Управител-възнаграждение и осигуряване

16.12.2013, 09:25 20658 19

16.12.2013, 09:25
Публикации: 419 / 4
Здравейте! Моля за коментар и съвет! При регистрацията на ЕООД е вписано:
 7.Едноличен собственик на капитала : Стоян...... /подал е декл 5 за самоосигуряване при започване дейността на фирмата/
 8.Управител:  Иван.... /друго лице/ и собственика не е записан като управител

1.Означава ли това, че собственика Стоян... е само собственик и не може да управлява след като не е вписан като собственик и управител а само като собственик

2. Сключен е Договор за управление, който е вписан в ТР при самата регистрация на фирмата. В него пише, че управителят Иван... ще получава "възнаграждение в минимален размер, което ще бъде определено допълнително при започване дейността на фирмата"
Кога започва задължението да се осигурява този управител- веднага след започване дейността на фирмата или когато се вземе решение за определяне размера на възнаграждението/което не може да бъде по-малко от прага за дейността/

С други думи при тези обстоятелства, може ли да се игнорира Договора за управление с лицето Иван.../да приемем, че не е влязъл в сила/
Собственика Стоян... да се самоосигурява и да управлява




#1 | 16.12.2013, 09:49
Публикации: 11932 / 2174
" 1.Означава ли това, че собственика Стоян... е само собственик и не може да управлява след като не е вписан като собственик и управител а само като собственик "

Да, точно това означава .

" 2. Сключен е Договор за управление, който е вписан в ТР при самата регистрация на фирмата. В него пише, че управителят Иван... ще получава "възнаграждение в минимален размер, което ще бъде определено допълнително при започване дейността на фирмата"
Кога започва задължението да се осигурява този управител- веднага след започване дейността на фирмата или когато се вземе решение за определяне размера на възнаграждението/което не може да бъде по-малко от прага за дейността/"

Осигуряването започва, когато започва дейността на фирмата, а не когато се определи възнаграждението. Двете събития могат да са в различно време.

" С други думи при тези обстоятелства, може ли да се игнорира Договора за управление с лицето Иван.../да приемем, че не е влязъл в сила/
Собственика Стоян... да се самоосигурява и да управлява "

За да се самоосигурява и да управлява собственикът трябва да бъде вписан като такъв , а така, както са в момента нещата управляващият е Иван. Ако не влезе в сила неговият договор същият не следва да се води управител на фирмата.
#2 | 16.12.2013, 10:21
Публикации: 419 / 4
Допълвам, че управителят Иван.. има нотариално заверено пълномощно да движи всичси неща по фирмата -управлява, назначава, освобождава, доставя, кореспондира и т н
Приемам нещата така: Управителя Иван... управлява и всичко друго въз основа на пълномощното. 
#3 | 16.12.2013, 10:23
Публикации: 419 / 4
и не се осигурава, защото няма определено възнаграждение.

А
#4 | 16.12.2013, 10:26
Публикации: 419 / 4
Нещо става с тази клавиатура, или прекалено се притесних!

Собственика Стоян... се самоосигурява и ако се наложи може да вложи личен труд
#5 | 16.12.2013, 10:47
Публикации: 11932 / 2174
Собственикът може да се самоосигурява, когато упражняа дейност в дружеството. Въпросът е, дали може да управлява при положение, че не е вписан като управител ...

" 8.Управител:  Иван.... /друго лице/ и собственика не е записан като управител "
#6 | 16.12.2013, 10:57
Публикации: 419 / 4
Какво може да се направи в случая, май голяма каша..
#7 | 16.12.2013, 11:21
Публикации: 100 / 20
 :hi:
 Впишете собственика в ТР като управител
#8 | 03.01.2014, 15:01
Публикации: 3 / 0
Здравейте! Моля , да ме извините ако пиша в неподходяща тема.Предсои ми регстрация на ЕООД и вседствие на прочетената информация възникнаха въпроси.Много ще бъда благодарна, ако получа бърз и компетентен отговор :smile1:
1.Искам да регистрирам дружеството с начален кпитал минимиума- 2 лв.от прочетеното разбрах , че след това при започване на дейност  няма да имам пари за нея т.е средствата необходими за разплащането във връзка със започване на дейността трябва задължително ли да минават през сметката на дружеството с цел осчетоводяване и последващо приспадане на разходите?
2.Кой момент се счита за започнала дейност - от кой момент ще дължа осигуровки?Аз ще бъда и собственик и управител- какви осугуровки ще дължа?
Благодаря предварително!

#9 | 03.01.2014, 15:16
Публикации: 6403 / 1129
Здравейте,
1. Въпрос на личен избор е дали ще регистрирате дружеството с 2,00 лв. капитал или ще предвидите сума, необходима за стартиране на дейността.
2. За начало на дейност се приема първият сключен договор, първата издадена фактура, първият назначен работник, или обобщено - първото Ваше разпоредително действие, имащо отношение към дейността на дружеството. В седемдневен срок ще трябва да подадете в НАП декларация за започване на дейност и да се регистрирате като самоосигуряващо се лице. На първо време ще дължите осигуровки върху 420 лв., които са 123,06 лв. при осигуряване за всички рискове.

Най-доброжелателно Ви съветвам да намерите счетоводител, който да поеме решаването на подобни въпроси.
Успех! :smile1:
#10 | 03.01.2014, 16:10
Публикации: 1 / 0
Здравейте! Моля за коментар и съвет! При регистрацията на ЕООД е вписано:
 7.Едноличен собственик на капитала : Стоян...... /подал е декл 5 за самоосигуряване при започване дейността на фирмата/
 8.Управител:  Иван.... /друго лице/ и собственика не е записан като управител

1.Означава ли това, че собственика Стоян... е само собственик и не може да управлява след като не е вписан като собственик и управител а само като собственик

2. Сключен е Договор за управление, който е вписан в ТР при самата регистрация на фирмата. В него пише, че управителят Иван... ще получава "възнаграждение в минимален размер, което ще бъде определено допълнително при започване дейността на фирмата"
Кога започва задължението да се осигурява този управител- веднага след започване дейността на фирмата или когато се вземе решение за определяне размера на възнаграждението/което не може да бъде по-малко от прага за дейността/

С други думи при тези обстоятелства, може ли да се игнорира Договора за управление с лицето Иван.../да приемем, че не е влязъл в сила/
Собственика Стоян... да се самоосигурява и да управлява


Може да управлява вписаният в ТР, като управител. Договорът за управление не можете да игнорирате, но той може да се променя и промените в него не се вписват в ТР, т.е. може и с удобна за Вас задна дата се промени.
А от тук нататък, ако иска собственикът да управлява, поискайте вписване на промяна в ТР- занапред управител да бъде Стоян, а Иван се освобождава, като такъв и готово.
#11 | 03.01.2014, 16:20
Публикации: 3 / 0
Много благодаря!
#12 | 05.01.2014, 12:27
Публикации: 3 / 0
Пак ще се намеся с едно питане касаещо формуляр А4- интересуваме ме точка 7.След като аз ще съм и управител следва ли в това поле да попълня данните си? В набора от документи за регистрация има декларации които трябва да се подадат от управителя( тази по чл.142 от ТЗ, както и другата, която касае съгласието на управителя да бъде избран за такъв) т.е. аз предполагам , че не е необходимо тяхното подаване щом собственик и управител са едно и също лице?
Благодаря!
#13 | 05.01.2014, 20:32
Публикации: 1 / 0
Здравейте!
Въпросът ми е може би елементарен,но...
Аз съм лекар.Имам ЕООД и се осигурявам веднъж по договор за управление и веднъж като самоосигурявашо се лице.Нямам други наети лица,които да изпълняват медицинска дейност. Едното осигуряване не е ли излишно?
Бихте ли ме консултирали?
Много благодаря предварително!
#14 | 05.01.2014, 20:42
Публикации: 9297 / 1557
Дали Ви е излишно - Вие си знаете.
Дали е законно - сигурно.
Дали може да се спести едното - би могло да се спести договора за управление.
Как може да се спести - питайте счетоводителя си и/или адвоката, който ви регистрира ЕООДто.
#15 | 06.01.2014, 15:35
Публикации: 1 / 0
Пак ще се намеся с едно питане касаещо формуляр А4- интересуваме ме точка 7.След като аз ще съм и управител следва ли в това поле да попълня данните си? В набора от документи за регистрация има декларации които трябва да се подадат от управителя( тази по чл.142 от ТЗ, както и другата, която касае съгласието на управителя да бъде избран за такъв) т.е. аз предполагам , че не е необходимо тяхното подаване щом собственик и управител са едно и също лице?
Благодаря!
Абсолютно задължително е да се попълни полето за управител в заявлението А4 и да се изготвят нужните декларации от името на управителя. Съгласието за назначаване на управител е и спесимен (образец от подпис) и поради тази причина трябва да се завери нотариално. За да стане по ясно, според ТЗ управителят е този който има право да представлява дружеството и да извършва сделки от негово име, а собственика на капитала има право на дивидент от печалбата на дружеството.
#16 | 05.02.2014, 19:56
Публикации: 35 / 0
Здравейте,
Моля ви за съвет. Управител на еоод с решение на телк за инвалидност над 50% внася като сол само зо. Същият няма дук не получава възнаграждение но полага личен труд. Редно ли е да се осигурява само върху зо или трябва и по чл. 4 ал 3 т2?
#17 | 05.02.2014, 20:08
Публикации: 260 / 61
Лицето е пенсионер / по-болест/и за полагане на личен труд в ЕООД, дължи ЗОВ върху мин. 420 лв.
#18 | 05.02.2014, 20:21
Публикации: 2027 / 254
Личният труд на СОЛ може да бъде както възмезден , така и безвъзмезден. Вие сте избрали втория вариант и осигуровката е само ЗОВ .
#19 | 06.02.2014, 08:27
Публикации: 35 / 0
Благодаря Ви!
Значи всичко е наред-внася си само ЗО и може да полага труд!
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група