Изчисляване на тр.стаж при ТД по чл.114

26.06.2012, 16:15 16372 8
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

26.06.2012, 16:15
Публикации: 92 / 1
имам работник, който работи при нас от 25.06.2011 г. по чл.114 до 07.06.2012 г. 5дни в месеца по 8 часа. За 2011 г. отработени дни 33, а за 2012 г.отработени - 25 дни. Изчислявам трудов стаж- 2 месеца и 16 дни. Осиг.стаж равен на зачетения трудов. Полагащ се отпуск общо 4 дни. правилно ли разсъждавам. моля за вашето мнение. В  трудовата книжка посочва ли се че договора е по чл.114?
#1 | 02.07.2012, 16:18
Публикации: 92 / 1
все още търся мнение по въпроса дали съм разсъждавала правилно?
#2 | 02.07.2012, 17:23
Публикации: 148 / 7
Е как на 4 ч. осигурителен и трудов са равни?
За трудовия трябват конкретни дати. Осигурителен 01 м. и 08 дни
#3 | 03.07.2012, 08:13
Публикации: 3167 / 245
Е как на 4 ч. осигурителен и трудов са равни?
За трудовия трябват конкретни дати. Осигурителен 01 м. и 08 дни

Защо не прочетеш на ново въпроса?
#4 | 03.07.2012, 08:18
Публикации: 3167 / 245
имам работник, който работи при нас от 25.06.2011 г. по чл.114 до 07.06.2012 г. 5дни в месеца по 8 часа. За 2011 г. отработени дни 33, а за 2012 г.отработени - 25 дни. Изчислявам трудов стаж- 2 месеца и 16 дни. Осиг.стаж равен на зачетения трудов. Полагащ се отпуск общо 4 дни. правилно ли разсъждавам. моля за вашето мнение. В  трудовата книжка посочва ли се че договора е по чл.114?

Първи начин за изчисляване на стажа: отработените часове :8ч : 21дни = на осиг. стаж
Втори начин: отработените дни : 21дни = осиг. стаж

А в сайта тук има калкулатори за тази цел, препоръчвам Ви да ги ползвате.
Трябва да се запише в ТК, че ТД е на основание чл.114 от КТ, само ако това е единствения ТД на лицето, т.е. ако е основен. Ако не е - тогава няма да записвате нищо в ТК, а директно издавате УП-3.
Ако ще е в ТК записа, да правилно разсъждавате, че осигурителният стаж е равен на зачетеният трудов стаж.
#5 | 03.07.2012, 09:19
Публикации: 204 / 9
Първи начин за изчисляване на стажа: отработените часове :8ч : 21дни = на осиг. стаж
Втори начин: отработените дни : 21дни = осиг. стаж

А в сайта тук има калкулатори за тази цел, препоръчвам Ви да ги ползвате.
Трябва да се запише в ТК, че ТД е на основание чл.114 от КТ, само ако това е единствения ТД на лицето, т.е. ако е основен. Ако не е - тогава няма да записвате нищо в ТК, а директно издавате УП-3.
Ако ще е в ТК записа, да правилно разсъждавате, че осигурителният стаж е равен на зачетеният трудов стаж.
Драга Таня-ЛС,
Можеш ли да посочиш нормативните основания, "вградени" в двете формулки?
На мен от НОИ не искат да ми дадат разпечатката от машинното смятане на осигурителния ми стаж, и яко се опъват. Какво ли е секретното  във формулките им.  :wink1:
#6 | 03.07.2012, 09:40
Публикации: 3167 / 245
Наредбата за пенсиите и осигурителния стаж

Скрит текст :
#7 | 03.07.2012, 10:15
Публикации: 204 / 9
Наредбата за пенсиите и осигурителния стаж

Скрит текст :
И това се добавя, нали?
Кодекс на труда-Чл. 352. (Изм. и доп. - ДВ, бр. 15 от 2010 г., в сила 23.08.2010 г.) (1) (Предишен текст на чл. 352, изм. - ДВ, бр. 15 от 2010 г., в сила 23.08.2010 г.) За трудов стаж се признава и времето по трудово правоотношение, през което работникът или служителят не е работил, в следните случаи:

1. почивните и празничните дни;

2. ползуваните платени отпуски независимо от тяхното основание и начина на заплащането им;

3. ползуваните неплатени отпуски, установени с този кодекс или с други нормативни актове, когато това изрично е предвидено;

4. (доп. - ДВ, бр. 15 от 2010 г., в сила 23.08.2010 г.) ползуваните неплатени отпуски за временна неработоспособност и за бременност и раждане ;

5. времето, прекарано в курсове, школи и други форми за професионална квалификация и преквалификация с откъсване от производството;

6. времето, през което работникът или служителят не е работил поради неправилно недопускане на работа;

7. времето на отстраняване от работа по реда на чл. 33, ал. 2 - 4 от Кодекса на труда от 1951 г. за извършено престъпление във връзка с работата, ако работникът или служителят не е бил привлечен като обвиняем по съответния ред;

8. времето на отстраняване от работа по реда на чл. 33, ал. 2 - 4 от Кодекса на труда от 1951 г. , след като работникът или служителят е бил привлечен като обвиняем, както и времето на отстраняване от работа по реда на Наказателно-процесуалния кодекс, ако работникът или служителят е бил оправдан или наказателното преследване е било прекратено поради това, че не е извършил деянието или че извършеното деяние не съставлява престъпление;

9. в други случаи, установени от Министерския съвет.
#8 | 03.07.2012, 10:28
Публикации: 204 / 9
И това се добавя, нали?
Кодекс на труда-Чл. 352. (Изм. и доп. - ДВ, бр. 15 от 2010 г., в сила 23.08.2010 г.) (1) (Предишен текст на чл. 352, изм. - ДВ, бр. 15 от 2010 г., в сила 23.08.2010 г.) За трудов стаж се признава и времето по трудово правоотношение, през което работникът или служителят не е работил, в следните случаи:

1. почивните и празничните дни;

2. ползуваните платени отпуски независимо от тяхното основание и начина на заплащането им;

3. ползуваните неплатени отпуски, установени с този кодекс или с други нормативни актове, когато това изрично е предвидено;

4. (доп. - ДВ, бр. 15 от 2010 г., в сила 23.08.2010 г.) ползуваните неплатени отпуски за временна неработоспособност и за бременност и раждане ;

5. времето, прекарано в курсове, школи и други форми за професионална квалификация и преквалификация с откъсване от производството;

6. времето, през което работникът или служителят не е работил поради неправилно недопускане на работа;

7. времето на отстраняване от работа по реда на чл. 33, ал. 2 - 4 от Кодекса на труда от 1951 г. за извършено престъпление във връзка с работата, ако работникът или служителят не е бил привлечен като обвиняем по съответния ред;

8. времето на отстраняване от работа по реда на чл. 33, ал. 2 - 4 от Кодекса на труда от 1951 г. , след като работникът или служителят е бил привлечен като обвиняем, както и времето на отстраняване от работа по реда на Наказателно-процесуалния кодекс, ако работникът или служителят е бил оправдан или наказателното преследване е било прекратено поради това, че не е извършил деянието или че извършеното деяние не съставлява престъпление;

9. в други случаи, установени от Министерския съвет.
Моля, да бъда извинен за вметването по чл.352 от КТ, който няма отношение по тази тема.
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
За 7,99 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове