Осчетоводяване на възстановяване на ДДС от Германия

17.05.2024, 14:17 363 4

17.05.2024, 14:17
Публикации: 3 / 0
Здравейте, бих искала да попитам какви счетоводни статии следва да се съставят, когато българско предприятие подлежи на възстановяване на ДДС от Германия?
#1 | 17.05.2024, 14:59
Публикации: 12125 / 2233
А как сте осчетоводили ДД-то в разходните фактури от Германия ?
#2 | 17.05.2024, 15:26
Публикации: 3 / 0
Ами реално казусът е доста сложен и е за учебни цели, тъй като съм студентка. Но накратко българско предприятие купува от Германия но препродава на Украйна и стоката пътува директно от Германия за Украйна. А българското предприятие притежава само една фактура от Германия. И по отношение на продажбата за Украйна износител се води немското предприятие и теоретично се стига до извода, че данъкът по тази сделка подлежи на възстановяване за българското предприятие. Не мога да ви кажа повече подробности, доста е объркана ситуацията и знам, че на практика не се случват точно по този начин нещата и тъй като естествено "великите" учебници нямат подобни примери, а се изисква от мен да напиша счетоводната статия относно самото възстановяване. Но тъй като не съм сигурна как трябва да се осчетоводи това възстановяване, затова се обръщам към този форум, с надеждата някой да ми помогне и просто да каже какви счетоводни статии се съставят
#3 | 17.05.2024, 15:30
Публикации: 12125 / 2233
 някой да ми помогне и просто да каже какви счетоводни статии се съставят

То да беше така просто...ами просто зависи от това как е осчетоводено ДДС-то при покупката.
Ако е дадено на разчет се заксрива разчета, ако е дадено на разход се осчетоводява на приход.
503/709 - съвсем схематично
#4 | 17.05.2024, 15:40
Публикации: 3 / 0
Проблемът е, че нямам нищо дадено като счетоводни статии иначе бих се ориентирала как трябва да се подходи в ситуацията. Този казус ми е даден така, както съм го описала в предишния отговор и дотам, т.е. без документи без нищо. Но все пак ви благодаря за отделеното време, все някак ще намеря правилния начин.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група