Може ли работодателя ми да внася осигуровките ми вместо мен?

17.01.2018, 15:39 2125 2

17.01.2018, 15:39
Публикации: 1 / 0
Здравейте, предстои ми да подпиша граждански договор и да работя от вкъщи за досегашния ми работодател. Той каза, че е ок осигуровките ми да бъдат плащани от фирмата и да не се налага аз да ходя всеки Април да го правя сам. Възможно ли е изобщо това да се случи или трябва да ми светне червена лампа за някаква неправда?
#1 | 17.01.2018, 15:56
Публикации: 37 / 8
От въпроса Ви не става ясно къде е необходимо да ходите всеки Април и какво е необходимо да правите сам?
#2 | 17.01.2018, 16:10
Публикации: 9659 / 1647
Здравейте, предстои ми да подпиша граждански договор и да работя от вкъщи за досегашния ми работодател. Той каза, че е ок осигуровките ми да бъдат плащани от фирмата и да не се налага аз да ходя всеки Април да го правя сам. Възможно ли е изобщо това да се случи или трябва да ми светне червена лампа за някаква неправда?
Ако но гражданския договор има осигуровки, възложителят ги внася в бюджета и подава нужните декларации. Част от осигуровките са за негова сметка, част - за Ваша /удържат се при плащането по договора/.
При всяко плащане по договора през първите три тримесечия възложителят удържа данък и го внася в бюджета. През четвъртото тримесечие удържа данъка само ако Вие писмено сте пожелали това.
Независимо, че възложителят удържа и внася данъка /дори когато е удържал и през четвъртото тримесечие/, Вие сте длъжен да подадете годишна данъчна декларация за придобития доход и евентуално да доплатите данък /ако има за доплащане/.

Има граждански договори, по които не се дължат осигуровки /например - ако не работите другаде и сумата по ГД е под минималната заплата/. В този случай Вие сте длъжен сам да си внасяте здравни осигуровки като лице, неосигурено на друго основание. Възложителят не може да направи това вместо Вас.

Дано ме разбрахте.
Последни Теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група