1
1. Прочетохте ли кои СОЛове подават декларация, че ще се осигуряват над минимума? Вие такъв СОЛ (СОЛ по смисъла на ЗЗО) ли сте? А декларацията в този случай е 7.
2. Погледнахте ли кога се подава Д1 с код 22? Попитайте ИИ. А по-добре говорете със счетоводителя си.
За съжаление счетоводителката ми "избяга" преди години и за много неща се налага сам.
Аз съм самоосигуряващо се лице и всеки месец подавам декларация 1 с код 12, тоест включващо и общо заболяване.
Мисля си, че най-лесното и да не ви занимавам само и тъй като съм подал вече д1 с по-високия осигурителен доход, утре да опитам да подам коригираща д1 със стария по-нисък доход.
2
Можете. Защо не. Авансовият месечен осигурителен доход на СОР може да се избира между минимума и максимума. Само че имайте предвид, че с ГДД ще правите изравняване и да не се окаже, че нямате достатъчно доход за такива осигуровки.
Ако пък питате за СОЛ по смисъла на ЗЗО, осигуряващ се по чл.40, ал.5, то да да внасяте осигуровки върху 620.20, трябва да подадете дикларация, че сте избрали такава база
Мерси
Ама тази декларация нали си е декларация 1 или има друга?!
Или трябва да подам декларация 1 стандартно + декларация 1 с код на осигурен 22 (така казва ИИ)
3
По т.1: наблегни на "уж"
По т.2: е, няма. Когато има бюджет , тогава ще има и промяна.
Изпробвано: на безработен, който сам си внася ЗО по чл.40, ал.5, задължението за ЗО за м.04. в сайта на НАП беше същото, както за м.март
Мерси, а предполагам няма да е проблем все пак да сложа очакваната за 2026 мин осигурителна сум 620.20?!
4
Докато още не е приет бюджета за 2026, каква е минималната осигурителна вноска за самоосигуряващи се лица през май 2026 (която се плаща за месец април).
Питам, защото: 1. Преходните разпоредби от 2025-та уж ще важат само три месеца и 2. Бюджетът за 2026-та още не е приет.
Питам, защото: 1. Преходните разпоредби от 2025-та уж ще важат само три месеца и 2. Бюджетът за 2026-та още не е приет.
5
Данъци и счетоводство » Re: Income Statement на самоосигуряващо се лице
22.07.2024, 13:026
Данъци и счетоводство » Re: Income Statement на самоосигуряващо се лице
17.07.2024, 09:58....
Отидете и питайте. Лично аз не вярвам, че могат да Ви издадат справка и за необлагаемите доходи (рента), ако не са декларирани .
Благодаря
Не могат да ми издадат и за необлагаеми доходи (ако знаех, че ще ми трябват, щях да ги добавя в ГДД),
но ако дам само заверена ГДД, ще излезе, че е измама - скрил съм част от доходите.
Параграф 22 в български условия
7
Данъци и счетоводство » Income Statement на самоосигуряващо се лице
16.07.2024, 14:57Здравейте,
Рових доста време в е-услугите на НАП, но не намерих как да заявя удостоверение за доходите.
Нужно ми удостоверение за доходите на самоосигуряващо се лице.
При мен има два вида доходи: работа и аренда земя.
Намерих как да извадя справка за арендата през годините, но не намерих как да извадя справка за доходите ми като работа (по данъчната декларация).
А въобще не знам как да имам комбинирана справка доходи от работа + доходи от аренда.
Това възможно ли е да стане онлайн?
Ако отида на място в НАП дали могат да ми извадят така комбинирана справкя?!
Благодаря предварително
Рових доста време в е-услугите на НАП, но не намерих как да заявя удостоверение за доходите.
Нужно ми удостоверение за доходите на самоосигуряващо се лице.
При мен има два вида доходи: работа и аренда земя.
Намерих как да извадя справка за арендата през годините, но не намерих как да извадя справка за доходите ми като работа (по данъчната декларация).
А въобще не знам как да имам комбинирана справка доходи от работа + доходи от аренда.
Това възможно ли е да стане онлайн?
Ако отида на място в НАП дали могат да ми извадят така комбинирана справкя?!
Благодаря предварително
8
Данъци и счетоводство » Re: Декларация 1, попълване на дни в осигуряване
26.05.2023, 08:58Благодаря
9
Данъци и счетоводство » Декларация 1, попълване на дни в осигуряване
25.05.2023, 20:30Здравейте,
В чудене съм относно попълването в софтуера на НАП за позиция 16 дни в осигуряване общо, което има 4 полета и 16.1 отработени и други дни с ос. вноски.
В ръководствата, които намерих, дори се казва, че тези позиции са отпаднали.
Въпросът ми е, ако месецът има 22 работни дни как се попълват тези полета.
Чуденето ми идва от това, че попаднах на файл, къде тези 22 работни дни за записани в позиция 16 като "2200", а в 16.1 като "22"
Благодаря за помощта
В чудене съм относно попълването в софтуера на НАП за позиция 16 дни в осигуряване общо, което има 4 полета и 16.1 отработени и други дни с ос. вноски.
В ръководствата, които намерих, дори се казва, че тези позиции са отпаднали.
Въпросът ми е, ако месецът има 22 работни дни как се попълват тези полета.
Чуденето ми идва от това, че попаднах на файл, къде тези 22 работни дни за записани в позиция 16 като "2200", а в 16.1 като "22"
Благодаря за помощта
10
Здравейте,
Доходите от лихви в чуждестранни банки се облагат с 8% и трябва да се декларират в приложение 8 на Декларация чл.50 от ЗДДФЛ.
Но гледам не се включва този данък към сумата за плащане в Приложение IV.
Въпросът ми е как точно става заплащането му? И дали след подаване на спомената декларация по някакъв начин той излиза като задължение в онлайн платформата на НАП?!
Доходите от лихви в чуждестранни банки се облагат с 8% и трябва да се декларират в приложение 8 на Декларация чл.50 от ЗДДФЛ.
Но гледам не се включва този данък към сумата за плащане в Приложение IV.
Въпросът ми е как точно става заплащането му? И дали след подаване на спомената декларация по някакъв начин той излиза като задължение в онлайн платформата на НАП?!
11
Данъци и счетоводство » Re: Самоосигуряващо се лице - данъци
24.12.2018, 14:41Привет, като самоосигуряващо се лице със свободна професия, за всеки приход ли трябва да издавам фактура?
12
Данъци и счетоводство » Re: Внасяне на Окончателни осигурителни вноски
30.01.2018, 12:50Абе те верно стават повече така. И се зверих половин час, докато се усетя, че не съм добавил сумата за доброволния фонд. Вие мяй сте забелязали, че не съм ги цитирал по-горе
Едно и също е и по двете сметки
Благодаря
Едно и също е и по двете сметки
Благодаря
13
Данъци и счетоводство » Re: Внасяне на Окончателни осигурителни вноски
30.01.2018, 12:05Благодаря, не, не съм подавал д6 всеки месец
Значи си смятам д6 върху реалните приходи директно? Аз мислех да сметна първо върху 460 лева месечно, а после да добавя Окончателни осигурителни вноски, но сега виждам, че е двойна работа
Значи си смятам д6 върху реалните приходи директно? Аз мислех да сметна първо върху 460 лева месечно, а после да добавя Окончателни осигурителни вноски, но сега виждам, че е двойна работа
14
Данъци и счетоводство » Внасяне на Окончателни осигурителни вноски
30.01.2018, 11:57Здравейте,
Самоосигуряващо лице съм. Плащал съм осигуровки на 460 лева месечно.
При попълване на годишната данъчна декларация (и сметките на приходите) се оказва, че съм получи сума по-голяма от тази, на която съм се осигурявал.
Попълвам в декларацията Образец 2004 за Окончателни осигурителни вноски и окончателни за здравно осигуряваме.
Сумирам двете и ги вписвам на ред 9 в Приложение 3, за да се намали сумата, върху която ми изчисляват данъка.
И тук въпросът е как се плащат тези Окончателни осигурителни вноски.
Предполагам, че те се добавят в декларация 6 към сумите на вече платените осигурителни вноски?! За да могат да излязат през електронния достъ и да мога да ги платя.
Самоосигуряващо лице съм. Плащал съм осигуровки на 460 лева месечно.
При попълване на годишната данъчна декларация (и сметките на приходите) се оказва, че съм получи сума по-голяма от тази, на която съм се осигурявал.
Попълвам в декларацията Образец 2004 за Окончателни осигурителни вноски и окончателни за здравно осигуряваме.
Сумирам двете и ги вписвам на ред 9 в Приложение 3, за да се намали сумата, върху която ми изчисляват данъка.
И тук въпросът е как се плащат тези Окончателни осигурителни вноски.
Предполагам, че те се добавят в декларация 6 към сумите на вече платените осигурителни вноски?! За да могат да излязат през електронния достъ и да мога да ги платя.
15
Получи се. Една заличаваща изтри и трите предишни.
Благодаря!
Благодаря!
16
Погрешка три пъти подадох декларация 1 по електронен път и сега в задължения виждам три пъти сумите.
Мога ли да коригирам нещата по електронен път?!
Мога ли да коригирам нещата по електронен път?!