Признаване на приход от финансиране

12.02.2014, 19:05 11265 8

12.02.2014, 19:05
Публикации: 2 / 0
Здравейте,
моля за вашите коментари по следния въпрос:
ООД има сключен договор с АЗ за предоставяне на минимална помощ за раб заплата и осиг вноски за с-ка на работодателя на наето лице, насочено от Агенцията от 01.07.2013 г. Към 31.12.2013 г АЗ е превела сумите за месеците юли-септември. Само получените суми съм осчетоводила като приходи от финансиране. Правилно ли е?
#1 | 12.02.2014, 19:23
Публикации: 6403 / 1129
Моето мнение е, че приходите от този вид финансиране следва да се признават, ако са получени. Базирам се на убеждението, че това представлява правителствена помощ по смисъла на понятията от СС-20.

Ето една подробна дискусия по близка тема, която може да Ви е от полза:
http://www.kik-info.com/forum/index.php?topic=4175.msg51559#msg51559
#2 | 12.02.2014, 19:42
Публикации: 2 / 0
Благодаря, споделям това мнение.
#3 | 24.02.2014, 21:56
Публикации: 67 / 9
искам да се включа и аз с питане. съгл. т. 3.4.от стандарта, даренията се признават за приход през периода на получаването им.
в началото на януари фирма получава последния си превод от БТ по програмата "ново начало". сумата се отнася за периода юли 2013 г., но се получава едва януари. според стандарта следва да не се признаят за приход през 2013, а това да стане през 2014. от друга страна самите разходи са направени и минават като такива за 2013. съпоставимостта изисква и приходът, който ги неутрализира (един вид), да се признае през 2013. кое следва да е водещо в случая?
#4 | 24.02.2014, 22:35
Публикации: 11934 / 2174
Смятам , че водещо в случая е, че средствата по тази програма не са дарение .  :smile1:

един "поглед" към поставения въпрос

http://www.kik-info.com/forum/index.php?topic=4175.0
#5 | 24.02.2014, 22:48
Публикации: 67 / 9
и двете определения в стандарта - що е "правителствена помощ" и що е "правителствено дарение" са доста мъгляви според моя прочит. но самата точка 3.4. е доста ясна(пак според мен). и сумите, изплатени от БТ според мен са точно "компенсация за минали разходи". сигурно греша, но колкото и да си напъвам мозъка, не мога да разбера кое, защо и как е вярното.
#6 | 24.02.2014, 23:01
Публикации: 11934 / 2174
Тези средства от БТ се предоставят като възстановяване на направени вече разходи за работна заплата и осигуровки от работодателя. Те не са дарение, защото не са безусловни, а се превеждат, защото лицето и дружеството отговарят на определени от програмата условия. Лично аз смятам, че следва да се признае приход за 2013 и начислявам тези средства през 2013, като при получаването им само закривам разчета . Обосновавам се с това, че разходите, които по договор с Бюрото по труда се покриват по тази програма са извършени през 2013 г. независимо кога са преведени парите.



#7 | 24.02.2014, 23:08
Публикации: 11934 / 2174
В практиката съм срещала и осчетоводяване на тези средства през разчетни сметки без да се минава през приходно-разходни сметки , което може би е и най-правилният вариант. Идеята е тези средства да "покриват" направени разходи и не би трябвало осчетоводяването им да влияе на финансовия резултат.
#8 | 25.02.2014, 13:46
Публикации: 47 / 4
Да помогна за тълкуването що е "правителствена помощ" и що е "правителствено дарение". Делфине е цитирала определенията.

Как може да разберем дали едно плащане е "помощ". Обикновено го пише в нормативните документи за самата схема - наредба, насоки за кандидатстване и др.

По принцип има 2 вида помощи:

Минимални помощи - до 200 000 евро за 3 последователни данъчни години за 1 предприятие по всички схеми и мерки, получени от всички финансиращи институции, които са под този режим. Най-лесно се разбира дали дадена помощ е минимална, ако се попълва декларация за получени минимални помощи.

"Ново начало" е минимална помощ.
л

"Държавни помощи" - при тях не важи ограничението от 200 000 евро за 3 години, защото се прилага "групово освобождаване" - може да видите ЗАКОН ЗА ДЪРЖАВНИТЕ ПОМОЩИ.

Според мене почти всички безвъзмездно предоставени средства са помощ (не мога със сигурност да дам пример за схема, която е дарение). Не знам държавните служители, които изготвят тези документи дали са чували за СС-20, но ако срещнете думата "помощ" в нормативните документи, може да се позовете на нея. Погледнах наредбите на някои мерки от ПРСР, които ми приличат на "дарение".  В тях се твърди, че това е финансова помощ и думата "дарение" не се среща. На какво правно основание ще ги квалифицирам като "дарение", след като Министърът е написал "помощ"?

Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група