са самоизключващи се неща.
#4 | 30.01.2014, 21:42
Публикации: 86 / 0
Възнаграждение за личен труд за м.декември  2013г.  изплатено м. януари 2014г.
как ще се отрази
ако го приравняваме към граждански договор - си завишаваме финансовия резултат.
ако  го приравняваме към трудов   на разход без завишение.

#5 | 31.01.2014, 09:56
Публикации: 2041 / 249
Възнаграждение за личен труд за м.декември  2013г.  изплатено м. януари 2014г.
как ще се отрази
ако го приравняваме към граждански договор - си завишаваме финансовия резултат.
ако  го приравняваме към трудов   на разход без завишение.




Ако личния труд за м.12.2013г. е изплатен през 2014г. , увеличавате данъчния финансов резултат по смисъла на чл.42 ЗКПО с неизплатената сума .
#6 | 31.01.2014, 11:12
Публикации: 2451 / 269
Каквото каза Алфа. Те са приравнени на трудови само по смисъла на ЗДДФЛ.
#7 | 31.01.2014, 13:24
Публикации: 86 / 0
Pupeshche, dlfa   благодаря
#8 | 31.01.2014, 15:06
Публикации: 6 / 0
След като разчета не е вариант за възнаграждението на СОЛ, тогава имам два варианта:

1. Изплащам на каса възнаграждението за м. септември, октомври, ноември и декември 2013 г. Осигурителен доход, върху който са внесени осигуровките са на 420 лева. Изплащам го на каса в края на декември. Подавам декларация 6 за ДДФЛ до 30.04.2014 и плащам от фирмата ДДФЛ-то. Издавам служебна бележка за доходите и СОЛ си подава данъчна декларация. Разхода за осигуровки и възнаграждение ми е принат разход.

2. Или за 2013 г. не изплащам възнаграждение, осигуровките не ги признавам за разход, СОЛ няма доход, не подава данъчна деклрация и във фирмата няма разход за възнаграждение и ДДФЛ.

Правилно ли си съм разбрала?

Съжалявам, че ви притеснявам с този проблем, но за пръв път имам работата със СОЛ.

Много ви благодаря!

#9 | 03.02.2014, 14:38
Публикации: 6 / 0
Здравейте,

От НАП ми казаха следното:

1. Ако се изплаща възнаграждение за личен труд на СОЛ - всеки месец се подава декларация 1 (през булстата на фирмата с осигурвките за месеца) и декларация 6  (през булстата на фирмата само с данъка ДДФЛ). А на края на годината - до 30.04. на следващата година се подава Декларация 6 през ЕГН-то на СОЛ само с осигуровките за цялата година, за да се обвържат с подадените Декларации 1 с месец 13ти). Издава се служебна бележка за доходите по чл. 45 ал.2, т. 1,2 и 3. Подава се Декларация по чл. 50 от СОЛ.

2. Ако не се изплаща възнаграждение - всеки месец се подава декларация 1 (през булстата на фирмата с осигурвките за месеца). А на края на годината - до 30.04. на следващата година се подава Декларация 6 през ЕГН-то на СОЛ само с осигуровките за цялата година, за да се обвържат с подадените Декларации 1 с месец 13ти). Не се издава Служебна бележка за доходите и не се подава декларация по чл.50.

3. Всички осигуровки се признават за разход на фирмата и намаляват финансовия резултат, без значение дали е плащано възнаграждение или не, достатъчно е фирмата да е осъществявала дейност за периода.

Моля за потвърждение, че правилно съм разбрала! Много благодаря!
#10 | 04.02.2014, 00:14
Публикации: 12 / 1
Според мен за разход на фирмата се признава само възнаграждението за личен труд, ако е изплатено до 31.12.2013г., а осигуровките са за сметка на СОЛ. Относно 1-ва и 2-ра т. - ОК.
#11 | 04.02.2014, 09:27
Публикации: 63 / 1
Здравейте,

От НАП ми казаха следното:

1. Ако се изплаща възнаграждение за личен труд на СОЛ - всеки месец се подава декларация 1 (през булстата на фирмата с осигурвките за месеца) и декларация 6  (през булстата на фирмата само с данъка ДДФЛ). А на края на годината - до 30.04. на следващата година се подава Декларация 6 през ЕГН-то на СОЛ само с осигуровките за цялата година, за да се обвържат с подадените Декларации 1 с месец 13ти). Издава се служебна бележка за доходите по чл. 45 ал.2, т. 1,2 и 3. Подава се Декларация по чл. 50 от СОЛ.

Здравейте,
Относно т. 1, ако възнаграждението за личен труд за м. 12.2013 г. е изплатено в началото на януари 2014 г. следва ли тази сума да се посочи в служебната бележка за доходите за 2013 г.?
#12 | 04.02.2014, 09:30
Публикации: 9365 / 1591
Не, не следва - доходът е получен 2014 г. и със сумата на това възнаграждение трябва да увеличите и финансовия резултат за годината .
#13 | 04.02.2014, 09:33
Публикации: 63 / 1
Не, не следва - доходът е получен 2014 г. и със сумата на това възнаграждение трябва да увеличите и финансовия резултат за годината .
А когато издавам служебната бележка за 2014 г. през 2015 г, трябва да включа и възнаграждението за м. 12,2013, което е изплатено през януари 2014 г., така ли?
#14 | 04.02.2014, 09:39
Публикации: 9365 / 1591
Да , това е логиката - доходи, получени през 2014 се включват в служебната бележка за 2014 независимо за кой период се отнасят.  :smile1:
#15 | 04.02.2014, 09:47
Публикации: 63 / 1
Благодаря!
И още едно питане имам: от м. 05,2013 до м. 12,2013 СОЛ е получавал възнаграждение от личен труд, а от м.01,2013 до м. 04,2013 не е. В служебната бележка за доходите за 2013 г. трябва да включа осигуровките за период май-ноември /когато е изплащано възнаграждение/ или за период януари - ноември. М. декември не включвам, защото е изплатен през 2014 г.
#16 | 04.02.2014, 09:57
Публикации: 9365 / 1591
СОЛ има право да приспадне за целите на изчисляване на данъчната основа на доходите си за годината размера на осигурителните вноски за цялата година. В служебната бележка ще впишете облагаемия доход и сумата на всички осигурителни вноски за годината без значение кога са платени / така, както ги вписваме в Таблица 1 / . Ще посочите удържания ДДФЛ и вероятно ще се получи надвнесен данък , който лицето ще може да поиска за възстановяване.
#17 | 04.02.2014, 10:06
Публикации: 63 / 1
СОЛ има право да приспадне за целите на изчисляване на данъчната основа на доходите си за годината размера на осигурителните вноски за цялата година. В служебната бележка ще впишете облагаемия доход и сумата на всички осигурителни вноски за годината без значение кога са платени / така, както ги вписваме в Таблица 1 / . Ще посочите удържания ДДФЛ и вероятно ще се получи надвнесен данък , който лицето ще може да поиска за възстановяване.
Значи в служебната бележка за 2013 г. посочвам облагаемият доход до ноември месец включително, без този за декември, т.к. е платен през м. януари 2014, осигуровките ще са за цялата 2013 г., ддфл ще е за период май-декември 2013 г., нищо че за декември е платен през януари 2014 г., правилно ли съм разбрала?
#18 | 04.02.2014, 10:10
Публикации: 9365 / 1591
Една забележка - не може да включите ДДФЛ за декември тъй като същият не е удържан 2013. За другото - да, така е.
#19 | 04.02.2014, 10:12
Публикации: 63 / 1
Много благодаря!!!
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
За 7,99 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове