Неплатен отпуск 1 година и обр.1

02.07.2014, 12:29 8344 11
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

02.07.2014, 12:29
Публикации: 9406 / 1602
Да се допитам за мнения по следния въпрос :

Наето лице има подадена молба за неплатен отпуск от 01.01.2014 до 31.12.2014 и същият е разрешен от работодателя . След като лицето има право на 30 работни дни неплатен отпуск , които се зачитат за трудов стаж в рамките на една календарна година следва ли тези 30 работни дни да са именно първите 30 работни за годината ?

И в този случай следва да се подаде обр.1 за януари 22 р.дни с код на вид осигурен 01 , за февруари за 8 работни дни с код на вид осигурен 01 и след това кодът на вид осигурен е вече 28 . Правилно ли е ?


#1 | 02.07.2014, 12:34
Публикации: 5947 / 513
Според мен - правилно. За м.февруари - 2 декларации образец 1.
#2 | 02.07.2014, 12:38
Публикации: 9406 / 1602
Благодаря ти, Марпан !
И само да допълня въпроса си в първата му част - това, че лицето има право на тези 30 дни поражда ли задължение при неплатен отпуск да се възползва от това си право или може всички дни неплатен да са без стаж ?
#3 | 02.07.2014, 12:40
Публикации: 6995 / 1029
Мисля, че не става по желание. Просто първите 30 р.д се зачитат за стаж.
#4 | 02.07.2014, 12:41
Публикации: 5947 / 513
Интересен въпрос. Следва контравъпрос - а защо да не се ползва това право?
#5 | 02.07.2014, 12:47
Публикации: 3103 / 421
Преди време бях задал подобен въпрос на сайта на МТСП - дали 30-те дни със стаж е задължително да са първите от НО. Отговорът, макар и засукан и йезуитски (понеже в КТ май няма нищо за "първите" 30 дни) беше че да, със стаж са първите 30 дни.
#6 | 02.07.2014, 12:52
Публикации: 6995 / 1029
Пак повтарям - тук не става въпрос на право или задължение. Просто в закона е казано, че тези дни се зачитат за стаж. И толкова. Няма искам, няма не искам.

КТ  Чл. 160. (3) Неплатеният отпуск до 30 работни дни в една календарна година се признава за трудов стаж, а над 30 работни дни - само ако това е предвидено в този кодекс, в друг закон или в акт на Министерския съвет.

КСО чл. 9 (2) За осигурителен стаж, без да се правят осигурителни вноски, се зачита времето:
3. на неплатения отпуск до 30 работни дни през една календарна година;

Аз пък се чудя дали тези 30 р.д не могат да бъдат не първите, а средните или последните дни от един дълъг неплатен.... Нито в КТ, нито в КСО или другаде е посочено кои точно дни са тези 30.
#7 | 02.07.2014, 13:00
Публикации: 9406 / 1602
Имах преди години един нает работник и се пенсионира юли месец като до тогава беше в неплатен. Бяхме го подавали целия без право на стаж и така и попълнихме документите. Като си ги подаде съответно се почна - защо нямате 30 дни с право на стаж. А той човекът си имаше предостатъчно, та да зависи от един месец и то неплатен. Не искам, казва. Не може да не искате, отговарят. И докато не направихме всичко с корекции и прочие порцедури по обр.1 нямаше мира. та и сега - ще подам корекции за януари и февруари та да са първите дни, но просто се запитах защо пък да са точно първите и защо това право на тези 30 дни да прераства в задължение..........

Прочетох те, ХХХХХ - така излиза, да - 30 дни са стаж и толкова. Само може да се поспори защо да са първите точно.......да не правя примерно корекции, а да ги отразя сега да рече юни и юли.
#8 | 02.07.2014, 13:00
Публикации: 309 / 38
Според мен - правилно. За м.февруари - 2 декларации образец 1.

За втори месец съм пуснал Д1 по следния начин. Едно Д1 на лице, което има неплатен със стаж и неплатен без стаж. Колко далеко съм от истината?

#9 | 02.07.2014, 13:09
Публикации: 6995 / 1029
До колкото виждам има последен ден в осигуряване. Знаци тази Д1 обхваща периода до 12-ти вкл. А след това?
А каква сума посочихте в т.27? Само тази част, която се отнася за периода 01-12 или 210 лв?
#10 | 02.07.2014, 13:15
Публикации: 309 / 38
210 лв.

За неплатения стаж се доверих на колегата, който е водил ТРЗто от миналата година и бях копи пейст. Признавам си без бой.
#11 | 02.07.2014, 13:22
Публикации: 9406 / 1602
Благодаря ви за мненията, Марпан, Бобо и ХХХХХ !
Хубав ден ви пожелавам ! :smile1:
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
За 7,99 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове