Свободна професия

17.01.2014, 10:58 14550 7
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

17.01.2014, 10:58
Публикации: 8 / 0
Фризьорка,работи-свободна професия не се е регистрирала като ЕТ,плаща  патент
Необходимо ли е да има касов апарат и как ще отчета приходите
#1 | 17.01.2014, 11:00
Публикации: 9406 / 1602
Необходимо е - именно чрез КА ще отчита приходите си в брой .  :smile1:

#2 | 17.01.2014, 12:13
Публикации: 6995 / 1029
За свободните професии нямаше ли "вратичка" - да издават само касови бележки от кочан?
#3 | 17.01.2014, 12:47
Публикации: 108 / 3
Лицата упражняващи свободна професия:

- Не са търговци съгласно чл. 2, ал. 2 от Търговския закон (ТЗ) и нямат статут на предприятие по чл.1, ал. 2 от Закона за счетоводството (ЗС) поради, което те са освободени от задължението да водят счетоводна отчетност и не изготвят годишни отчети, а единствено данъчна декларация като физическо лице, което намалява техните разходи по документиране и отчитане на дейността. Евентуална регистрация по ДДС не променя това – чл. 123, ал. 1 от Законът за данък върху добавената стойност (ЗДДС). Задължително ще е воденето единствено на двата отчетни регистъра – дневник за покупки и дневник за продажби – чл. 124, ал. 1 от ЗДДС.

- Освободени са и от издаване на касови бележки при приемане на плащания в брой – чл. 4, т. 8 от Наредба № Н-18 за регистриране и отчитане на продажби в търговски обекти чрез фискални устройства, което премахва необходимостта от наличие на касов апарат и свързаните с него разходи.


#4 | 17.01.2014, 12:51
Публикации: 108 / 3
"Лица, упражняващи свободна професия" са: експерт-счетоводителите; консултантите; одиторите; адвокатите; нотариусите; частните съдебни изпълнители; съдебните заседатели; експертите към съда и прокуратурата; лицензираните оценители; представителите по индустриална собственост; медицинските специалисти; преводачите; архитектите; инженерите; техническите ръководители; дейците на културата, образованието, изкуството и науката; застрахователните агенти; други физически лица, за които са налице едновременно следните условия:
а) осъществяват за своя сметка професионална дейност;
б) не са регистрирани като еднолични търговци;
в) са самоосигуряващи се лица по смисъла на Кодекса за социално осигуряване.
#5 | 17.01.2014, 13:02
Публикации: 9406 / 1602
Не знам кое последно е актуално, но може би двоумението ми идва от факта, че познавам лица-свободни професии - точно фризьори , които работатят с касов апарат - едва ли доброволно са го взели........
#6 | 17.01.2014, 13:08
Публикации: 108 / 3
Така е и по-чисто и ясно...
#7 | 17.01.2014, 13:15
Публикации: 9406 / 1602
Намерих нещо интересно, все не ми се вярва доброволно да си купуват КА......



http://trekto.info/%D1%84%D1%80%D0%B8%D0%B7%D1%8C%D0%BE%D1%80-%D0%B1%D0%B5%D0%B7-%D0%BA%D0%B0%D1%81%D0%BE%D0%B2-%D0%B0%D0%BF%D0%B0%D1%80%D0%B0%D1%82
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
За 7,99 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове