Промени данъчно облекчение 2016 за деца, сч. от 01.01.17

09.12.2016, 20:51 18619 43
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

#20 | 09.12.2016, 20:51
Публикации: 10210 / 1765
Работодателят не е заинтересован да отсъстват служителите му през работно време, за да си подадат ГДД.По вероятно е да поиска справка от НАП, която всеки може да си разпечата у дома с ПИК от НАП.
Другият вариант е да направят възможно подаване на ГДД за ФЛ с ПИК.

Тази опция е активна за физическите лица и те спокойно могат да си подават с ПИК ГДД . Не виждам да има проблем от гледна точка на отсъствия от работа. Изпращането по пощата е също една алтернатива, пестяща време.
#21 | 09.12.2016, 20:56
Публикации: 1554 / 171
delphine, с моя ПИК мога само да подавам декларация по чл.55. Не видях за ГДД, въпреки че в сайта на НАП пише, че може.
#22 | 10.12.2016, 08:50
Публикации: 10210 / 1765
delphine, с моя ПИК мога само да подавам декларация по чл.55. Не видях за ГДД, въпреки че в сайта на НАП пише, че може.

n_alex76 ,
за 2015 година подадох на всички физически лица, на които имах да подавам ГДД чл.50 с ПИК. Може би трябва да провериш защо с твоя ПИК не ти е възможно , но наистина може. :smile1:
#23 | 12.12.2016, 13:42
Публикации: 305 / 22
Ами днес, на страницата тук като новина е излязла статията за Ползването на данъчни облекчения и за 2016г. за деца / деца с увреждания. В статията не е споменато за данъчната 2016г. лицето да представя пред работодателя "декларация, че към момента на подаването ? пред работодателя няма подлежащи на принудително изпълнение публични задължения или че за данъчната година ще подава годишна данъчна декларация."...
Дано наистина се отнася за данъчната 2017г.
#24 | 12.12.2016, 13:49
Публикации: 2538 / 293
Не може работодателят да иска подобна справка от служителите си. Не е негова работа, нито право да знае. Щом има декларация, подписана от лицето, за мен въпроса е приключен. Ние можем да знам дали е истинска толкова, колкото и дали другия родител не ползва облекчението.
#25 | 12.12.2016, 16:30
Публикации: 305 / 22
Така е, той - служителят си носи отговорност за деклариране пред работодателя на неверни данни, щом я подава собственоръчно (а не като справка от НАП/ регистър) И освен това явно от линка, който постнах (Новините на КИК от днес) представянето на тази декларация пред работодателя не се отнася за ползвано облекчение за 2016г., а вече за 2017г.
#26 | 12.12.2016, 16:33
Публикации: 305 / 22
Докато дойде ред за да правим приключване и облагане на доходите от 2017г. има време - до тогава се очаква, че ще има подробно и точно указание или коментари за тази декларация - вид, форма, текст в случай на ползване на облекчението чрез работодателя, както и в случай на ползване на облекчението с подаване на декларация чл.50 от ф.л.
#27 | 19.12.2016, 15:31
Публикации: 58 / 1
Аз искам да попитам т.к. за пръв път служители ще ползват това облекчение къде намира отражение то : в Д6 за заплатите м.12.2016 записвам сумата след ползване на данъчното облекчение или....... и с какъв код на плащане??? :blush:
#28 | 19.12.2016, 17:35
Публикации: 22 / 0
О ПЛЮС ЕООД
Сумата я приспадате от дължимия ДОД за м.12,нищо по различно не пишете
#29 | 20.12.2016, 11:00
Публикации: 58 / 1
Сумата я приспадате от дължимия ДОД за м.12,нищо по различно не пишете
Значи подавам пак с 8 с дата 31,12,/т.к. заплатите ще ги платя за 12 в 12/ и сума посочвам колкото ми е авансовият ДОД - облекченията = действителния който ще внасям!
#30 | 20.12.2016, 12:06
Публикации: 10210 / 1765
 :good:
#31 | 20.12.2016, 12:13
Публикации: 58 / 1
 :flowers:
БЛАГОДАРЯ!
#32 | 21.12.2016, 12:13
Публикации: 66 / 0
Здравейте,

Като работодател не съм много запознат с процедурата по тези Декларации. След като ми ги подадат служителите, аз въвеждам в ТРЗ програмата, че са подали такава декларация (излиза такава опция за данъчно облекчение за деца в декемврийските заплати). Съответно данъкът се намалява с 20/40/60 лв.

После аз нещо трябва ли да подавам в НАП?
#33 | 07.01.2017, 12:49
Публикации: 1554 / 171
n_alex76 ,
за 2015 година подадох на всички физически лица, на които имах да подавам ГДД чл.50 с ПИК. Може би трябва да провериш защо с твоя ПИК не ти е възможно , но наистина може. :smile1:
Вече виждам , че мога да подам ГДД по чл.50 с ПИК. Явно излиза само през периода на подаването.
#34 | 17.01.2017, 13:08
Публикации: 175 / 0
Здравейте, може ли за мнение правилно ли подавам  декл, 1 и 6 с данъчните облекчения за деца. ТРЗ  програмата ми не ги отразява и се налага ръчно да въвеждам.
Заплатите за декември ги подавам в януари. Декл.1 подавам без включеното дан.облекчение, т.е. в кл.31А си включвам целия данък (примерно 100лв),а в декл.6, която ще подам  в м.02 ще декларирам 80лв?Миналата година така съм ги подала,но тази година реших да звънна на оператор в НАП и да попитам за по-сигурно.От там ми казаха,че данъчното облекчение трябва да е отразено в декл.1? Т.е. в кл.31А трябва да посоча 80лв, толкова трябва и да е сумата и в декл.6,която ще подам в м.02.Кой е верния начин?Съвсем се обърках и моля за мнение.
#35 | 17.01.2017, 13:35
Публикации: 10210 / 1765
Заплатите за декември ги подавам в януари. Декл.1 подавам без включеното дан.облекчение, т.е. в кл.31А си включвам целия данък (примерно 100лв),а в декл.6, която ще подам  в м.02 ще декларирам 80лв?

Аз също ги подавам така. Няма да се терзая този ли е верният начин според НАП или не - смятам да продължа така . Ами ако лицето ползва данъчното облекчение като си подаде ГДД ??? Тогава да не би да ни се обади да му коригираме Д1 ?
#36 | 17.01.2017, 13:44
Публикации: 175 / 0
А в кл.34 на декл.1 коя е сумата,която ви излиза?
#37 | 17.01.2017, 13:45
Публикации: 10210 / 1765
А в кл.34 на декл.1 коя е сумата,която ви излиза?

Без влиянието на облекчението - все едно като да го няма. Все пак кл.34 се взема предвид при изчисляване на болнични.  :smile1:
#38 | 18.01.2017, 16:31
Публикации: 1554 / 171
Аз също ги подавам така. Няма да се терзая този ли е верният начин според НАП или не - смятам да продължа така . Ами ако лицето ползва данъчното облекчение като си подаде ГДД ??? Тогава да не би да ни се обади да му коригираме Д1 ?
Всъщност ако погледнем чл.42, ал.3 от ЗДДФЛ се вижда, че в Д1 не се включва облекчението по чл.22 в и г от с.з. В същото време в Д6 се посочва дължимия данък, т.е. с облекчението, видно от чл. 49, ал.5.  :wink1:
#39 | 20.01.2017, 10:08
Публикации: 252 / 24
Имаме служители, за които удържане от РЗ и внасяме месечни вноски по тяхно желание за застраховка Живот и ДДПО. Съответно всеки месец им се намалява ДОД. При годишното изравняване "са на нула". Има ли някой такъв случай и искате ли им копие на договорите?
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
за 9.89 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
<b style=
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група