СОЛ и декларация 1 ,въпрос ?

26.05.2015, 09:57 8288 16
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

26.05.2015, 09:57
Публикации: 40 / 0
Здравейте, СОЛ получава доход от 1000 лв и има нормативно признати разходи от 40%... в клетка 31 от декларация 1(начислен месечен облагаем доход по чл.24 от ЗДДФЛ) каква сума трябва да се запише ? 1000 лв или 600 лв ...както и нетното възнаграждение в кл.34 -1000 лв минус осигуровките или 600 лв без осигуровки ?
#1 | 26.05.2015, 10:09
Публикации: 10210 / 1765
Защо трябва да попълни в случая кл.31 ?
#2 | 26.05.2015, 10:14
Публикации: 6333 / 582
Този СОЛ след като е СОЛ си внася осигуровки на избрания осигурителен доход (в най-лошия случай на 420.00 лв.) и подава д.1 за тази сума.
#3 | 26.05.2015, 10:32
Публикации: 40 / 0
Защо трябва да попълни в случая кл.31 ?

Защото заедно с осигуровките си плаща и  авансовия данък,а за да се обяви в декл.1 попълвам кл.31А (начислен месечен данък)  след което програмата на НАП иска да се попълни и кл.31 . Там попълвам сумата от 600 лв в конкретния случай , но не към сигурен че е така ?
#4 | 26.05.2015, 10:51
Публикации: 6333 / 582
Данъкът - с декларация по чл.55.
#5 | 26.05.2015, 11:11
Публикации: 10210 / 1765
#6 | 26.05.2015, 11:32
Публикации: 40 / 0

Данъка или въпросната кл.31А трябва да се впише  в  декл.1 т.е в самия ел.файл който се изпраща към НАП ...без да се посочи този данък  декларацията е некоректна !  С начисляването -декл.чл.55.Питането ми беше свързано с кл.31 и кл.34 коя сума да се посочи с нормативно признатите разходи или без тях ?
#7 | 26.05.2015, 11:42
Публикации: 10210 / 1765
без да се посочи този данък  декларацията е некоректна 

Това не е вярно.
#8 | 26.05.2015, 11:53
Публикации: 6333 / 582
Вие сте се захванали за тази кл.31А и това само си знаете.
#9 | 26.05.2015, 11:55
Публикации: 10210 / 1765
Здравейте, СОЛ получава доход от 1000 лв и има нормативно признати разходи от 40%... в клетка 31 от декларация 1(начислен месечен облагаем доход по чл.24 от ЗДДФЛ) каква сума трябва да се запише ? 1000 лв или 600 лв ...както и нетното възнаграждение в кл.34 -1000 лв минус осигуровките или 600 лв без осигуровки ?

Ако действително става дума за СОЛ с нормативно-признати разходи не мисля, че може да става дума за доход по чл.24 ЗДДФЛ.

ЗДДФЛ
.........
Чл. 24. (1) Облагаемият доход от трудови правоотношения е трудовото възнаграждение и всички други плащания в пари и/или в натура от работодателя или за сметка на работодателя, с изключение на доходите, посочени в ал. 2.

Или имате СОЛ с НПР и подавате чл.55 за ДДФЛ и този доход не е по чл.24 или въпросът не е коректно зададен. Ако пък е СОЛ с личен труд , за който действително се попълва 31А то този СОЛ не е с НПР.
#10 | 26.05.2015, 14:15
Публикации: 40 / 0
Съгласен съм  :good: с казаното, обаче за да ме разберете  просто трябва да направите едно СОЛ с програмката на НАП  . Аз изготвям и пускам в НАП личната декл.1 на едно СОЛ като посочвам  данъка и всичко си е ОК.Естествено, че този данък не се включва  като текущо задължение ... данъка го начислявам с декл.55.Единствено ме човърка тази пуста кл.31 :D   
#11 | 26.05.2015, 15:01
Публикации: 10210 / 1765
Указания за попълване на обр.1:

................
31. Начислен месечен облагаем доход - попълва се трудовото възнаграждение и всички други плащания в пари и/или в натура от работодателя или за сметка на работодателя, начислени за съответния месец, с изключение на доходите, посочени в чл. 24, ал. 2 от Закона за данъците върху доходите на физическите лица. Попълва се за лица с попълнен "Вид осигурен" в т. 12 - 01, 02, 03, 04, 05, 06, 07, 08, 09, 10, 12, 14, 16, 17, 18, 20, 21, 24, 25, 26, 27, 71, 72, 82, 83, 90, 92, 93, 94 и 95.

Единствените доходи, които са приравнени на доходи от трудово правоотношение са тези на СОЛ с личен труд в дружеството и получавано възнаграждение за този личен труд. Вашият случай не е такъв и не виждам защо говорите за чл.24 и СОЛ с НПР ?
Иначе, уверявам Ви, всеки е попълвал обр.1 на програмата на НАП, но не виждам с какво тази програма Ви задължава да вписвате нещо, което няма място там ? В случая - доход на СОЛ, който определено не е по чл.24 .
#12 | 26.05.2015, 23:48
Публикации: 135 / 7
athila, на това самоосигуряващо се лице не може да му приспадате 40% НПР и да подавате Д1.  НПР може да приспаднете на СОЛ, който не се самоосигурява през това дружество, което му изплаща възнаграждението.  Съответно в това дружество не се подава Д1, нито пък трябва да мислите за ДДФЛ.
Колегите дадоха толкова много информация и съвети и се надявам, че вече сте разбрали, че се опитвате да направите нещо, което не е както трябва))
#13 | 27.05.2015, 10:11
Публикации: 40 / 0
Благодаря ,на всички включили се. Видях къде греша в попълването на декл.1 и само да вметна за да стане ясно и на други който ще се сблъскат с такув казус,че през фирмата си минава разхода от 1000лв и не подавам никаква декл.1,  ... човека е  СОЛ и работи при нас на ГД ,получава си парите и аз му помагам с попълване и подаване чрез ПИК  на личната му декл.1 .Пуснах  темата за да се обедя на 100%,че погрешно попълвам кл.31 и 31А в декларацията,то не че е болка за умиране ама все пак :D
#14 | 18.02.2017, 20:20
Публикации: 12 / 0
Здравейте,ако някой може да ми помогне с компетентен отговор.В Д1 на СОЛ за 2017г.осигурителния доход е 460.00 лв.В Д1   в т.31 и т.31А да попълня или да ги оставя непопълнени системата ме допуска ,че е попълнена правилно.Не съм на трудов договор.Очаквам вашите компетентни отговори за което предварително благодаря.
#15 | 18.02.2017, 20:38
Публикации: 10210 / 1765
В Д1 на СОЛ за 2017г.осигурителния доход е 460.00 лв.В Д1   в т.31 и т.31А да попълня или да ги оставя непопълнени

Тези клетки се попълват при изплащане на лицето на личен труд. Ако не начислявате и съответно изплащате личен труд не ги попълвате. Ако имате личен труд на СОЛ то попълвате 31 с облагаемия доход, а 31А с ДДФЛ.
#16 | 20.02.2017, 10:08
Публикации: 12 / 0
Благодаря за информацията.
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
за 9.89 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
<b style=
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група