Осигуровки в/у авторски възнаграждения

29.03.2013, 15:11 10228 5
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

29.03.2013, 15:11
Публикации: 8 / 0
Има ли  осигуровки в/у авторски възнаграждения изплатени по граждански договор?Къде е регламентирано?
#1 | 29.03.2013, 21:46
Публикации: 6310 / 1021
Осигуровките, които се правят задължително по граждански договор са регламентирани в КСО чл. 4, ал. 3, т. 5 и 6. Касаят лицата, които полагат труд без трудово правоотношение. Има различен режим и размери на вноските в зависимост от това дали лицата са осигурени или не на друго основание, пенсионери ли са, имат ли призната неработоспособност от 50 и над 50 процента.
Осигуровките по граждански договори се начисляват след приспадане на нормативно признатите разходи, които са регламентирани в чл. 29 от ЗДДФЛ и в случая на авторските възнаграждения са в размер на 40%.
Ако Ви интересува конкретен казус, не се притеснявайте да попитате. :smile1:
#2 | 30.03.2013, 18:01
Публикации: 949 / 101
Вижте, че дори и в калкулатора за граждански договори в този сайт като изберете 40% нормативно признати разходи и чекнете отметката  за авторски и лицензионни възнаграждения независимо каква сума въведете няма осигуровки. Прилагам едно старо писмо на НОИ по темата, което мисля че още е валидно в практиката.

НАЦИОНАЛЕН ОСИГУРИТЕЛЕН ИНСТИТУТ
Изх. № 26-00-128 от 5.05.2000 г. относно осигурителните вноски върху авторските възнаграждения
Съгласно чл. 9, ал. 1 от Кодекса за задължително обществено осигуряване осигурителни вноски се дължат за всички възнаграждения и други доходи от трудова дейност. Авторските възнаграждения се получават в резултат на отстъпени права за използване на произведението като обекти на правна закрила по Закона за авторското право и сродните му права, поради което върху тях не се дължат осигурителни вноски за държавното обществено осигуряване.
Здравноосигурителни вноски върху получените авторски възнаграждения се дължат от страна на самите автори или от техните наследници на основание чл. 40, ал. 14 от Закона за здравното осигуряване в случаи, че те не подлежат на осигуряване по т. от 1 до 13 на същия член.
#3 | 30.03.2013, 20:32
Публикации: 6310 / 1021
Благодаря за информацията, pmihaleva :bow:
Това не го знаех.

И ако може да поясните какво представлява този граждански договор за "отстъпване право на ползване на произведението"? Нещо като договор между писател и издателство ли? И защо е под формата на "граждански договор", какъвто обикновено се сключва за извършване на дейност без трудово правоотношение? И защо да се сключва изобщо граждански договор?
А изпълненията на артисти, например, попадат ли в това тълкуване?

Интересно е да споделите за какви случаи на практика се отнася това отстъпване на права върху авторско произведение.
#4 | 30.03.2013, 20:49
Публикации: 949 / 101
Аз самата също не съм много компетентна по темата, но преди време ми се наложи да попълвам една данъчна декларация на лице с такъв договор. Ставаше въпрос за превод от чужд език на литературно произведение и беше оформено като авторско възнаграждение от страна на издателството.
Ето дискусията по въпроса http://www.kik-info.com/forum/index.php/topic,2139.msg9807.html#msg9807 , може би нещо от там ще Ви бъде полезно.
#5 | 31.03.2013, 08:38
Публикации: 6310 / 1021
Още веднъж благодаря! :give_rose:
Изводът е, че водещ е обекта на договаряне и дали попада в ЗАПСП.
Сега вече ми се изясни :smile1:
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
За 7,99 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове