За обр.1 по ГД на лице, осигурено на максимума по трудов договор

25.10.2013, 12:03 14088 16
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

25.10.2013, 12:03
Публикации: 9408 / 1603
Прилагам едно писмо по въпроса във връзка с дискусия в говорилнята.

част от писмото

" Предвид изложеното за лице, работещо без трудово правоотношение, което не осигурявате, тъй като на друго основание за него са внесени осигурителни вноски върху максималния месечен осигурителен доход, декларация образец № 1 следва да подавате с попълнен код 14 в т.12 „Вид осигурен” и с посочени отработени дни в т. 16.4 „Дни без осигурителни вноски, зачетени за осигурителен стаж”."
#1 | 25.10.2013, 12:17
Публикации: 7 / 0
Eee, много благодаря :give_rose: Това май разяснява вече ситуацията. Трябва да подавам Декларация 1, а Декларация 6 - не... И всъщност ще засичат Декларация 1 с Декларация по чл.55, нали така?
#2 | 25.10.2013, 12:22
Публикации: 9408 / 1603
И всъщност ще засичат Декларация 1 с Декларация по чл.55, нали така?

Ако искат да засичат...... :laugh:
#3 | 25.10.2013, 13:17
Публикации: 7 / 0
Да ви споделя... звъннах в НАП и оттам ми заявиха, че нямам задължение да подавам нито Декларация 1, нито Декларация 6  :hmmm: Много странно... Чудя се какво да правя   :blink:
#4 | 25.10.2013, 13:19
Публикации: 5550 / 369
Подавате само декл. по чл.55

Логично е да не се подава Д1 и 6, защото няма какво да се декларира с тях
#5 | 25.10.2013, 13:25
Публикации: 255 / 8
Имала съм такъв случай и също се чудех какво да правя. Звъннах в НАП и ми отговориха, че не се подава Д1.
#6 | 25.10.2013, 13:50
Публикации: 7 / 0
Много ви благодаря за съдействието  :give_rose: Изскочи ми обаче друг проблем: на 02.10. съм удържала данък по същия граждански договор, а той вече се включва в 4-то тримесечие :(((. Сега какво трябва да направя според вас?
#7 | 25.10.2013, 13:53
Публикации: 5550 / 369
Много ви благодаря за съдействието  :give_rose: Изскочи ми обаче друг проблем: на 02.10. съм удържала данък по същия граждански договор, а той вече се включва в 4-то тримесечие :(((. Сега какво трябва да направя според вас?

т.е. сте платила на изпълнителя, след приспадане на данъка?
#8 | 25.10.2013, 13:56
Публикации: 7 / 0
Да, брутната сума е 2091,89, удържала съм данък 156,89 и съм превела 1935.
#9 | 25.10.2013, 14:00
Публикации: 1531 / 167
 Нова СИС.И плащате повече с разликата. :hmmm:
#10 | 25.10.2013, 14:35
Публикации: 9408 / 1603
При подаването на обр.1 с дни в осигуряване без осигурителни вноски в т.16.4 всъщност се декларира, че лицето има дни , признати за осигурителен стаж . Това е смисълът на обр.1 в този случай . Няма за деклариране суми, но има за деклариране на обстоятелства по този ГД и следва според мене да се подаде и обр.1, за което е и писмото на НАП по въпроса.
#11 | 25.10.2013, 14:59
Публикации: 7 / 0
Добре де, удържала съм ги, ще ги внеса, какъв ще е проблемът? Няма да ме пусне да подам Декларация 55 за ІV-то тримесечие май? Как ще ги декларирам тогава? Ще ми стоят като надвнесена сума по сметката.. :blink:
#12 | 25.10.2013, 15:04
Публикации: 2041 / 249
При подаването на обр.1 с дни в осигуряване без осигурителни вноски в т.16.4 всъщност се декларира, че лицето има дни , признати за осигурителен стаж . Това е смисълът на обр.1 в този случай . Няма за деклариране суми, но има за деклариране на обстоятелства по този ГД и следва според мене да се подаде и обр.1, за което е и писмото на НАП по въпроса.

 :thumbup: И аз съм на същото мнение .
#13 | 19.10.2014, 17:07
Публикации: 72 / 8
аз също смятам,че трябва да се подаде Д1,за да се декларират обстоятелства,знае ли се един ден на лицето може да му потрябва стаж
#14 | 19.10.2014, 22:04
Публикации: 949 / 101
От Наредба 8, чл.3
(9) (Нова - ДВ, бр. 3 от 2009 г., в сила от 01.01.2009 г., предишна ал. 6 - ДВ, бр. 1 от 2010 г., в сила от 01.01.2010 г., предишна ал. 7 - ДВ, бр. 103 от 2012 г., в сила от 01.01.2013 г.) За лицата, осигурени на повече от едно основание по чл. 4 КСО, се подава декларация обр. № 1 и в случаите, в които на едно от основанията осигурителните вноски са внесени върху максималния месечен осигурителен доход.
(10) (*) (Нова - ДВ, бр. 99 от 2013 г., в сила от 01.01.2014 г.) Алинея 9 не се прилага за лицата, осигурени на основание чл. 4, ал. 1 от Кодекса за социално осигуряване за пълен месец върху максималния месечен размер на осигурителния доход и са получили възнаграждение за работа без трудово правоотношение за същия месец.
#15 | 19.10.2014, 22:23
Публикации: 9408 / 1603
аз също смятам,че трябва да се подаде Д1,за да се декларират обстоятелства,знае ли се един ден на лицето може да му потрябва стаж

Темата е от 2013 г. и до 31.12.2013 написаното в нея е вярно, но от 01.01.2014 вече е в сила нова редакция на Н-8 , която е цитирана от  pmihaleva :smile1:
#16 | 19.10.2014, 22:26
Публикации: 9408 / 1603
От Наредба 8, чл.3
(9) (Нова - ДВ, бр. 3 от 2009 г., в сила от 01.01.2009 г., предишна ал. 6 - ДВ, бр. 1 от 2010 г., в сила от 01.01.2010 г., предишна ал. 7 - ДВ, бр. 103 от 2012 г., в сила от 01.01.2013 г.) За лицата, осигурени на повече от едно основание по чл. 4 КСО, се подава декларация обр. № 1 и в случаите, в които на едно от основанията осигурителните вноски са внесени върху максималния месечен осигурителен доход.
(10) (*) (Нова - ДВ, бр. 99 от 2013 г., в сила от 01.01.2014 г.) Алинея 9 не се прилага за лицата, осигурени на основание чл. 4, ал. 1 от Кодекса за социално осигуряване за пълен месец върху максималния месечен размер на осигурителния доход и са получили възнаграждение за работа без трудово правоотношение за същия месец.

Само да отбележа, че освен подчертаното в текста е важно и обстоятелството, че става дума за лицата, осигурени на основание чл.4 ал.1 от КСО за пълен месец върху макс. осиг. доход.Ако това условие не е изпълнено то следва да се прилага ал.9.
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
За 7,99 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове