Разпределяне на дивиденти към фирма майка

28.09.2017, 10:39 9308 14
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

28.09.2017, 10:39
Публикации: 26 / 0
Дъщерно дружество разпределя дивидент към фирма майка. Това дъщерно дружество начислява  ли   данък дивидент?
#1 | 28.09.2017, 13:01
Публикации: 6310 / 1021
Съдейки по текста на чл. 194 от ЗКПО, не се удържа данък при източника за дивидент в полза на местно юридическо лице, което е търговец.
Скрит текст :
#2 | 28.09.2017, 13:07
Публикации: 11 / 7
Дъщерното дружество не начислява данък дивидент освен ако съдружникът не е Община.
#3 | 28.09.2017, 13:19
Публикации: 26 / 0
При фирмата майка това печалба ли е и начислява ли 10 %
#4 | 28.09.2017, 14:32
Публикации: 57 / 5
#5 | 28.09.2017, 14:44
Публикации: 26 / 0
Да , това го разбрах, но фирмата , която получава дивидента : при нея дали е печалба
#6 | 28.09.2017, 16:30
Публикации: 11 / 7
Във фирмата-съдружник (майка):
ДТ 424 / КТ 722 - данъчно непризнат приход по чл.27(1),т.1-ЗКПО.
#7 | 28.09.2017, 16:46
Публикации: 26 / 0
Ок, и когато фирмата майка разпредели дивидента и евентуално изплати на едноличния собственик на капитала -  физическо лице, то подава декларация и начислява 5% данък - нали така?
Благодаря.
#8 | 28.09.2017, 17:17
Публикации: 11 / 7
Изплащането на дивидент на ФЛ-собственик няма връзка с начисляването и удържането на полагащия му се данък дивидент по чл.38(2)-ЗДДФЛ.

Важно е кога е взето решението за разпределение на дивидента.
Вижте ЗДДФЛ:
чл.55(1) и чл.56
чл.65(2)
чл.73(3)
#9 | 29.09.2017, 19:56
Публикации: 6310 / 1021
При фирмата майка това печалба ли е и начислява ли 10 %
Зависи по кой метод се отчита инвестицията в дружеството майка.

§ 63. от ЗИД на ЗКПО
(2) При определяне на данъчния финансов резултат на данъчно задължени лица, които не са финансови институции, счетоводният им финансов резултат се намалява с дивидентите, разпределени от местни юридически лица за периода от придобиване до отписване на инвестицията, когато инвестицията се отчита по метода на собствения капитал. Намалението по изречение първо се извършва в годината на отписване на инвестицията.

При себестойностен метод, съгласночл. 27, ал. 1, т. 1 от ЗКПО :
Чл. 27. (1) Не се признават за данъчни цели следните счетоводни приходи:
1. (доп. - ДВ, бр. 69 от 2008 г., в сила от 01.01.2009 г., изм. - ДВ, бр. 106 от 2008 г., в сила от 01.01.2009 г.) приходи в резултат на разпределение на дивиденти от местни юридически лица и от чуждестранни лица, които са местни лица за данъчни цели на държава - членка на Европейския съюз, или на друга държава - страна по Споразумението за Европейското икономическо пространство;
Съгласно Раздел В, т. 2 от СС 18 "Приходи" дивидента са признава за приход в годината, в която е установено правото за получаването му.
#10 | 04.10.2017, 13:18
Публикации: 179 / 4
тоест ако сме избрали Себестойностен метод няма нужда да увеличаваме резултата в годината на отписване на инвестицията?
#11 | 04.10.2017, 15:25
Публикации: 9408 / 1603
тоест ако сме избрали Себестойностен метод няма нужда да увеличаваме резултата в годината на отписване на инвестицията?

Така го тълкувам и аз от по-долу приложеното Разяснение.

РАЗЯСНЕНИЕ № 9600141 от 26.03.2008 г. относно облагане с данък при източника на дивидент, разпределен в полза на местни юридически лица
 НАЦИОНАЛНА АГЕНЦИЯ ЗА ПРИХОДИТЕ
 чл. 27, aл. 1, т. 1 ЗКПО
 
Скрит текст :


#12 | 05.10.2017, 12:06
Публикации: 179 / 4
ами ако дружеството не е майка, а просто един от акционерите по същия начин ли стоят нещата?
#13 | 05.10.2017, 12:16
Публикации: 9408 / 1603
Е, то въпросното Разяснение разглежда общия случай на разпределение на дивидент в полза на ЮЛ.  :smile1:
#14 | 05.10.2017, 12:31
Публикации: 179 / 4
благодаря!
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
За 7,99 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове