ЗМДТ: Патентен данък

Режимът на облагане с патентен данък е регламентиран в чл. 61з - 61п от Закона за местните данъци и такси.

Обект на облагане

С годишен патентен данък се облагат дейностите, посочени в приложение № 4 от закона:

  • места за настаняване с не повече от 20 стаи, категоризирани една или две звезди или регистрирани по Закона за туризма;
  • заведения за хранене и развлечения (ресторанти, кафе-сладкарници, барове и други);
  • търговия на дребно до 100 кв.м. нетна търговска площ на обекта;
  • услуги (дърводелски, шивашки, обущарски, фризьорски, машинописни, козметични, часовникарски, тапицерски, авторемонтни, стъкларски и други);
  • продажба на вестници, списания и други;
  • игри с развлекателен характер (минифутбол, тенис на маса и други);
  • заложни къщи;
  • услуги с атрактивен характер (корабчета, влакчета, въртележки);
  • обучение на водачи на моторни превозни средства;
  • платени паркинги;
  • други.

Данъчно задължени лица

Физическите лица и едноличните търговци, които осъществяват патентни дейности, са данъчно задължени лица и се облагат с годишен патентен данък за доходите от тези дейности, при условие, че:

  • оборотът на всяко лице за предходната година не превишава 50 000 лв. и
  • лицето не е регистрирано по Закона за данък върху добавената стойност, с изключение на регистрация при доставки на услуги по чл. 97а и за вътреобщностно придобиване по чл. 99 и чл. 100, ал. 2 от същия закон.

Размер на данъка

Общинският съвет определя размера на патентния данък в граници съгласно приложение № 4 в зависимост от местонахождението на обекта на територията на съответната община.

Данъчни облекчения

Данъчно задължените лица, които подлежат на облагане с патентен данък, могат да ползват данъчни облекчения в следната последователност:

  • физическите лица, включително едноличните търговци, с 50 и с над 50 на сто намалена работоспособност, определена с влязло в сила решение на компетентен орган, ползват намаление на патентния данък в размер на 50 на сто, ако извършват дейността лично и не наемат работници за тази дейност през цялата данъчна година;
  • физическите лица, включително едноличните търговци, които извършват с личен труд през цялата година два или три вида патентна дейност от посочените в т.1 - 36 от приложение № 4, заплащат патентния данък само за тази дейност, за която определеният данък е с най-висок размер, за извършването на повече от три дейности облекчението не се прилага;
  • физическите лица, включително едноличните търговци, които са пенсионери и извършват патентна дейност, посочена в т.5, 6, 8 - 15, 18 - 20, 25, 27 - 29 и 31 на приложение № 4, заплащат 50 на сто от определения патентен данък за съответната дейност, ако извършват дейността лично и не наемат работници през цялата година;
  • лицата, които използват работно място за обучение на чираци по смисъла на Закона за занаятите и извършват патентна дейност от посочените в т. 10, 12 и 13 на приложение № 4, заплащат 50 на сто от определения патентен данък за съответното работно място.

Деклариране на данъка

Лицата, които подлежат на облагане с патентен данък, подават данъчна декларация по образец, в която декларират до 31 януари на текущата година обстоятелствата, свързани с определянето на данъка. Ако дейността започне след тази дата, данъчната декларация се подава непосредствено преди започване на дейността.

Данъчната декларация се подава в общината, на територията на която се намира обектът, в който се извършва патентна дейност, а когато патентната дейност не се извършва в обект или не се извършва от постоянно място - в общината, където е постоянният адрес на физическото лице, включително на едноличния търговец.

Срокове за внасяне на данъка

Патентният данък се внася на четири равни вноски:

  • за първото тримесечие - до 31 януари;
  • за второто тримесечие - до 30 април;
  • за третото тримесечие - до 31 юли;
  • за четвъртото тримесечие - до 31 октомври.

Лицата, които до 31 януари на текущата година са подали данъчната декларация и в същия срок са заплатили пълния размер на патентния данък, ползват отстъпка 5 на сто от размера на дължимия данък.

Администриране на данъка

Установяването, обезпечаването и събирането на патентния данък се извършва от служителите на общинската администрация по реда на Данъчно-осигурителния процесуален кодекс.

По смисъла на §1, т. 24 от ДР на ЗМДТ „Обект“ за целите на облагането с патентен данък е всяко място, помещение и/или съоръжение, включително на открито, където се извършва дейност по приложение № 4, в т. ч.:

а) средствата за подслон и местата за настаняване;

б) заведенията за хранене и развлечения;

в) магазините, сергиите, масите на пазари, тротоари и улични платна;

г) ателиетата, работилниците и други помещения, независимо от това дали те служат и за други цели, или са част от недвижим имот.

Санкции

Съгласно разпоредбата на чл. 4, ал. 2 от ЗМДТ невнесеният в срок данък се събира заедно с лихвите по Закона за лихвите върху данъци, такси и други подобни държавни вземания.

Съгласно разпоредбата на чл. 126а, ал. 1 от ЗМДТ лице, което не подаде декларация по чл. 61н или не я подаде в срок, се наказва с глоба в размер до 500 лв., ако не подлежи на по-тежко наказание.

Съгласно разпоредбата на чл. 126а, ал. 2 от ЗМДТ лице, което не посочи или невярно посочи данни или обстоятелства в декларацията по чл. 61н, водещи до определяне на патентен данък в по-малък размер или до освобождаване от патентен данък, се наказва с глоба до 1000 лв., ако не подлежи на по-тежко наказание.

Съгласно разпоредбата на чл. 127, ал. 2 от ЗМДТ не се смята за административно нарушение неплащането в срок на патентния данък.

Съгласно разпоредбата на чл. 128 от ЗМДТ актовете за установяване на нарушенията се съставят от служителите на общинската администрация, а наказателните постановления се издават от кмета на общината или от упълномощени от него длъжностни лица. Установяването на нарушенията, издаването, обжалването и изпълнението на наказателните постановления се извършват по реда на Закона за административните нарушения и наказания.

Статии от КиК

Ново: КИД-2025

Ново: КИД-2025

7813
Нова Класификация на икономическите дейности (КИД-2025) е обнародвана в „Държавен вестник“, брой 106 от 17.12.2024...
Статии от КиК (виж още)

Последно от форума

ОКД5 промяна на процент пропусната в януари

593
Не е за стаж, а за майчинство-просто започва да се осигурява като Сол през м. 02, но не съм видяла че е имала подадено осигурява...

Издаване на фактури, известия и проформа фактури

52696
Аз българските по начало си ги издавам с 1000000001 Европейските ги издавам под друг номер започващи 3000000001

Собственик на ЕООД и граждански договор в същото ЕООД

149
Цитат на: bobibo3 в Днес в 15:58 " Т.е. да е еднократно и да няма данък по ЗДДФЛ. Това няма как да стане. Ако плащането е само в...

Re: (Без заглавие)

92
Здравейте!Майка ми почина.Лятото беше подала документи за ТЕЛК.Решението дойде,но тя почина.В пощенска станция отказват да ми да...
Още от форума